Sosnowiec

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Województwo, w którym znajduje się Sosnowieś

Ja muszę rozwalić te śmierdzące nory. Nie będę patrzył jak żyją i umierają ci od cynku.

O Sosnowcu w Ludziach Bezdomnych Stefana Żeromskiego

Ja nie jestem k#^#a Ślązakiem

Przeciętny Sosnowiczanin o sobie

Sosnowiec – (inna nazwa: Sosnowieś) arcy-mega-super wielka-nekropolia położona na południu Polski w województwie śląskim. Najdalej wysunięta na południe dzielnica Warszawy. Najludniejsze miasto Zagłębia Dąbrowskiego, inaczej zwanego czerwonym zagłębiem ze względu na bogatą historię wesołych, czerwonych kransoludków. Na czele miasta stoi Kazimierz Górski zwany Słońcem Silesii z racji swych upodobań do ślunskiej godki i krupnioków. Jedyne miasto śląskie lubiane przez Warszawioków.

Atrakcje turystyczne

Sosnowiec słynie z wielu różnych rzeczy! Największą chlubą Sosnowca jest oczywiście dworzec kolejowy, wraz z jego stałymi mieszkańcami stanowiący główną atrakcję turystyczną miasta.

W niedalekiej odległości od dworca znajduje się plac pod patronatem Kiepury, będący miejscem spotkań tubylców. Wokół placu znajduje się wiele przyjemnych barów z kebabem z kota, psa lub gołębia (w menu widniejące jako - wołowina, wieprzowina, kurczak), hamburgerami bądź innymi tradycyjnymi potrawami miasta.

Plac jest znany na całe Zagłębie Dąbrowskie dzięki jedynemu w swoim rodzaju pomnikowi miejscowego śpiewajły Jana Kiepury. Prawie spiżowy Kiepura w pozie Ale mnie krzyż napieprza, muszę się rozciągnąć sam w sobie nie byłby ciekawy, gdyby nie to, że został postawiony stroną zadnią do pobliskiego przystanku autobusowego i ławeczek. Miejscowa młodzież, gdy chce się umówić na spotkanie pod pomnikiem tegoż pana, zwykle używa zwrotu spotkamy się pod Dupą Kiepury]], choć niektórzy twierdzą, że to Mickiewicz. Zagłębiowscy geodeci po dziś dzień próbują ustalić, co za pieruński hanys ustawił w ten sposób pomnik – było nie było – jednego z najznamienitszych goroli.

Plac, będący tworem otępiającym zmysły każdego architekta do poziomu ameby to koronny, regionalny przykład eklektyzmu, tj. połączenia różnorakich stylów - od nowoczesnego ni-to-pies-ni-wydra po wiekowe, różnokolorowe kamienice oraz nowoczesne budowle zbudowane z gruzów sosnowieckich kopalń, hut i schronisk dla kotów. Część budynków w centrum, zamieszkałych głównie przez społeczność LGBT, została pomalowana na tęczowe kolory.

Od popularnego placu przy dworcu, zwanego „Patelnią”, odchodzą malownicze uliczki z równie malowniczymi tubylcami. Miejscowi wychylając się z bram witają przechodniów toastem tanim winem. Zgodnie z tradycją miejską cena owego wina nie może przekroczyć 3zł 50gr. Uliczki oferują różnorakie usługi - od sex shopów, cichych spelun i melin, w których można odpocząć po podnoszących poziom adrenaliny akcjach społecznych typu Dawaj telefon/pieniądze/cnotę (zależne od organizatorów).

Mieszkańcy

Sosnowiec jest najludniejszym miastem Zagłębia Dąbrowskiego. Jest to głównie zasługa historycznej roli Sosnowca jako składowiska betonu i azbestu, z którego powstały rozliczne blokowiska pełne drapaczy chmur i klatek bez drzwi wejściowych. Sosnowiczanie wolny czas spędzają na klatkach schodowych, popijając regionalne wino lub wódkę własnej produkcji (odzyskiwaną z podpałki do grila), paląc skręty z zieleniny własnego chowu i rozmawiając o codziennych problemach przy kojącej uszy muzyce Rubika. Ta forma tradycyjnego relaksu sprawia, iż mieszkańcy są jednymi z najmilszych w całym kraju - często pytają się "czy masz jakiś problem??!", pozbawiają przechodniów zbędnego im bagażu, a czasem wymasują kijkiem bolące miejsca na ciele. To jest przykład na to, że Sosnowiec jest jednym z najlepszych SPA w Europie.

Lokalni przedstawiciele subkultur to głównie hiphopowcy, SSCT (Samochodowi Słuchacze Ciężkiego Techno), fani Rubika (naśladujący go nawet wyglądem) i szalone, smutne emo... Zdarzają się patologie w postaci młodzieży nienależącej do żadnej z wcześniej wymienionych subkultur, ale są to skrajne przypadki.

Natomiast prawdziwą skazą na honorze miasta są rozliczne gangi wykształciuchów, grasujące pod Boską Estakadą Prosto Z Niebios Na Ziemię, a składające się z ludzi uczęszczających do elitarnych liceów.

Humor Sosnowiczan skupia się głównie na śmiechu z sąsiadów, co jest uroczym powrotem do korzeni naszych dalekich przodków. Z czego śmieje się sosnowiczanin? Z dworca w sąsiedniej Czeladzi, z zamku, szaberplatzu i nerki w Będzinie, dworca PKP w Dąbrowie Górniczej i naturalnie Katowic i Ślązaków. Humor aż tchnie czasami, w których jeden neandertalczyk śmiał się z jaskini drugiego? Widać, że mieszkańcy wciąż są silnie związani z tamtym okresem.

Ulubionym sportem mieszkańców Sosnowca jest piłka nożna (O dziwo najbardziej gorolski klub sportowy w Polsce [Zagłębie Sosnowiec] ma stadion "za rzeką" [czytaj: na Śląsku]), prymitywny podryw na '3 paski na dresie', bieg po piwo i masowa gonitwa za kimkolwiek kto zamiast 'tak' mówi 'ja' (patrz Hanys). Do ich ulubionych sportów można także zaliczyć siatkówkę. Najlepszymi zawodniczkami są oczywiście panie z klubu AKS Niwka-Modrzejów. Dziennie w siatkach potrafią przenosić kilkaset ton.

Dzielnice Sosnowca

Pogoń, Stulecie (Najbardziej elitarna dzielnica), Rudna, Kazimierz Górniczy, Jagiellońska, Stary Sosnowiec, Juliusz, Ostrowy, Maczki , Porąbka, Niwka, Dańdówka Klimontów, Zagórze, Sielec, Milowice, Środula, Dębowa Góra, Modrzejów

Cieki wodne

Celowo nie zostało użyte w tytule słowo „rzeki”. Ubliżyłoby to miejskiej chlubie i dumie. Cieki Sosnowca należą do najbardziej aromatycznych w kraju. Są miejscem pielgrzymek wszelakiej maści koneserów różnorodnych zapachów. Sekretem tego sukcesu są mieszkańcy, pracowicie wrzucający do cieków wszystko co im akurat niepotrzebne. Są to najczystsze rzeki w Polsce - już dawno wyginęły tam bowiem wszelkie bakterie. Poza wcześniej wymienionymi ciekami najczęściej spotykanymi ciekami jest farba z kinola.

Zbiorniki wodne

  • Stawiki,
  • Balaton (to ten bardziej znany niż węgierski),
  • Leśna,
  • bliżej nie określone niebieskie baniaki na Zagórzu

Najpiękniejszy z miejskich zbiorników - Stawiki są uroczym miejscu na letni wypoczynek nad wodą, która jest tak mętna i gęsta, że można próbować po niej chodzić! Na Stawikach odbywają się również sławne na cały region regaty szkolne Staszic - Plater.

Edukacja

Z powodu rosnącego zapotrzebowania otwiera się coraz więcej szkół specjalnych. Najsławniejsze w Polsce są trzy licea - II LO im. Emilii Plater, VI LO im. Janusza Korczaka oraz najlepsze IV LO im. Stanisława Staszica. Najlepsze dlatego, że posiada jeszcze gimnazjum żłobek dwujęzyczny. Mniej znany jest Rozdzień (tzw. burdel) oraz Katolik. Poza resztą szkół przeznaczonych dla grubych nastolatków chcących piecz kotlety w Gastronomiku i dzieci bananowych uczęszczających do prywatnych szkół, jest jedna Elitarna Szkoła Zespół Szkół Informatycznych i Elektronicznych czytaj Elektronik w której poza ogólnym "rozgejeniem" osobników płci męskiej można napotkać paszczury, krzyworyje płci niewiadomej, w Elektroniku kształcą i uzdatniają postrzeganie świata jako rezystory i cycki.