Belize

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Typowy dom belizeńczyka…
…i typowe zwierzątko domowe

I can't Belize this

Królowa Anglii spytana o Belize

Belize – państwo czy też państewko w Ameryce Środkowej położone na półwyspie Jukatan, będące anglojęzyczną kolonią Wielkiej Brytanii gdzie nadal rządzi Królowa Elka, nie wchodzące w skład tzw. Ameryki Łacińskiej w przeciwieństwie do reszty sąsiednich krajów.

Belize jest krajem z dostępem do Oceanu Atlantyckiego, gdzie posiada wiele wysepek i nawet rafę koralową. Nic dziwnego, że Angole przyjechali i zakosili co im było trzeba.

Podobnie jak reszta krajów w tym regionie, Belize utrzymuje dobre stosunki z San Escobar.

Belize jest zarówno krajem karaibskim jak i brytyjską kolonią, więc mogą palić zioło i grać reggae, a sekundkę później sączyć Earl Greya.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Jako że Belize leży półwyspie Jukatan, tereny te dawniej zamieszkiwali Majowie – tajemnicza cywilizacja która razem z Aztekami budowali piramidy po całej Ameryce i później zagadkowo zniknęli, przez co teraz mowa o nich we wszystkich programach o kosmitach[1].

Wprawdzie nazwa „Jukatan” wzięła się z tego, że biali odkrywcy którzy przypłynęli z Europy spytali się tubylców jak nazywał się ten kraj, a ci odpowiedzieli „Jukatan”, co tak naprawdę znaczy „nie rozumiem, co do mnie mówisz”.

Niegdyś Belize nosiło nazwę „Brytyjski Honduras” i było kolonią wchodzącą w skład Imperium Brytyjskiego. Dziś jest prawie tak samo, tylko zmieniła się nazwa i wzięli niejakiego Colville-a Younga do rządu jako wsparcie żeby nie było.

W przeciwieństwie do Hondurasu Belize niestety nie jest już potęgą piłkarską, a wszystko przez tych Angoli.

Religia[edytuj • edytuj kod]

Ciekawostka – mimo tego że Belize zostało skolonizowane przez Wielką Brytanię, nie wprowadzono tu Anglikanizmu, czyli religii powstałej z inicjatywy króla Anglii – Henia[2] – któremu to papież zakazał rozwodu z żoną, więc założył nową denominację.

Wszak większość belizeńczyków[3] wyznaje katolicyzm i co za tym idzie kłania się ku dziadkowi w białej czapeczce który sobie siedzi tysiące kilometrów od Belize w Watykanie (łac. Sancta Sedes).

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Turyzm, turyzm i jeszcze raz turyzm. No może do tego trochę rolnictwa. I tukany, bo czemu nie?

Święta[edytuj • edytuj kod]

Belize świętuje Dzień Niepodległości 21 września aby uczcić zamach na World Trade Center 10 dni wcześniej niepodległość od Wielkiej Brytanii. Której w zasadzie nadal nie mają.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Majowie – niby tacy kozacy, a jednak nie mogli przewidzieć tego końca świata w 2012 roku
  2. Chyba nie tego z Tesco
  3. Tak to się nazywa…


Crystal Clear app internet.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny geografii. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś to miejsce – rozbuduj go.