Ostrołęka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(+edukacja (bez przesady, 50 tysięcy mieszkańców to nie taka wiocha :D ))
M (dr. poprawki)
Linia 15: Linia 15:
* '''Muzeum Żołnierzy Wyklętych''' – wydano na nie ogromne pieniądze, mimo to z uwagi na położenie nikt go nie odwiedza.
* '''Muzeum Żołnierzy Wyklętych''' – wydano na nie ogromne pieniądze, mimo to z uwagi na położenie nikt go nie odwiedza.
* '''Most tymczasowy''' – jak nazwa wskazuje, most powstały do czasu zbudowania nowego. Był remontowany kilka razy<ref>W przeciągu pół roku</ref>, mimo to po każdym jest w jeszcze gorszym stanie.
* '''Most tymczasowy''' – jak nazwa wskazuje, most powstały do czasu zbudowania nowego. Był remontowany kilka razy<ref>W przeciągu pół roku</ref>, mimo to po każdym jest w jeszcze gorszym stanie.
* '''Galeria Bursztynowa''' – miejsce obowiązkowe dla wszystkich Ostrołęczan, Ostrołęczanek i WOS-ów<ref>Nie [[WOS|Wiedzy o Społeczeństwie]] jełopie, a mieszkańców powiatu Ostrołęckiego</ref>. Obojętnie kiedy do niej przyjdziesz, a i tak nigdy nie znajdziesz wolnego miejsca parkingowego.
* '''Galeria Bursztynowa''' – miejsce obowiązkowe dla wszystkich ostrołęczan, ostrołęczanek i WOS-ów<ref>Nie [[WOS|Wiedzy o Społeczeństwie]] jełopie, a mieszkańców powiatu ostrołęckiego</ref>. Obojętnie kiedy do niej przyjdziesz, a i tak nigdy nie znajdziesz wolnego miejsca parkingowego.
* '''Stora Enso''' – celulozownia, dzięki której jest [[smród]] w całym mieście.
* '''Stora Enso''' – celulozownia, dzięki której jest [[smród]] w całym mieście.
* '''Most Madalińskiego''' – zbudowany w latach 90. Do niedawna uważany za symbol miasta, lecz ten „zaszczytny” tytuł zabrała mu Galeria Bursztynowa.
* '''Most Madalińskiego''' – zbudowany w latach 90. Do niedawna uważany za symbol miasta, lecz ten „zaszczytny” tytuł zabrała mu Galeria Bursztynowa.

Wersja z 14:57, 25 kwi 2019

Flaga Gabonu Ostrołęki

Ostrołęka – miasto w województwie mazowieckim i siedziba powiatu ostrołęckiego. Znajduje się pomiędzy Warszawą a Białymstokiem w północno-wschodniej Polsce, więc widać już „podlaską” mentalność mieszkańców, mimo że do Podlasia nie należy. Słynie z produkcji szynki Pekpol i produkcji mleka Piątnica. Do 2018 roku był to bastion PiS, jednak po ostatnich wyborach władzę przejęła lewica. Ma największą gęstość supermarketów na kilometr kwadratowy – w Ostrołęce jest aż siedem Biedronek,[1] Lidl, Tesco, E. Leclerc i dwie Stokrotki.

Historia

Ostrołęka została wymyślona za czasów Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski znanego ze swoich podboi. W 1373 roku książę mazowiecki Siemowit III postanowił nadać tej wsi prawa miejskie. Jak widać ta decyzja była błędna. Po rozbiorach Polski miasto trafiło do zaboru rosyjskiego. W 1807 roku Napoleon postanowił odwiedzić Ostrołękę. Rosjanie odmówili mu tego prawa, więc zdobył ją siłą. Polacy nie zgodzili się na takie potraktowanie gościa, dlatego postanowili wywołać powstanie listopadowe. Po wszystkim pół miasta zostało rozCenzura2.svgane w pył. Do powtórki doszło w czasie II wojny światowej, lecz tym razem destrukcję spowodowali też panowie z Zachodu.

Za lepszych czasów otwarto elektrownię węglową, dzięki której smog w Ostrołęce jest niewiele mniejszy niż na Śląsku.

Atrakcje

Most tymczasowy chwile po oddaniu do użytku
Była duma Ostrołęki
Plik:Galeria-bursztynowa.jpg
Nowa duma Ostrołęki
  • Kino Jantar – jedyne kino w Ostrołęce. Znane w całej Polsce z tego, że na rozkaz poprzedniego prezydenta, zablokowało projekcję filmu Kler. Ostatecznie po zmianie władzy film został wyemitowany.
  • Muzeum Żołnierzy Wyklętych – wydano na nie ogromne pieniądze, mimo to z uwagi na położenie nikt go nie odwiedza.
  • Most tymczasowy – jak nazwa wskazuje, most powstały do czasu zbudowania nowego. Był remontowany kilka razy[2], mimo to po każdym jest w jeszcze gorszym stanie.
  • Galeria Bursztynowa – miejsce obowiązkowe dla wszystkich ostrołęczan, ostrołęczanek i WOS-ów[3]. Obojętnie kiedy do niej przyjdziesz, a i tak nigdy nie znajdziesz wolnego miejsca parkingowego.
  • Stora Enso – celulozownia, dzięki której jest smród w całym mieście.
  • Most Madalińskiego – zbudowany w latach 90. Do niedawna uważany za symbol miasta, lecz ten „zaszczytny” tytuł zabrała mu Galeria Bursztynowa.
  • Dworzec PKS – relikt poprzedniego systemu. Wchodząc do niego można się poczuć, jak za komuny. Gdy PKS Ostrołęka został sprzedany, niewiele zabrakło by w końcu go wyremontować, lecz okazało się, że działka należy do kurii, więc księża znacznie podwyższyli opłaty za wynajem dworca i firma do której należał PKS się wyniosła.
  • McDonald's – Znajduje się niedaleko trasy nr 53 Warszawa-Ostrołęka-Szczytno, więc większość klientów stanowią tam Warszawiacy jadący na Mazury.

Edukacja

Szkoły wyższe

  • Wyższa Szkoła Administracji Publicznej – Szkoła znana z tego, że uczyła tam nijaka Krystyna Pawłowicz. Została zwolniona z powodu wpisu na Twitterze. Po ukończeniu tej szkoły czeka cię praca w tylko tym miejscu.

Szkoły średnie

  • I Liceum Ogólnokształcące im. gen Józefa Bema – Najstarsza szkoła w mieście. Uczy się tam elita intelektualna miasta i okolic jadąca na opinii sprzed lat. Konkuruje z II LO o tytuł najlepszej szkoły w okolicy.
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida – podobnie jak wyżej. Na mat-fiz uczęszczają tam praktycznie same kujony.
  • III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej – tu chodzą ci, co zabrakło im punktów by dostać się do jedynki albo dwójki.
  • Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Józefa Psarskiego (Metalówa) – szkoła najczęściej wybierana przez dresów.


Przypisy

  1. To nie żart!
  2. W przeciągu pół roku
  3. Nie Wiedzy o Społeczeństwie jełopie, a mieszkańców powiatu ostrołęckiego