Supernowa

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A oto i ona… biedna, zniszczona i martwa…

Supernowa – rodzaj gwiazdki. Powstaje, gdy baaardzo starej i dużej gwieździe zaczyna kończyć się koks, czyli to, co ją napędza – lecz w przeciwieństwie do czerwonego grubasa zamiast się rozszerzyć, postanawia zabłysnąć Cenzura2.svg się w powietrze kosmos. Najpierw jednak w celu dowartościowania siebie samej, odchudza się kurczy się do malutkich rozmiarów. Niestety, takie odchudzanie nie trwa zbyt długo i zaledwie parę sekund później całą najbliższą okolicę[1]szlag trafia na skutek rozbłysku gamma.

Inny przypadek[edytuj]

Cały ten bałagan może się zdarzyć także wtedy, gdy malutki biały karzeł po kryjomu podkrada żarcie materię swojej większej i ładniejszej koleżance. Ona tego nie widzi[2]. Maluszek robi to tak długo, że robi się niesamowicie gruby i wtedy bum! Znów eksplozja.

Słynne supernowe[edytuj]

Naprawdę są słynne. Nie znasz żadnej? Wstyd! Jak tak można! No dobra, nie każemy ci tego czytać, nie będziemy zanudzać jak inna strona

Zobacz także[edytuj]

Przypisy

  1. To tylko jakieś 1 000 000 000 000 kilometrów…
  2. A widziałeś gwiazdę z oczami?


Nuvola apps kmoon.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny astronomii. Jeżeli wiesz, z której strony rakieta ma ostry koniec – rozbuduj go.