Supernowa

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
A oto i ona… biedna, zniszczona i martwa…

Supernowa – rodzaj gwiazdki, która postanowiła zabawić się w creepera. Powstaje, gdy baaardzo starej i dużej gwieździe zaczyna kończyć się koks, czyli to, co ją napędza – lecz w przeciwieństwie do czerwonego grubasa, zamiast się rozszerzyć, postanawia wyCenzura2.svgbać się w powietrze kosmos. Najpierw jednak w celu dowartościowania siebie samej, odchudza się do malutkich rozmiarów. Niestety, takie odchudzanie nie trwa zbyt długo i zaledwie parę sekund później całą najbliższą okolicę[1]szlag trafia na skutek rozbłysku cząstek gamma.

Cały ten bałagan może się zdarzyć także wtedy, gdy malutki biały karzeł po kryjomu podkrada materię swojej większej i ładniejszej koleżance. Ona tego nie widzi[2]. Maluszek robi to tak długo, że robi się niesamowicie gruby i wtedy bum! Znów eksplozja.

Supernowe naprawdę są słynne. Nie znasz żadnej? Wstyd! Jak tak można! No dobra, nie każemy ci tego czytać, nie będziemy zanudzać jak inna strona

Zobacz także[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. To tylko jakieś 1 000 000 000 000 kilometrów…
  2. A widziałeś gwiazdę z oczami?


Nuvola apps kmoon.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny astronomii. Jeżeli wiesz, z której strony rakieta ma ostry koniec – rozbuduj go.