Ötzi

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „21:49, 9 lut 2022” przez „Runab Berkenetz (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)
Taaaką rybę złapałem!

Ötzi (ur. ok. 3300 p.n.e., zm. ok. 3255 p.n.e.) – wybitny włoski alpinista, reprezentant kraju na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Anno Domini 3359 p.n.e. w łucznictwie i największa atrakcja turystyczna miasteczka Bolzano. Prywatnie oddany fan Motörhead i miłośnik pierogów z grzybami.

Biografia[edytuj • edytuj kod]

Ötzi przyszedł na świat w nieznanej z imienia jaskini położonej na północy Włoch. Jako, że pochodził z rodziny o sportowych tradycjach – ojciec wyczynowo uciekał przed wilkami a matka trenowała skok wzwyż ponad rożnami z jeleniami – już od najmłodszych lat był wychowywany na sportsmena. Przed śniadaniami musiał przepłynąć 5 kilometrów w lodowatym, mającym średnio 35 centymetrów głębokości górskim strumieniu, a tuż po południu trenował szermierkę na maczugi ze swoim ojcem. Ötzi jednak najbardziej pokochał wspinaczkę górską. Razem ze znajomymi często jeździł do Gór Stołowych, gdzie zabezpieczony specjalistyczną linką alpinistyczną wykonaną z trzciny wdrapywał się na ostańce i gierkowskie bloki. Już wtedy Ötzi poznał smak pierogów z grzybami, które od tego czasu zawsze trzymał za pazuchą, w razie nagłego ataku głodu.

W wieku 19 lat Ötzi został powołany do reprezentacji Włoch w łucznictwie. Odnosił na tym polu wiele sukcesów: III miejsce na Zawodach Ludów Koczowniczych w Biskupinie, II miejsce w Halowych Mistrzostwach Europy w Mykenach oraz II miejsce w Zawodach o Puchar Faraona w Abu Simbel. Dzięki licznym kontraktom reklamowym Ötzi mógł spełnić swoje marzenie, jakim było zdobycie wszystkich ośmiotysięczników. Dokonał tego w parze z Jerzym Kukuczką.

Podczas pamiętnych zimowych igrzysk olimpijskich w Nagano w 3259 roku p.n.e. Ötzi zdobył upragnione pierwsze miejsce, wyprzedzając rywali o rekordową liczbę punktów. Z dnia na dzień łucznik stał się bohaterem – po powrocie do domu sąsiedzi upiekli mu ulubioną pizzę z serem, oregano oraz mamutem, a premier Włoch zaprosił go na bunga bunga. Kariera sportowa Ötziego została jednak przerwana 4 lata później, gdy w drodze na igrzyska w Innsbrucku mężczyzna wziął udział w strzelaninie z celnikami na granicy włosko-austriackiej, gdzie zmarł na miejscu na skutek postrzału. Prawdopodobnie poszło o pierogi, których Ötzi mimo próśb i gróźb nie chciał dać do oclenia.

Współczesność[edytuj • edytuj kod]

Przechodniu, powiedz Włoskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, że tu leżałem, prawom jego posłuszny do ostatniej godziny

Śmierć Ötziego okazała się być doskonałym chwytem marketingowym. W 1991 roku niemiecki turysta, Helmut Simon, jadąc na nartach zahaczył o głowę wystającą z lodowca należącą do mistrza olimpijskiego. Simon, jako że był chrześcijaninem, pomógł Ötziemu wygrzebać się ze śniegu, po czym dołożył się mężczyźnie do biletu kolejowego do Innsbrucku. Niestety, w mieście po igrzyskach nie zostało już żadnego śladu, w zamian jednak Ötzi, mający od jakiegoś czasu niepokojące objawy sugerujące schorzenia układu pokarmowego, postanowił odwiedzić tamtejsze laboratorium. Wykonano tam niezbędne badania, które wykazały u pacjenta między innymi nietolerancję laktozy, chorobę wieńcową, zaawansowaną homofobię oraz, przede wszystkim, śmierć badanego.

O Ötzim niebawem dowiedziały się władze włoskiego Bolzano, które zaproponowały alpiniście mieszkanie socjalne w świeżo wybudowanym budynku muzeum. Ötzi przystał na propozycję, w Bolzano przebywa do dnia dzisiejszego, gdzie odwiedzają go tysiące fanów łucznictwa.

Niestety, nie obyło się bez problemów z prawem. Niedługo po przeprowadzce do Bolzano Ötzi został oskarżony przez Simona o złamanie nieszczęsnej narty, którą uderzył o potylicę olimpijczyka. Sąd orzekł w tej sprawie winę Ötziego i skazał go na grzywnę w wysokości 20 stawek dziennych po 5 krzemieni każda oraz zwrot kosztów leczenia narty.

Wkrótce do sądu napłynęła druga skarga. Okazało się, że Ötzi nieszczęśliwie umarł na samej granicy włosko-austriackiej i nie wiadomo było, który kraj miał wypłacić rodzinie zmarłego zasiłek pogrzebowy. Sprawę rozwiązał dopiero trybunał w holenderskiej Hadze, który orzekł, że za wypłatę zasiłku odpowiada rząd Namibii. Afrykański kraj na nieszczęście tamtejszych władz jest za biedny na wynajęcie adwokata. Dziś zaległy zasiłek stanowi 74 procent długu publicznego Namibii.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Ötzi jest twarzą kampanii reklamowych bolzańskich win. Według producentów trunku, gwarantuje ono osiągnięcie tzw. zgona.
  • Przy zwłokach Ötziego została odnaleziona ponad półmetrowa ciupaga z napisem „Pozdrowienia z Gubałówki”.
  • Olimpijczyk miał na swoim ciele 57 tatuaży które prawdopodobnie zostały wykonane podczas trwającego 3 lata pobytu w więzieniu, gdzie trafił za spożywanie wody brzozowej w miejscu publicznym.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]