Dzielnica

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To coś znajduje się w dzielni

Dzielnica (ew. dzielnia) – miejsce wydzielone w mieście będące zazwyczaj dawną wsią. Takie wsio-miasto. Charakterystyczne dla miasta pozostają budynki i zagospodarowanie zieleni, za to dla wsi charakterystyczni pozostają mieszkańcy.

Historia[edytuj • edytuj kod]

W związku z porzuceniem dawnego systemu klasowego do miast zaczęło napływać wielu chłopów. Siłą rzeczy w końcu zaczęło w miastach brakować miejsc do... Do czegokolwiek, a wieśniaków przybywało nadal. Najtęższe umysły głowiły się, jak by tu usprawnić życie i mieszczuchom i wieśniakom. Obrady trwały kilkanaście lat po czym uznano, że problem musi się rozwiązać sam. Jako najtęższe umysły świata mieli rację. Kiedy oni myśleli, ktoś inny rozwiązał problem za nich wymyślając dzielnice. Wsie przylegające do miast. Wszyscy byli zadowoleni oprócz niektórych mieszczuchów ale nikt się nimi nie przejmuje aż po dziś dzień.

Zarząd[edytuj • edytuj kod]

Sportretowany król dzielnicy Kazimierz oddający się swoim obowiązkom króla

W społeczeństwach miejskich na całym świecie występują grupy ludzi bardziej przywiązanych do swoich dzielnic niż inni. Nieraz każda dzielnica posiada też swojego niepisanego króla. Niezależnie, czy król jest anarchistą, komunistą, ateistą lub innym istą w dzielnicy panuje monarchia. Taki monarcha ma szacunek u przedstawicieli wszystkich osiedli znajdujących się w jego dzielni. Ma prawo wypowiedzieć wojnę lub pokój każdej innej dzielnicy. Ma również obowiązki takie jak... No właściwie nikt nie wie, jakie obowiązki ma król dzielnicy, ale na pewno są poważne bo ciągle jest zajęty. Ma swoją straż przyboczną, która zbiera podatki od radosnych poddanych. Są radośni, ponieważ wiedzą, że podatki zapewnią im spokój ducha i bezpieczeństwo. Prawdopodobnie wybór króla odbywa się przez wolną elekcję uprzywilejowanych poddanych. Bunty przeciwko królom dzielnic zdarzają się sporadycznie. Najczęściej dzieje się to za pośrednictwem środowisk centralnych nieuznających dzielnicowego systemu władzy.

Typy dzielnic[edytuj • edytuj kod]

Zależnie od pełnionej(lub olewanej) funkcji wyróżnia się kilka typów dzielnic.

  • Slumsy – wielkie połacie zabudowań wiejskich gdzieś na obrzeżach miasta. Panuje tu bezprawie wszechmocna monarchia absolutna wielkiego króla dzielnicy.
  • Przemysłowa – dzielnica ludzi pracujących. Pełno brudu, kurzu, oleju, węgla, gówna. Nikt tu nie sprząta, a król jest zajęty odliczaniem odsetek z ochrony fabryk.
  • Portowa – połączenie slumsów i dzielnicy przemysłowej z morzem i dziwkami. Tutaj każdy wilk morski może się zabawić, zacumować statek i posłuchać dobrej, marynarskiej szanty
  • Willowa – dzielnica najrzadziej występująca, jeżeli w ogóle istniejąca. Król zazwyczaj jest w porządku, podatki małe, a przez środek płynie rzeka złota, dzięki której nikt nigdy nie głoduje.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • W gminie Czerniewice jest wieś o nazwie Dzielnica.
  • Węgrzy zrobili film animowany pod tytułem „Dzielnica!”.
  • W Krakowie jedną z dzielnic zamieszkują sami Żydzi.