Użytkownik:Trabanciarz/brudnopis/Czerwionka-Leszczyny

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Czerwionka-Leszczynywieś miasto w województwie śląskim, stolica gminy miejsko-wiejskiej o tej samej nazwie. Znajduje się w powiecie rybnickim, ale o dziwo nie jest jego siedzibą. Miasto słynne z tego, że znajduje się w nim hałda widoczna z autostrady drogi wiejskiej A1. Czerwionka-Leszczyny, to twór dualny, tak jak Bielsko-Biała, Budapeszt, czy baton Twix, ponieważ powstała z dwóch miast.

Geografia[edytuj • edytuj kod]

Miasto znajduje się na Górnym Śląsku. Siedzi sobie idealnie pomiędzy Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią (której granica przebiega na północ od Czerwionki-Leszczyn), a Aglomeracją Rybnicką i jest zaliczana do tej drugiej, bo z Czerwionki jest bliżej do Rybnika niż do Katowic. Miasto położone jest na Płaskowyżu Rybnickim, ale to myląca nazwa, bo mają swoją Górę Ramżę (325 m n.p.m.), chociaż od tej "góry" wyższe są szkody górnicze na autostradzie A1. Przez miasto przepływa rzeka ściek Bierawka, który niesie radioaktywną wodę i pływają w nim kaczki mutanty.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Osadnictwo na terenie miasta sięga XII w. Potem długo, długo nic. Po drodze otwarcie kilku małych kopalń węgla kamiennego. Wtem! Wieś Leszczyny w 1956 otrzymało status osiedla miejskiego, a potem 18 lipca 1962 otrzymały prawa miejskie. W 1975 roku nastąpiła aneksja miasta Czerwionki (prawa miejskie 1965) do Leszczyn, o czym mieszkańcy Czerwionki nadal nie mogą zapomnieć i na każdym kroku przypominają swoją odrębność. 1 stycznia 1992 ustanowiono nazwę miasta Czerwionka-Leszczyny (wcześniej Czerwionka), tym samym kończąc proces aneksji.

Ludność[edytuj • edytuj kod]

Miasto zamieszkuje oszałamiające 26 890 mieszkańców, przez co uplasowały się na 32 miejscu w rankingu miast województwa śląskiego. Mieszkańcy na ogół są przyjaźni, przez co co chwila podchodzą do przechodniów i pytają się, czy masz jakiś problem. Ostatnimi czasy do miasta sprowadzają się mieszkańcy okolicznych wsi na prawach miasta, czytaj Rybnika, Gliwic i wsi Knurów. Może to mieć związek z niższymi cenami mieszkań w mieście, lub mniejszym smogiem, dzięki czemu Czerwionka-Leszczyny stały się miastem-sypialnią.

Układ przestrzenny[edytuj • edytuj kod]

Miasto powstało poprzez połączenie kilku miejscowości, co doskonale widać w ogólnym chaosie jeśli chodzi o rozmieszczenie czegokolwiek w mieście. Leszczyny mają układ typowo wiejski, ale z doklejonym wielkim osiedlem z wielkiej płyty. O dziwo w Czerwionce znajduje się rynek! Ale turyści nie mają za bardzo co tam robić, bo to w zasadzie asfaltowy parking z kioskiem ruchu, warzywniakiem i Super Samem, w którym mieści się chińskie centrum handlowe. Pomimo tego, że to Czerwionka została przyłączona do Leszczyn, to w świadomości rybniczan panuje poczucie, że Czuchów, Dębieńsko i Leszczyny nie istnieją, a całe życie toczy się w Czerwionce. Dębieńsko i Czuchów to typowe wsie.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Gospodarka miasta opierała się na Kopalni Dębieńsko (ur. 1853, zm. 2000), a gdy ją zamknięto w mieście odnotowano syndrom wałbrzyski, czyli wszyscy mieszkańcy wyjechali z miasta. Do 2018 działała jeszcze Koksownia Dębieńsko, ale ją również zamknięto, pomimo tego, że produkowała koks. Obecnie miasto pełni funkcje handlowe dla pobliskich wsi, a targowisko w Czerwionce ma większą halę niż dworzec w Bytomiu. Aktualnie w mieście funkcjonuje Zakład Odsalania Wód Dołowych Dębieńsko, który żłopie wodę z kopalni, trawi i wypluwa czystą wodę i sól spożywczą i przemysłową.

Transport[edytuj • edytuj kod]

Miasto ewenement. Z Rybnika dojeżdża do niego 1 (słownie: JEDNA) linia autobusowa, która zatrzymuje się w Leszczynach. I tyle by było jeśli chodzi o autobusy do siedziby powiatu. W drugą stronę, to mamy kilka linii autobusowych z Metropolii, które dojeżdżają do Czerwionki, także transport kołowy jest lepszy w stronę Metropolii. Jeśli chodzi o kolej, to przez miasto przebiega linia kolejowa, po której jeżdżą pociągi do Katowic i Rybnika. Na początku XX w. planowano zbudować kolej wąskotorową do Dębieńska, ale na bałkanach znowu się tłukli i wybuchła I Wojna Światowa. Za komuny planowano zaś wybudować tramwaj z Gliwic, bądź Zabrza, przez Czerwionkę do Rybnika, tylko nie wiadomo po co. Przez miasto przechodzi autostrada droga gminna A1, która w granicach miasta jest tak pofałdowana, że jedynymi pojazdami, które są w stanie po niej przejechać są Jeepy i monster trucki.

Kultura i rozrywka[edytuj • edytuj kod]

Kiedyś było kino, ale już nie ma. Co jakiś czas w Domu Kultury w Leszczynach wystąpi Koło Gospodyń Wiejskich. Ulubioną rozrywką Czerwionko-Leszczynian są wyjazdy do Rybnika. W Czerwionce jest kąpielisko.

Edukacja i sport[edytuj • edytuj kod]

Miasto szczyci się tym, że we wszystkich szkołach podstawowych na terenie miasta znajdują się komputery z dostępem do internetu. Gdy tylko ukończy się podstawówkę, to z marszu idzie się do szkoły średniej do Rybnika. Jakiś sport istnieje. Jest kilka drużyn kopaczy piłki, klub biegowy, a nawet morsy, którzy morsują w wannie.

Atrakcje Turystyczne[edytuj • edytuj kod]

W Czerwionce-Leszczynach znajduje się szereg bardzo interesujących atrakcji turystycznych:

  • Kopalnia Dębieńsko - Dawna kopalnia. Obecnie popularne miejsce urbexów, ale lepiej nie wchodzić bo terenu pilnuje ochrona. Na jednym z budynków zachował się napis propagandowy z okresu PRL-u.
  • Hala targowa w Czerwionce - Największa w tej części galaktyki hala targowa. Miejsce spotkań emerytów i miłośników eko żywności z pobliskich wsi.
  • Zegar na bloku - Architekt był pijany i zamiast postawić wieżę zegarową na budynku Urzędu Miasta obok, to walnął wieżę zegarową na bloku. Śmiesznie to wygląda.
  • Hałda - Mount Everest. Na górze hałdy powiewa flaga Czerwionki-Leszczyn, co symbolizuje pierwsze zimowe wejście na ten 8-tysięcznik w zeszłym roku. Widać z niej inne hałdy.
  • Willa Konrada Bartela - Obiekt znajdujący się w Leszczynach, ładnie odremontowany, tylko czekać na sebixów z farbami w spraju.
  • Zabytkowe Osiedle Patronackie Kopalni Dębieńsko - Osiedle familoków wpisane do Szlaku Zabytków Techniki. Raz do roku organizują festyn, a w pozostałe dni w roku typowe osiedle familoków zamieszkane przez sebixów i emerytowanych górników.

Dzielnice[edytuj • edytuj kod]

  • Czerwionka – Dawne miasto. Zaanektowane przez Leszczyny w 1975 roku. W dzielnicy znajduje się Urząd Miasta. Dzielnica może się pochwalić czymś co przypomina rynek, sklepami spożywczymi i zegarem na wieży, która wystaje z bloku.
  • Czuchów – Dawna wieś. Na terenie dzielnicy znajduje się "zamek", który tak naprawdę jest dworem, który to po II WŚ służył za mieszkania dla pracowników miejscowego PGR-u.
  • Dębieńsko - Dawna wieś. Na terenie tej dzielnicy znajduje się węzeł autostrady A1 i większa część hałdy. I to by było tyle. Aha, część dzielnicy nazywa się Ameryka, ale nie wiadomo dlaczego.
  • Leszczyny – Oryginalne miasto, od którego wszystko się zaczęło. W dzielnicy znajduje się opuszczony dworzec kolejowy, a poza tym nic tam nie ma. Ma osiedle Manhattan.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]