Tytan (księżyc)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Piękne widoki, prawda?

Tytan – najwięksiejszy księżyc Saturna, który ma satelitów całe mnóstwo. Jako jedyny księżyc ma atmosferę, czym jarają się astronomowie. Ma nawet jeziora, ale wypełnione ciekłymi węglowodorami, a one nie są takie fajne jak te z wodą. Nie został odkryty przez Amerykańca, tylko Holendra, co teraz chyba już się nie zdarza.

Nazwa[edytuj • edytuj kod]

Tytana odkryto w 1655 roku, kiedy wszystkie fajne nazwy z mitologii greckiej nie były jeszcze zajęte. Teraz już nie ma tak dobrze i nazw trzeba szukać w takich dziwacznych źródłach, jak na przykład mitologia hawajska.

Właściwości[edytuj • edytuj kod]

Większy od Merkurego i drugi co do wielkości satelita w Układzie Słonecznym. Mógłby się zamienić miejscami z Merkurym, a nikt by nie pomyślał, że jest księżycem, a nie planetą. Byłby na tym miejscu nawet lepszy, bo ma gęstszą atmosferę, a jak wiadomo, to planety zwykle są w tym lepsze. Podobno gazy, które go otaczają są podobne do tych, jakie miał Kartofel 4 miliardy lat temu, ale wtedy nie było nikogo, kto mógłby to sprawdzić, więc w to nie wierzymy. Są tam jakieś wulkany, kanały i kratery w których może być woda, ale niestety brak miłych zielonych stworków.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Nuvola apps kmoon.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny astronomii. Jeżeli wiesz, z której strony rakieta ma ostry koniec – rozbuduj go.