Pascal (język programowania): Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Dodaję szablon {{stopka}})
 
(Nie pokazano 27 wersji utworzonych przez 21 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Programisto}}
<br />
{{Programowanie}}
{{Programowanie}}


<code>Pisanie w Pascalu jest jak pisanie wierszem, inne C-podobne języki to zwykła proza i krzaki</code>
{{cytat|Pisanie w '''Pascalu''' jest jak pisanie wierszem, inne C-podobne języki to zwykła proza i krzaki|[[Lamer]] o '''Pascalu'''}}


'''Pascal''' – zwany czasem Turbo Pascalem lub w skrócie TP, co błędnie można skojarzyć z [[Telekomunikacja Polska|Telekomunikacją Polską]].
'''Pascal''' – zwany czasem Turbo Pascalem by sprawiał wrażenie języka ''szybkiego'' albo przynajmniej ''z jajem''. Przykro nam.
'''Pascal''' jest, wbrew powszechnej opinii, językiem programowania, mimo że często myli się go ze wspaniałym kucharzem [[Pascal Brodnicki|Pascalem Brodnickim]]. [[Język]] ten przez wielu błędnie zbudowanych programistów uważany jest za wyższy poziomem od innych, jednak może być to mylny trop. Krążą plotki że nawet dinozaury w tym języku już nie programują. Język ten jest klasycznym językiem ze zwykłym bałaganem [[kod]]u źródłowego (przed lamerstwem w pisaniu kodu w jakimkolwiek języku nie chronią ani studia, ani doświadczenie). Programiści, którzy zaczynają się uczyć Pascala, muszą obowiązkowo przebyć [[lekcja|lekcję]] wychodzenia z zaplątanych labiryntów, ponieważ w trakcie pracy mogliby się przez przypadek zaplątać w zaplątany kod źródłowy. '''Pascal''' pozwala na tworzenie prostych aplikacji, z uwzględnieniem wymagań zajmowania potwornej ilości miejsca na [[dysk twardy|dysku twardym]]. Może to być potwór z Loch Ness albo Potwory i Spółka.


[[Język]] ten przez wielu błędnie zbudowanych programistów uważany jest za wyższy poziomem od innych. Krążą plotki że nawet [[dinozaur]]y w tym języku już nie programują. Programiści, którzy zaczynają się uczyć Pascala, muszą obowiązkowo przebyć [[lekcja|lekcję]] wychodzenia z zaplątanych labiryntów, ponieważ w trakcie pracy mogliby się przez przypadek zaplątać w pogmatwany kod źródłowy. Pascal pozwala na tworzenie prostych aplikacji, z uwzględnieniem wymagań zajmowania potwornej ilości miejsca na [[dysk twardy|dysku twardym]]. Może to być potwór z Loch Ness albo Potwory i Spółka.
===Użytkowanie===
Pascal jest dzisiaj używany przez lamkowatych [[programista|programistów]], dla których znaki "{" oraz "}" z języka C są zbyt skomplikowane. Uczniowie techników i liceów o profilu informatycznym uczą się banalnych podstaw tego języka, nie wiadomo, po co, ale i tak nic z lekcji nie rozumieją. Krążą plotki, że najpopularniejsza gra MMO w Internecie, [[Tibia]], jest zaprogramowana strukturalnie w Pascalu.


===Przeciwnicy===
== Użytkowanie ==
Pascal jest dzisiaj używany w niewiadomych celach przez [[programista|programistów]] bez wąsa, dla których znaki <code>{</code> oraz <code>}</code> z języka C są zbyt skomplikowane.
Przeciwnikami języka Pascal są wszyscy ci, którzy zaczęli swoją przygodę z programowaniem od języka C i dali sobie wmówić, że wszystkie języki programowania powinny wyglądać podobnie do C. Naturalne sieci neuronowe zawarte w mózgach tych osobników nie są w stanie przyjąć do wiadomości prostego faktu, że nie wszystkie języki programowania muszą wyglądać jednakowo. Ci przeciwnicy nazywają często siebie samych profesjonalistami i słyną z tego, że szczycą się pisaniem zupełnie niezrozumiałych, nieczytelnych listingów w języku C.


===Zwolennicy===
== Składnia ==
[[Kod źródłowy|Kody źródłowe]] Pascala zawierają tzw. ''bloki instrukcji'', w których umieszcza się instrukcje, które zwykle nie służą niczemu innemu, niż niczemu. Nazwa „bloki” wzięła się od tego, że twórcy języka będąc [[blokersi|blokersami]] dość szybko wyczerpali swój zasób słownictwa i zaczęli nazywać nieznane im dotąd rzeczy dobrze przyswojonymi już słowami.
Zwolennikami tego języka są wszyscy, którzy cenią rygorystyczny wręcz porządek. Porządek owocuje czytelnością i przejrzystością, ale wymaga też większej dyscypliny. Wszystko musi być w określonym miejscu. Niestety większość bałaganiarskich, niestarannych programistów doprowadza do szału niemożność zadeklarowania zmiennej w środku [[nawias syntaktyczny|nawiasów syntaktycznych]] tak jak to ma miejsce w języku C. Jeśli nie wiesz co to jest nawias syntaktyczny to jesteś [[Lamer|lamą]]


===Składnia===
== Zobacz też ==
{{nonnews|[[NonNews:Pascal odchodzi, Python nadchodzi|Pascal odchodzi, Python nadchodzi]]}}
[[Kod źródłowy|Kody źródłowe]] Pascala zawierają tzw. ''bloki instrukcji'', w których umieszcza się instrukcje, które zwykle nie służą niczemu innemu, niż niczemu. Nazwa "bloki" wzięła się od tego, że twórcy języka [[dres|dresami]], którzy na pomysł stworzenia Pascala wpadli, oddając się ciężkiej doli każdego dresa stojąc pod [[blok|blokiem]]. Definiowanie bloków instrukcji w Pascalu definiuje się za pomocą dwóch słów kluczowych '''begin''' i '''end'''.
* [[asembler]]

* [[C (język programowania)|C]]

* [[C++]]
===Słowa kluczowe===
'''begin''' – rozpoczęcie bloku instrukcji, który i tak się nie skompiluje;<br>
'''var''' – tutaj definiuje się zmienne. Zwykle lamkowaci programiści definiują tyle zmiennych, że ledwo zmieściłyby się na liście długiej jak stąd na Marsa, a i tak w programie wykorzystują jedną;<br>
'''const''' – definiuje stałe. Używa się ich, gdy chcemy, aby coś nam stanęło, np. gdy chcemy, aby program w pewnym momencie stanął i nie chciał dalej ruszyć;<br>
'''procedure''' – rozum tego nie ogarnie;<br>
'''end''' – zakończenie bloku instrukcji, która i tak się nie skompilowała.

===Zastosowanie===
W przeciwieństwie do języka C, język Pascal jest już rzadko na świecie używany. Używane są natomiast powszechnie pochodne tego języka takie jak [[Oxygene]], [[Delphi]], Delphi .NET, Delphi Prism. Jak bardzo powszechnie i jak bardzo używane to sprawa dyskusyjna. Ale to już inna bajka, rzecz jasna.

===Zobacz też===

*[[Dialog]]
*[[Labirynt]]

{{stubinf}}


{{stopka}}
[[Kategoria:Języki programowania]]
[[Kategoria:Języki programowania]]

Aktualna wersja na dzień 02:10, 21 gru 2021


Ten artykuł jest częścią cyklu naukowego języki komputerowe.

Języki programowania:


Inne języki komputerowe:


edytuj ten szablon

Pisanie w Pascalu jest jak pisanie wierszem, inne C-podobne języki to zwykła proza i krzaki

Lamer o Pascalu

Pascal – zwany czasem Turbo Pascalem by sprawiał wrażenie języka szybkiego albo przynajmniej z jajem. Przykro nam.

Język ten przez wielu błędnie zbudowanych programistów uważany jest za wyższy poziomem od innych. Krążą plotki że nawet dinozaury w tym języku już nie programują. Programiści, którzy zaczynają się uczyć Pascala, muszą obowiązkowo przebyć lekcję wychodzenia z zaplątanych labiryntów, ponieważ w trakcie pracy mogliby się przez przypadek zaplątać w pogmatwany kod źródłowy. Pascal pozwala na tworzenie prostych aplikacji, z uwzględnieniem wymagań zajmowania potwornej ilości miejsca na dysku twardym. Może to być potwór z Loch Ness albo Potwory i Spółka.

Użytkowanie[edytuj • edytuj kod]

Pascal jest dzisiaj używany w niewiadomych celach przez programistów bez wąsa, dla których znaki { oraz } z języka C są zbyt skomplikowane.

Składnia[edytuj • edytuj kod]

Kody źródłowe Pascala zawierają tzw. bloki instrukcji, w których umieszcza się instrukcje, które zwykle nie służą niczemu innemu, niż niczemu. Nazwa „bloki” wzięła się od tego, że twórcy języka będąc blokersami dość szybko wyczerpali swój zasób słownictwa i zaczęli nazywać nieznane im dotąd rzeczy dobrze przyswojonymi już słowami.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat: