Wyniki konkursów „Różowy Słoń” i „Biały Kruk” już są!
Zobacz, które artykuły i grafiki czytelnicy wybrali jako najlepsze w 2020 roku.

Niebieski ekran śmierci

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Bluescreen)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal.svg

OW FUCenzura1.svg!!!

Przeciętny Brytyjczyk o BSOD

Scheiße!!!

Przeciętny Niemiec o BSOD

¡¡¡Maldito PC!!!

Przeciętny Hiszpan o BSOD

Nosz kCenzura1.svga!!!

Przeciętny Polak o BSOD

しまった!!!

Przeciętny Japończyk o BSOD

Allah Akbar!!!

Przeciętny Arab o BSOD

сука блять!!!

Przeciętny Rosjanin o BSOD

Blue Screen of Death, Blue Screen of Doom, Blue Screen of Dumb, BSoD (ang. niebieski ekran śmierci) – integralna część systemów z rodziny Windows. Pojawieniu się niebieskiego ekranu śmierci często towarzyszy także krytyczny wyjątek.

Wygląd[edytuj • edytuj kod]

R E K L A M A
Nowa przeglądarka od Microsoftu: IE 0.9 beta
Gwarantowana aktualizacja wirusów!
www.IE7.com

 Windows 

System Windows wymaga twojej zgody, aby kontynuować.
Jeśli ta akcja nie została uruchomiona przez ciebie, kontynuuj.

Program:
System


* Naciśnij dowolny any key, aby kontynuować.
* Naciśnij dowolny inny any key, aby anulować.
* Naciśnij klawisze CTRL-ALT-DEL aby zrestartować komputer. Wszystkie zapisane zmiany we wszystkich programach zostaną utracone.


Naciśnij dowolny klawisz, aby kontynuować_

Skąd to się wzięło?[edytuj • edytuj kod]

BSoD pierwszy raz pojawił się w Windowsie, kiedy nie był on jeszcze systemem operacyjnym. Włączał się przypadkowo. Bill stwierdził, że ma doskonałe walory estetyczne i że nadaje się jako znak rozpoznawczy kombinacji Ctrl-Alt-Del. Na przykład po wciśnięciu tej kombinacji bez powodu pojawiała się informacja, że użytkownik powinien zakończyć aplikację poprzez przycisk X opcję z menu okna.

Wersje[edytuj • edytuj kod]

Mają przewagę liczebną, skurczybyki

BSOD 95 i 98[edytuj • edytuj kod]

W Windowsie 95 i Windowsie 98 poczyniono zmianę – BSoD wyświetlał się przy błędzie aplikacji (Wystąpił krytyczny wyjątek 0E), dzięki czemu stał się popularniejszy. Mniej doświadczeni użytkownicy wierzyli w napisy na niebieskich ekranach i cierpliwie czekali, aż okno Zamknij program się pojawi lub naciskali wielokrotnie Enter w celu zamknięcia aplikacji, w której wystąpił krytyczny wyjątek. Bardziej doświadczeni od razu restartowali komputery nawet bez przeczytania, że chodzi o błąd zapisu na dyskietce.

BSOD NT[edytuj • edytuj kod]

W Windowsie NT 4 BSoD pojawiał się przy ładowaniu systemu, bo Microsoft wyszedł z założenia, że przyzwyczajanie użytkowników do BSoD-ów pozwoli na uniknięcie przez nich ataków furii. Blue screen, będący komunikatem o błędzie programu, zdarzał się jednak znacznie rzadziej, a wszystko to dzięki ulepszonej izolacji procesów skargom użytkowników na oczojebność niebieskiego koloru. BSoD pojawiał się tylko w przypadku błędów jądra, jednak przez wadliwość sterowników regularność występowania nie zmniejszyła się znacząco. Wygląd ekranu śmierci zmienił się – zamiast napisu Windows i lamerskiego tekstu pojawiło się dużo informacji wewnętrznych, które miały służyć informatykowi centrum obsługi klienta Microsoftu samemu Billowi do debugowania podniecania się tajemniczymi cyferkami.

BSOD 2000, XP, Vista i 7[edytuj • edytuj kod]

W Windowsach 2000 i XP zrezygnowano z przyzwyczajania użytkowników do ich widoku, na rzecz reklamującego Microsoft ekranu startowego. Poza tym wygląd czy okoliczności wyświetlania się blue screenów nie zmieniły się. W polskiej wersji Windowsa XP można obserwować problemy z kodowaniem polskich znaków, przez co przeciętny użytkownik kretyn nie jest w stanie odczytać tekstu.

BSOD 8, 10 (BlSOD)[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat:

Po wielu latach usilnego wytężania umysłów zespół Microsoftu znalazł rozwiązanie na problem, jakim było pojawianie się niebieskiego ekranu śmierci. Wykazując się niezwykłym sprytem, nasi dzielni twórcy Windowsa zmienili tło BSoD-a na czarny, dlatego już nigdy nie zobaczymy Niebieskiego ekranu śmierci na niebieski ekran ze smutną minką. Nadeszła nowa era. Po wysłużonym i zasłużonym już Niebieskim Ekranie Śmierci przyszedł czas na Czarny Ekran Śmierci (przy okazji angielski skrót nie pozostaje bez zmian – Black Screen of Death [BlSoD lub BSoD]). Gdyż jest to najczęściej wykorzystywana funkcja systemu, twórcy nadali mu bardziej przyjazny i cieszący oko wygląd. Oprócz tego został dodany kod QR do strony Mikromiękkiego. To mała zmiana w kodzie, ale olbrzymia zmiana wśród użytkowników Windowsa! Oprócz tego, w wersji Insider Windowsa 10 mamy zielony ekran śmierci (GSoD), który różni się tylko kolorem.

RSoD – odmiana BSoDa[edytuj • edytuj kod]

RSoD (od Red Screen of Death) to odmiana BSoD'a pojawiająca się w wersjach beta Windowsa, takich jak Longhorn, gdy but nie pasował na nogi. RSoD będzie pojawiał się w Windowsie 8.2, Windowsie 11 i Service Packu 2 dla Windows 7, gdy komputer i procesor będą zbyt zmęczone.

WSoD – odmiana BSoD-a[edytuj • edytuj kod]

WSoD (White Screen of Death) to błąd wyskakujący w Minecrafcie. Grasz sobie spokojnie, a tu nagle gra się wyłącza i wyskakuje WSoD, który pokazuje nam zapiski z czatu. Dlatego właśnie nie warto jest grać w Minecrafta przy rodzicach. Generuje on też dużo plików z notatnika ErrPid… coś tam, które potem trzeba usuwać. Potrafią one zapchać pamięć komputera. Im większa pamięć na dysku twardym, tym większe prawdopodobieństwo że ci on wyskoczy. UWAGA: Potrafi wypełnić kosz po brzegi, przy czym generuje BSoD z kodem błędu o braku miejsca w koszu.

Przyszłość[edytuj • edytuj kod]

Szacuje się, że ze względu na spadek częstotliwości pojawiania się niebieskich ekranów, Microsoft wbuduje w Service Pack 3 do Visty generator losowych BSOD-ów, który będzie można dezaktywować jedynie poprzez edycję rejestru którego nie będzie można dezaktywować.

Poza tym Microsoft zamierza sprzedawać powierzchnie reklamowe na BSOD-ach. Już na początku lutego 2021 roku zaczyna się oficjalna sprzedaż reklam.

Według nieoficjalnych doniesień, nadchodząca aktualizacja dziesiątki wprowadzi szereg zmian w porównaniu do wersji wcześniejszych. Zostanie dodana możliwość udostępnienia swojego opisu błędu na portalach społecznościowych (w pierwszej kolejności będą dostępne Facebook, Twitter i Snapchat). Prócz tego udostępniona zostanie możliwość zmiany koloru ekranu na inny odcień niebieskiego.

Galeria[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj • edytuj kod]