Niebieski ekran śmierci: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(→‎Zobacz też: usunąłem redlink)
Znacznik: zrewertowane
M (Wycofano ostatnie edycje autorstwa Miszcz Joda; przywrócono ostatnią wersję autorstwa Frozen Bok.)
Znacznik: rewert
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
(Brak różnic)

Aktualna wersja na dzień 18:01, 11 lip 2024

¡¡¡Maldito PC!!!

Przeciętny Hiszpan o BSOD

сука блять!!!

Przeciętny Rosjanin o BSOD

Nosz kCenzura1.svga!!!

Przeciętny Polak o BSOD
Mają przewagę liczebną, skurczybyki

Blue Screen of Death, Blue Screen of Doom, Blue Screen of Dumb, BSoD (ang. niebieski ekran śmierci) – integralna i najważniejsza część systemów z rodziny Windows.

Historia[edytuj • edytuj kod]

BSoD w wersji box, sprzedawany jako dodatek do Windowsa Vista

BSoD pierwszy raz pojawił się w Windowsie, kiedy nie był on jeszcze systemem operacyjnym. Włączał się przypadkowo. Bill stwierdził, że ma doskonałe walory estetyczne i że nadaje się jako znak rozpoznawczy kombinacji Ctrl-Alt-Del.

95 i 98[edytuj • edytuj kod]

W Windowsie 95 i Windowsie 98 poczyniono zmianę – BSoD wyświetlał się przy błędzie aplikacji, dzięki czemu stał się popularniejszy. Mniej doświadczeni użytkownicy wierzyli w napisy na niebieskich ekranach i cierpliwie czekali, aż okno Zamknij program się pojawi lub naciskali wielokrotnie Enter w celu zamknięcia aplikacji, w której wystąpił krytyczny wyjątek. Bardziej doświadczeni od razu restartowali komputery nawet bez przeczytania, że chodzi o błąd zapisu na dyskietce.

NT[edytuj • edytuj kod]

W Windowsie NT 4 BSoD pojawiał się przy ładowaniu systemu, bo Microsoft wyszedł z założenia, że przyzwyczajanie użytkowników do BSoD-ów pozwoli na uniknięcie przez nich ataków furii. Blue screen, będący komunikatem o błędzie programu, zdarzał się jednak znacznie rzadziej, a wszystko to dzięki ulepszonej izolacji procesów skargom użytkowników na oczojebność niebieskiego koloru.

2000, XP, Vista i 7[edytuj • edytuj kod]

W Windowsach 2000 i XP zrezygnowano z przyzwyczajania użytkowników do ich widoku, na rzecz reklamującego Microsoft ekranu startowego. W polskiej wersji Windowsa XP można obserwować problemy z kodowaniem polskich znaków, przez co wiadomość o błędzie jest jeszcze bardziej kryptyczna.

Przyszłość[edytuj • edytuj kod]

Microsoft zamierza sprzedawać powierzchnie reklamowe na BSOD-ach. Już na początku stycznia 2025 roku zaczyna się oficjalna sprzedaż reklam.

Według nieoficjalnych doniesień, nadchodząca aktualizacja dziesiątki wprowadzi szereg zmian w porównaniu do wersji wcześniejszych. Zostanie dodana możliwość udostępnienia swojego opisu błędu na portalach społecznościowych (w pierwszej kolejności będą dostępne Facebook, Twitter i Snapchat). Prócz tego udostępniona zostanie możliwość zmiany koloru ekranu na inny odcień niebieskiego.

Galeria[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]