Zaspa-Rozstaje (Gdańsk)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Zaspa – jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic Gdańska, zbudowana pod koniec lat 70. XX wieku w szczerym polu (czyli takim polu, które nie kłamie), na miejscu dawnego lotniska.

Nazwę dzielnicy etymologowie wywodzą od jedynych punktów topograficznych dostępnych w okolicy (No, tera, panie, musisz minąć tę wielgachną zaspę, co to po zimie została, a na rozstajach skręcić w lewo i już będziecie na Przymorzu.

Zaspa graniczy z Brzeźnem, Przymorzem Wielkim, Przymorzem Małym, Wrzeszczem i Strzyżami. Sama dzielnica dzieli się na dwie części: charakteryzującą się ogromną ilością identycznych blokowisk częścią zachodnią - Zaspa-Młyniec, oraz wschodnią stroną o nazwie Zaspa-Rozstaje, która w odróżnieniu chuje cechuje się takimi samymi licznymi blokami. Ale dodatkowo ma swoje KFC i hangary, które nie zostały wyburzone, aby przyszli najeźdźcy mieli gotową bazę wojskową dla swoich samolotów.

Dzielnica została za późnego Gierka zabudowana ogromnymi blokami, ustawionymi w kształcie plastra miodu. Miało to być socjotechnicznym chwytem, sugerującym mieszkańcom miodowe życie w tej właśnie dzielnicy. Sugestia udała się połowicznie – część mieszkańców faktycznie dostrzega miód, tyle, że w uszach współlokatorów jadących tą samą windą.

Na terenie dzielnicy znajduje się cmentarz ofiar II wojny światowej, którego jeszcze nikt nie zaorał, mimo wieloletniej, świeckiej tradycji gdańskiej w oraniu kolejnych cmentarzy. Oczywiście – cmentarz nie mieści się w hangarze – to chyba oczywiste?!

Ma własną stację Surrealistycznej Kolei Miejskiej

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]