Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Spinozaur

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
To ja, typ niepokorny!

Spinozaur – duży dinozaur drapieżny. Wielu twierdzi, że był rybożerny (co nie przeszkodziło mu w zabiciu T-reksa i zrobieniu masakry w Jurassic Park III).

Wygląd[edytuj • edytuj kod]

Jedyna prawidłowa rekonstrukcja wyglądu spinozaura

Spinozaur to wbrew pozorom bardzo kontrowersyjny dinozaur. Wiadomo, że miał pysk krokodyla i bosaki do ryb zamiast łap (był to taki Edward Nożycoręki wśród dinozaurów). Miał też jeszcze jedną cechę… nie podpowiadać… a, no tak to kaloryfer na grzbiecie. Amerykańscy naukowcy mówią, że to był żagiel, a może po prostu spinozaurowi wyrastały kolce z grzbietu[1]? Żagiel miał go nagrzewać, dzięki czemu budził się szybciej i atakował ospałe ofiary. Było jedno „ale”. Gdyby zdrzemnął się na słońcu, po prostu by się przegrzał, dlatego niektórzy inni naukowcy sugerują, że nie był to żagiel a garb, jak u wielbłąda, jednakże według najnowszych odkryć spinozaur unikał przegrzania w bardzo prosty sposób, mianowicie po prostu większość czasu siedział we wodzie. Skoro mowa o „najnowszych” odkryciach – w 2014 uznano, że spinozaur poruszał się na czworaka, doprowadzając tym samym do płaczu fanów Parku Jurajskiego. Na szczęście dla nich jednak jakiś czas później uznano, że rekonstrukcja z 2014 miała złe proporcje a spinozaur powrócił do swej dumnej, dwunożnej postawy. Prawda jest jednak taka, że jak dotąd nie znaleziono tylnych kończyn spinozaura, więc w rzeczywistości mógł nawet wyglądać jak na grafice wyżej.

Pokarm[edytuj • edytuj kod]

Jedni mówią że ryby, inni że dinozaury. Najpewniej zjadał tych, którzy się kłócili o to, co jadł.

Rozmiar[edytuj • edytuj kod]

Był to najdłuższy drapieżnik lądowy[2] w historii Ziemi. Giganotozaur i T-rex mu mógł naskoczyć. Miał podobno 15 metrów długości, ale znaleziono żuchwę (czyt. sztuczną szczękę), której spinuś-właściciel musiałby mieć 25 metrów.

Konkurencja[edytuj • edytuj kod]

Najgroźniejszym przeciwnikiem Spinka był karcharodontozaur, kuzynek Tyrka, tyle że chudszy. Drugi zaraz po nim był sarkozuch (o którym też pewnie nie słyszałeś/aś) – zwierz wyglądający jak krokodyl, ale nim nie będący. Nie był z nim nawet spokrewniony. Miał pancerz, którego nawet szpony spinozaura nie mogły przebić. Zagrażał mu jednak tylko nad wodą[3].

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. co z resztą sugeruje jego nazwa (spinosaurus – kolczasty jaszczur)
  2. tudzież wodno-lądowy
  3. co oznacza, że cały czas, skoro Spinek podobno żywił się rybami