Schody: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(nowa strona)
M (Grafika)
 
(Nie pokazano 32 wersji utworzonych przez 22 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Duddeston Station - stairs (7264338056).jpg|200px|thumb|Jeżeli schody służą do schodzenia, to czemu nie ma wchodów?]]
Schody - najczęściej służą nam do potykania się, wylewania na nie różnych napoi (w tym także alkoholowych), często upada na nie dżem (może to świadczyć o tym, że domagają się od nas pożywienia). Często na nie krzyczymy, wycieramy je, polerujemy, chodzimy po nich, obarczamy je winą. Schody, schody, wszędzie schody. Pomyślmy racjonalnie, po co zastępujemy je windami? Sprawiamy im przez to bardzo wielką przykrość, bo chcemy udowodnić, że są do niczego. Rudy człowiek też istota, więc schody też czują? Ależ owszem, zgadza się. Na świecie tyle złośliwych żarcików o żydach i murzynach, a może to właśnie schody chciałby być w centrum uwagi?
'''Schody''' – prymitywny przyrząd służący do teleportacji. Od [[Winda|windy]] różni się tym, iż nie potrzebuje do działania [[prąd elektryczny|prądu]].

== Rodzaje schodów ==
[[Plik:Frankfurt Palais Thurn und Taxis Treppenhaus.jpg|thumb|200px|Schody jakich wiele]]
* '''Schody miękkie''' – zazwyczaj zbudowane z gąbki lub innej substancji sprawiających łatwą gimnastykę polegającą na wielokrotnym zginaniu nóg w kolanach. Występowanie: różne placówki dla dzieci do dwunastu lat, zabawa typu ''Hop – BĘC''.
* '''Schody osrane''' – jednym słowem te, nad którymi zagnieździły się gołębie. Występują głównie w starych kamienicach.
* '''Schody modne''' – zapoczątkowane i spopularyzowane przez Panią Józię sprzątającą klatki schodowe. Są to schody czyściutkie, wypucowane, wypolerowane, czasami śliskie i śmierdzące tanimi środkami dezynfekującymi.
* '''Schody lodowcowe''' – schody które w okresie chłodnym – zwłaszcza w zimie pokrywają się lodowcem, powodując epokę lodowcową dla mrówek zamieszkałych w ich szczelinach. Stanowią one wielkie niebezpieczeństwo dla wszystkich organizmów żywych, dlatego policjanci powinni pilnować starych babek, by mogły bezpiecznie przejść.
* '''Schody chwiejne''' – niestety nikt nie udokumentował ich istnienia, chociaż różne osoby [[napój alkoholowy|pod wpływem]] uparcie potwierdzają ich istnienie.
* '''Schody biszkoptowe''' – mogą zostać użyte w celach spożywczych, występują w chatkach czarownic.
* '''Schody strome''' – to takie, z których generalnie można spaść, szczególnie po kilku drinkach. Mają to do siebie, że trudniej się po nich wchodzi niż schodzi i że im bardziej strome tym łatwiej z nich się spada. W przypadku spadania po alkoholu nie czynią krzywdy, ale w stanie trzeźwości powodują różnego rodzaju obrażenia od siniaków po złamania.
* '''Schody magiczne''' – w trakcie wspinania się na nie potrafią samoistnie zmienić kierunek wspinania się, cel docelowy lub nawet ulec całkowitej dezintegracji. Występują najczęściej w [[Szkoła Magii i Czarodziejstwa Hogwart|Hogwarcie]] oraz niektórych melinach pijackich.
* '''Schody ruchome''' – umożliwiają pokonywanie wysokości bez użycia nóg, co czyni je bardzo wygodnymi. Dzięki temu z racji doskonałej zabawy nagminnie korzystają z nich dzieci i emeryci w celu osiągnięcia wymaganej wysokości bez żadnego wysiłku. W przypadku poruszania się po schodach ruchomych w stronę przeciwną do ruchu schodów wymagane jest przebieranie nogami z wektorem prędkości równym wektorowi prędkości schodów w celu utrzymania się w położeniu zerowym.

== Instrukcja wchodzenia po schodach ==
[[Plik:Schody2.jpg|thumb|250px|Kiedy do swojej lubej wchodzisz przez okno ale masz tylko metr siedemdziesiąt dziewięć z pomocą przyjdą schody]]
[[Nogi|Nogę]] (lewą lub prawą, zależnie od preferencji) należy ugiąć w kolanie, delikatnie podnieść i włożyć na wyższy stopień (i przenieść na nią ciężar ciała). Następnie zrobić to samo z drugą<ref>W domyśle nogą, choć niektórzy umieją innymi narządami</ref>. Czynność należy powtarzać wielokrotnie, aż do podejścia na ostatni stopień.
Schody mogą być używane do dwóch rzeczy: przedostania się z jednego piętra na drugie, lub do spadnięcia. Dzieci do 2-3 lat są zapalonymi użytkownikami tej drugiej opcji.

== Ciekawostki ==
* Schody wynalezione zostały przed wynalezieniem prądu.
* W X wieku wynikł spór dotyczący pisowni słowa „schody” – szlachta mówiła że przez „rz” a biedota że przez „ó”<ref>Ale skąd literki znali, to niestety nie wiemy</ref>.
* Schody budowane są przez specjalistów, dlatego są to budowle „nieśmiertelne”.
* Nikt nie jest pewien kiedy DOKŁADNIE zostały wynalezione schody, ale niektórzy mówią, że wynalazcą tego wynalazku był Wojciech S. Chody.

{{Przypisy}}
{{Budownictwo}}
[[Kategoria:Architektura i budownictwo]]

Aktualna wersja na dzień 23:34, 17 wrz 2022

Jeżeli schody służą do schodzenia, to czemu nie ma wchodów?

Schody – prymitywny przyrząd służący do teleportacji. Od windy różni się tym, iż nie potrzebuje do działania prądu.

Rodzaje schodów[edytuj • edytuj kod]

Schody jakich wiele
  • Schody miękkie – zazwyczaj zbudowane z gąbki lub innej substancji sprawiających łatwą gimnastykę polegającą na wielokrotnym zginaniu nóg w kolanach. Występowanie: różne placówki dla dzieci do dwunastu lat, zabawa typu Hop – BĘC.
  • Schody osrane – jednym słowem te, nad którymi zagnieździły się gołębie. Występują głównie w starych kamienicach.
  • Schody modne – zapoczątkowane i spopularyzowane przez Panią Józię sprzątającą klatki schodowe. Są to schody czyściutkie, wypucowane, wypolerowane, czasami śliskie i śmierdzące tanimi środkami dezynfekującymi.
  • Schody lodowcowe – schody które w okresie chłodnym – zwłaszcza w zimie pokrywają się lodowcem, powodując epokę lodowcową dla mrówek zamieszkałych w ich szczelinach. Stanowią one wielkie niebezpieczeństwo dla wszystkich organizmów żywych, dlatego policjanci powinni pilnować starych babek, by mogły bezpiecznie przejść.
  • Schody chwiejne – niestety nikt nie udokumentował ich istnienia, chociaż różne osoby pod wpływem uparcie potwierdzają ich istnienie.
  • Schody biszkoptowe – mogą zostać użyte w celach spożywczych, występują w chatkach czarownic.
  • Schody strome – to takie, z których generalnie można spaść, szczególnie po kilku drinkach. Mają to do siebie, że trudniej się po nich wchodzi niż schodzi i że im bardziej strome tym łatwiej z nich się spada. W przypadku spadania po alkoholu nie czynią krzywdy, ale w stanie trzeźwości powodują różnego rodzaju obrażenia od siniaków po złamania.
  • Schody magiczne – w trakcie wspinania się na nie potrafią samoistnie zmienić kierunek wspinania się, cel docelowy lub nawet ulec całkowitej dezintegracji. Występują najczęściej w Hogwarcie oraz niektórych melinach pijackich.
  • Schody ruchome – umożliwiają pokonywanie wysokości bez użycia nóg, co czyni je bardzo wygodnymi. Dzięki temu z racji doskonałej zabawy nagminnie korzystają z nich dzieci i emeryci w celu osiągnięcia wymaganej wysokości bez żadnego wysiłku. W przypadku poruszania się po schodach ruchomych w stronę przeciwną do ruchu schodów wymagane jest przebieranie nogami z wektorem prędkości równym wektorowi prędkości schodów w celu utrzymania się w położeniu zerowym.

Instrukcja wchodzenia po schodach[edytuj • edytuj kod]

Kiedy do swojej lubej wchodzisz przez okno ale masz tylko metr siedemdziesiąt dziewięć z pomocą przyjdą schody

Nogę (lewą lub prawą, zależnie od preferencji) należy ugiąć w kolanie, delikatnie podnieść i włożyć na wyższy stopień (i przenieść na nią ciężar ciała). Następnie zrobić to samo z drugą[1]. Czynność należy powtarzać wielokrotnie, aż do podejścia na ostatni stopień. Schody mogą być używane do dwóch rzeczy: przedostania się z jednego piętra na drugie, lub do spadnięcia. Dzieci do 2-3 lat są zapalonymi użytkownikami tej drugiej opcji.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Schody wynalezione zostały przed wynalezieniem prądu.
  • W X wieku wynikł spór dotyczący pisowni słowa „schody” – szlachta mówiła że przez „rz” a biedota że przez „ó”[2].
  • Schody budowane są przez specjalistów, dlatego są to budowle „nieśmiertelne”.
  • Nikt nie jest pewien kiedy DOKŁADNIE zostały wynalezione schody, ale niektórzy mówią, że wynalazcą tego wynalazku był Wojciech S. Chody.

Przypisy

  1. W domyśle nogą, choć niektórzy umieją innymi narządami
  2. Ale skąd literki znali, to niestety nie wiemy