Łódź Fabryczna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Znacznik: edytor źródłowy
Znacznik: edytor źródłowy
Linia 5: Linia 5:
'''Łódź Fabryczna''' – do 2011 roku roku reprezentacyjny{{fakt}} dworzec miasta Łodzi, od niedawna niszczyciel gwiezdny [[Gwiezdne wojny|Imperium]] Łódzkiego. Dowództwo niszczyciela stanowią [[Hanna Zdanowska|pułkownik Hanka]] i [[Cezary Pazura|kapitan Czarek]]. W obiekcie znalazło się miejsce na dworzec autobusowy, po którym hula wiatr, bo [[PKS]]iarze nie zdążyli się dogadać z Urzędem Miasta.
'''Łódź Fabryczna''' – do 2011 roku roku reprezentacyjny{{fakt}} dworzec miasta Łodzi, od niedawna niszczyciel gwiezdny [[Gwiezdne wojny|Imperium]] Łódzkiego. Dowództwo niszczyciela stanowią [[Hanna Zdanowska|pułkownik Hanka]] i [[Cezary Pazura|kapitan Czarek]]. W obiekcie znalazło się miejsce na dworzec autobusowy, po którym hula wiatr, bo [[PKS]]iarze nie zdążyli się dogadać z Urzędem Miasta.
== Historia ==
== Historia ==
Gdzieś w połowie XIX wieku, łódzcy fabrykanci szukali nowych [[Rosja|miejsc]], gdzie mogliby opchnąć swoje towary. W celu usprawnienia transportu, [[car]] Aleksander łaskawie zezwolił na budowę dworca i linii kolejowej, które połączyłyby Łódź ze [[Warszawa|Stolycą]]. W [[1930]] roku ktoś uznał, że obecny dworzec wygląda za biednie, więc dobudowano „nowoczesną” halę, w której do przebudowy lęgły się kebaby i wszelkie menelstwo, przez co dworzec wyglądał jeszcze biedniej. Od tego czasu do 2011 dworzec „dojrzewał” poprzez gromadzenie kolejnych warstw brudu. W końcu łodzianie się wkurzyli i postanowili zakopać tę perełkę architektury 16 metrów pod ziemią, robiąc miejsce na <del>nowoczesną, przeszkloną halę dworcową</del> niszczyciela Imperium.
Gdzieś w połowie XIX wieku, łódzcy fabrykanci szukali nowych [[Rosja|miejsc]], gdzie mogliby opchnąć swoje towary. W celu usprawnienia transportu, [[car]] Aleksander łaskawie zezwolił na budowę dworca i linii kolejowej, które połączyłyby Łódź ze [[Warszawa|Stolycą]]. W [[1930]] roku ktoś uznał, że obecny dworzec wygląda za biednie, więc dobudowano „nowoczesną” halę, w której do przebudowy lęgły się kebaby i wszelkie menelstwo, przez co dworzec wyglądał jeszcze biedniej. Od tego czasu do 2011 dworzec „dojrzewał” poprzez gromadzenie kolejnych warstw brudu. W końcu łodzianie się wkurzyli i postanowili zakopać tę perełkę architektury 16 metrów pod ziemią, robiąc miejsce na <del>nowoczesną, przeszkloną halę dworcową</del> niszczyciela Imperium. Obecnie [[PKP]] i miasto snują plany wykopania tunelu średnicowego, który połączyłby Dworzec Fabryczny z Kaliskim. W planach jest tunel dwutorowy<ref>...który na pewno nie będzie wiecznie zapchany jak średnicówka w Warszawie</ref>, dwie stacje pośrednie, w tym jedna ulokowana pod [[Manufaktura|Manufakturą]], specjalnie dla [[Galerianki|galerianek]] z Warszawy. Ktoś wymyślił nawet nikomu<ref>Poza [[Zgierz]]em, ale kto by się nimi przejmował</ref> niepotrzebny łącznik ze stacją Łódź Żabieniec.


== Okolice ==
== Okolice ==

Wersja z 16:34, 18 lut 2017

Reprezentacyjny dworzec przed remontem
Lord Vader jest pod wrażeniem najnowszej inwestycji w Łodzi
Plik:Pazura wizytuje dworzec.png
Kapitan Czarek podczas wizytacji

Łódź, kurwa!

Cezary Pazura wychodzący z Fabrycznej

Łódź Fabryczna – do 2011 roku roku reprezentacyjny[potrzebne źródło] dworzec miasta Łodzi, od niedawna niszczyciel gwiezdny Imperium Łódzkiego. Dowództwo niszczyciela stanowią pułkownik Hanka i kapitan Czarek. W obiekcie znalazło się miejsce na dworzec autobusowy, po którym hula wiatr, bo PKSiarze nie zdążyli się dogadać z Urzędem Miasta.

Historia

Gdzieś w połowie XIX wieku, łódzcy fabrykanci szukali nowych miejsc, gdzie mogliby opchnąć swoje towary. W celu usprawnienia transportu, car Aleksander łaskawie zezwolił na budowę dworca i linii kolejowej, które połączyłyby Łódź ze Stolycą. W 1930 roku ktoś uznał, że obecny dworzec wygląda za biednie, więc dobudowano „nowoczesną” halę, w której do przebudowy lęgły się kebaby i wszelkie menelstwo, przez co dworzec wyglądał jeszcze biedniej. Od tego czasu do 2011 dworzec „dojrzewał” poprzez gromadzenie kolejnych warstw brudu. W końcu łodzianie się wkurzyli i postanowili zakopać tę perełkę architektury 16 metrów pod ziemią, robiąc miejsce na nowoczesną, przeszkloną halę dworcową niszczyciela Imperium. Obecnie PKP i miasto snują plany wykopania tunelu średnicowego, który połączyłby Dworzec Fabryczny z Kaliskim. W planach jest tunel dwutorowy[1], dwie stacje pośrednie, w tym jedna ulokowana pod Manufakturą, specjalnie dla galerianek z Warszawy. Ktoś wymyślił nawet nikomu[2] niepotrzebny łącznik ze stacją Łódź Żabieniec.

Okolice

Przed dworcem znajduje się czteroperonowy przystanek tramwajowy. Niestety, hajsu starczyło tylko na jeden dach tramwajowy w mieście, więc podróżni wychodzący z pociągu mogą zażyć ożywczego prysznica w czasie deszczu. Obok znajduje się nieczynna elektrownia obklejona blachą i szkłem, w której ponoć ma być muzeum techniki i centrum komiksu[3]. Jest też sprzedany za rekordową cenę ugór, na którym ma stanąć Brama Miasta[4], oraz kolejny przystanek tramwajowy nazwany dumnie „Przystanek mBank”[5].

Co warto wiedzieć

  • Według przedwojennego rozkładu jazdy, Luxtorpeda pokonywała trasę z Fabrycznej do Warszawy w półtorej godziny. W 2017 roku supernowoczesny Dart Intercity jest tylko o około 15 minut szybszy (o ile się nie zepsuje po drodze).
  • Wybierając weekendowy pociąg z Łodzi do Warszawy, warto pojechać ŁKĄ. Nie dość, że jest taniej (bo to przewoźnik regionalny) to jeszcze jest toto szybsze (o dziwo) od Intercity.
  • Na dworcu znajduje się jedyny w Polsce odcinek i peron Kolei Dużych Prędkości. Niestety, jest on za krótki żeby cokolwiek się tam rozpędziło.
  • Ponieważ na dworcu nie ma zachodniej głowicy (ale jest miejsce na nią), wjeżdżające tam składy wagonowe muszą być wyciągane przez drugą lokomotywę. Specjalnie do tego celu na stacji Łódź Widzew TLK trzyma zawsze jakąś EU07.
  • Po zakopaniu peronów pod ziemię wprowadzono zakaz wpuszczania pociągów z kibelkami otwartymi, a jak już takowy wjedzie, to trzeba zamknąć toalety na klucz. Do Przewozów Regionalnych to nie dotarło i już parę dni po otwarciu na tory wyleciała kupa.

Przypisy

  1. ...który na pewno nie będzie wiecznie zapchany jak średnicówka w Warszawie
  2. Poza Zgierzem, ale kto by się nimi przejmował
  3. Póki co końca prac wykończeniowych nie widać
  4. Tylko ciekawe dlaczego ta brama ma być w samym centrum...
  5. MPK zarzeka się, że nikt im za to nie zapłacił, a jedynie zasugerował