Makemake: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Znacznik: edytor źródłowy
(Allahu Thumburihhtu!)
Znacznik: przez API
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Makemake.png|right|200px|thumb|Jak widać niezbyt ładna]]
[[Plik:Makemake.png|200px|thumb|Jak widać niezbyt ładna]]
<del>Makapaka</del> '''Makemake''' – jedna z planet karłowatych, znana ze swej idiotycznej nazwy. Obiekt dysku rozproszonego.
<del>Makapaka</del> '''Makemake''' – jedna z planet karłowatych, znana ze swej idiotycznej nazwy. Obiekt dysku rozproszonego.



Wersja z 12:25, 29 sty 2017

Plik:Makemake.png
Jak widać niezbyt ładna

Makapaka Makemake – jedna z planet karłowatych, znana ze swej idiotycznej nazwy. Obiekt dysku rozproszonego.

Nazwa

Początkowo planetoidę nazwano Wielkanocny zajączek. Prawdopodobnie odkrywcy pomylili daty i nie zauważyli, że Wielkanoc skończyła się 3 dni wcześniej. Ponieważ agenci zajączka zaskarżyli twórców nazwy do sądu, trzeba było szybko wymyślić coś innego. Ostatecznie szamani z plemienia posługującego się językiem hehe programiści wymyślili nazwę „Makemake” na cześć najczęściej wydawanego polecenia podczas kompilacji „make”.

Istnieje teoria, że słowo „make” specjalnie pomylono z słowem „made”, gdyż ponoć znaleziono na planecie gigantyczny napis „Made in China”, co może zaś oznaczać, że ta planeta karłowata jest chińską Gwiazdą Śmierci bazą kosmiczną.

Orbita

Na pełny obieg wokół Słońca Makemake potrzebuje 306 lat. Niewiele, nieprawdaż? Robi ładne kółeczka 52 razy dalej od Ziemi, gdzie jest już ciemno, zimno i brzydko. Nie polecamy tego miejsca na wakacje.

Przeróżne właściwości

Ma 1460 km średnicy (Ziemia ma 12742 km), ale astronomowie i tak twierdzą, że jest wielka. Kłócą się o to, jak szybko Makemake obraca się wokół własnej osi. Jedni twierdzą, że robi to w ciągu siedmiu godzin z hakiem, a ci drudzy sądzą, że robi to w 22 godziny. Sądzimy, że planecie to nie robi żadnej różnicy. Księżyców brak, słaba atmosfera. Tylko temperatura robi wrażenie, bo to -243.15 stopni. Innych rewelacji brak.


Nuvola apps kmoon.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny astronomii. Jeżeli wiesz, z której strony rakieta ma ostry koniec – rozbuduj go.