Przedstawiamy Wam nową Nonsensopedię – wygodniejszą, czytelniejszą, ładniejszą! Od teraz Nonsensopedia na komputerze wygląda tak, jak na telefonie – sprawdź!

Panama

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Mapa Panamy. Na czarno zaznaczono Kanał

Panamakawałek kanału kawałek lądu na obu Amerykach. Kraj składa się z części właściwej oraz kilkunastu ruchomych wysepek, nazywanych przez świat zachodni statkami towarowymi. Przedmurze Ameryki Północnej. Sąsiaduje od zachodu z fabryką kostek cukru, od wschodu z fabryką kokainy, na północy z habitatem wyniszczających wiatrów, a na południu z Japonią. Tylko coś dużego oddziela te państwa i nie pozwala nawiązać stosunków dyplomatycznych.

Kanał[edytuj • edytuj kod]

Z jakiegoś powodu to państwo wyglądające jak dwa złączone ze sobą kolanka było miejscem idealnym do przekopania kanału. Najpierw marzyli Hiszpanie i w sumie tylko tyle zrobili. Potem przypłynęły Francuzi, jednak spotykające ich choroby tropikalne przypomniały im o Santo Domingo. Wspomnienia z przeszłości przeszkadzały francuskim inżynierom, a oliwy do ognia dolał komar roznoszący malarię, który ugryzł kierownika budowy Ferdinanda de Lessepsa. Potem Amerykanie przybyli, wydzierżawili i wysadzili. Nie chcieli oddawać, ale mimo to oddali 31 grudnia 1999 roku. Panama chciała uczcić to wydarzenie, ale cały świat żył dymisją Jelcyna i Nowym Rokiem, a co za tym idzie nikogo nie obchodził pokaz fajerwerków nad stolicą.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Info.png Główny artykuł: Kanał Panamski

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]