Jednostki amerykańskie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amerykańskie jednostki miar wszelakich to odpowiedź Stanów Zjednoczonych na stanowczo zbyt skomplikowany układ SI i nadal nieco zbyt złożony system jednostek imperialnych. Tak, 1760 jardów w mili jest już passé, nowoczesnemu narodowi potrzebne są bardziej intuicyjne, zrozumiałe i postępowe jednostki.

Amerykańskie jednostki miar można spotkać szczególnie często w filmach dokumentalnych i popularnonaukowych zamorskiego pochodzenia, których dobrotliwi autorzy starają się używać jak najprostszych i najbardziej uniwersalnych pojęć, by ułatwić widzom zrozumienie tematu. Dziękujemy im za ten wkład w szerzenie wiedzy na całym świecie.

Długość[edytuj • edytuj kod]

Statua ma szpiczasty czubek, ciężko coś na niej postawić; doceń, że nam się chciało

Podstawową jednostką odległości w Ameryce jest długość tak zwanego home run na standardowym boisku do baseballa. Przy pomocy tej jednostki można na przykład łatwo określić długość Central Parku w Nowym Jorku na niecałe 38 długości home run na standardowym boisku do baseballa.

Inną ważną jednostką długości jest wysokość Statuy Wolności, szczególnie użyteczna przy mierzeniu wysokości różnych obiektów. Przykładowo: wysokość One World Trade Center z iglicą wynosi około 12 wysokości Statuy Wolności (bez postumentu), natomiast długość Long Island wynosi nieco ponad 351 wysokości One World Trade Center. I wszystko jasne.

Powierzchnia[edytuj • edytuj kod]

Niepraktycznie byłoby podnosić istniejące jednostki długości do kwadratu[1], dlatego zdefiniowano je zupełnie niezależnie. Najważniejszą jednostką jest powierzchnia boiska do futbolu amerykańskiego, która może na przykład posłużyć do wyjaśnienia, że powierzchnia jeziora Michigan wynosi ponad 10 milionów powierzchni boisk do futbolu amerykańskiego.

Nie marudź, starałem się

Każde z Wielkich Jezior też jest jednocześnie jednostką powierzchni. Trzymając się już wspomnianego jeziora Michigan, powierzchnia stanu Teksas jest równa niemal dokładnie dwunastu powierzchniom jeziora Michigan, co zostało intuicyjnie przedstawione na załączonej grafice.

Masa[edytuj • edytuj kod]

Każdy ma pickupa. Pickupem jeździsz na zakupy do Walmarta, odwozisz dziecko do szkoły, jesz w nim amerykańskie tacos i pizzę, a przede wszystkim manifestujesz swoją bezgraniczną wolność. Trudno w takiej sytuacji nie ulec pokusie użycia masy przeciętnego pickupa jako podstawowej jednostki masy, prawda? Oczywiście nie wszystko jest tak lekkie, żeby dało się wyrazić wygodnie wielokrotością masy pickupa, dlatego dodatkową, często stosowaną jednostką jest masa Jumbo Jeta, który waży tyle co 72 pickupy. Przy użyciu takich jednostek można łatwo określić masę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na dwa Jumbo Jety i 23 pickupy.

Prędkość[edytuj • edytuj kod]

Co, co tam mamroczesz? Że niby rachunek wektorowy, pochodna drogi po czasie? Let me tell you something, son, to jest Ameryka, nie mamy czasu na te brednie. Zakres jednostek waha się od prędkości przesuwania się korka na 34. ulicy między 5. a 9. Avenue w Nowym Jorku aż do prędkości kuli wystrzelonej z karabinu AR-15. Gdzieś w połowie plasuje się bejsbolista zapieprzający długość home run podczas Super Bowl.

Siła wiatru[edytuj • edytuj kod]

„Nie da się zaprzeczyć, że wiało”

Skala Beauforta jest dla cieniasów, prawdziwi naukowcy używają sześciostopniowej skali śmietnikowej, która określa siłę wiatru na podstawie tego, co się stało z twoim przydomowym stalowym śmietnikiem typu śmietnik po wichurze.

  • Nic się nie stało – nie wiało w ogóle, ewentualnie wiało z góry na dół, lub z dołu w górę.
  • Otworzyła się klapa śmietnika – no, wiało.
  • Śmietnik się przewrócił – zaczyna się robić poważnie, musisz rano pozbierać śmieci. Albo poczekać aż zjedzą je bezdomni, w końcu to Ameryka.
  • Śmietnik znalazł się u sąsiada – będzie trzeba odkurzyć strzelbę dziadka i iść wyjaśnić problem z sąsiadem.
  • Śmietnik znalazł się na końcu ulicy – prawdopodobnie wraz z kilkoma innymi. Będzie potrzebna sekcja zawartości koszy do ustalenia który należy do kogo.
  • Śmietnika nie udało się znaleźć – poczekaj, aż przywiozą ci nowy. Dom też. W międzyczasie możesz palić śmieci na wielkim ognisku urządzonym w centrum obozu dla poszkodowanych podczas huraganu.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Widziałeś kiedyś sześciowymiarową Statuę Wolności?