Odsłownie1.svg

Wyniki Odsłownie 2021 już są! Zobacz, jak zagłosowali czytelnicy.

Nauru

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nauru – mała kropka na mapie zrobiona przypadkowo długopisem przez Ferdynanda Magellana podczas jego podróży dookoła świata. Kiedy podróżnik dostrzegł swój błąd, rozkazał przywieźć w to miejsce kilka ton piasku z Ameryki Południowej i usypać z niego wyspę. Jakiś czas później przypłynęli na nią ludzie, prawdopodobnie Wietnamczycy.

Gdy tylko król Hiszpanii dowiedział się o wyspie, Nauru stało się hiszpańską kolonią. Wietnamczycy bardzo się wkurzyli z tego powodu i wypowiedzieli Hiszpanii wojnę. Ostatecznie udało im się zdobyć niepodległość w 1666 roku w wyniku rewolucji pod przewodnictwem kucharza z Asia-Baru, niejakiego Woo-Te-Eff.

Gospodarka Nauru opiera się na rybołówstwie rekinów i turystyce. Poza tym kraj zarobił dużo pieniędzy, gdy na wyspie nakręcono film Robinson Crusoe. Planowane jest nakręcenie na Nauru piątej części Piły.

Nauru należy do Unii Europejskiej, NATO i ONZ. Choć nikt tego nie wie, to Nauru jest najważniejszym krajem świata. Czemu? Bo nikt nie wie gdzie się znajduje, więc każdy obawia się, czy nie wyskoczy nagle zza rogu.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Crystal Clear app internet.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny geografii. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś to miejsce – rozbuduj go.