Krosno: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Wycofano ostatnie edycje autorstwa 212.160.135.71; przywrócono ostatnią wersję autorstwa Ostrzyciel.)
Znacznik: rewert
 
(Nie pokazano 151 wersji utworzonych przez 66 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
== '''Krosno''' ==
– Wieś która uważana jest za miasto nosi ksywę "małego Krakowa" ponieważ to faktyczna stolica województwa podkarpackiego tak jak Kraków to faktyczna stolica Polski. Nie mogą tego znieść mieszkańcy położonego nieopodal Mojrzeszowa. Miasto słynie również z pięknego rynku gdzie znajduje się niepotrzebna fontanna za kilkaset tysięcy złotych.


[[Plik:Flag Krosno POL.png|thumb|240px|Flaga Krosna: Żółty – symbol bogactwa, Biały – Tak naprawdę niczego, Niebieski i czerwony – tego, że jest miastem]]
'''Położenie geograficzne'''
Miasto leży w południowo wschodniej Polsce, i choć jest większe niż Sanok, to właśnie on jest jako drugie miasto pokazywane obok Mojżeszowa na mapach pogodowych. Mieszkańcy Krosna mają na ten temat jasno określone zdanie, lecz nikt o tym nie mówi.


{{Cytat|Na targowice!|Typowa '''krośnieńska''' wymowa na [[bazar|targ]]}}
'''Historia'''
{{Cytat|Autostrada…|Polak o dwujezdniowej drodze krajowej nr 28 w '''Krośnie'''}}
Pierwsze wzmianki o obecności czegoś podobnego do ludzi na tym terenie sięgają 4200-1700 lat p.n.e, przypuszcza się że już w tym okresie na terenach należących do krosna przodkowie Ignacego Łukasiewicza stworzyli pierwszą lampę naftową. Ci to przodkowie Łukasiewicza z pokolenia na pokolenie przekazywali działanie tejże lampy naftowej, i dopiero w XIX wieku Ignacy Łukasiewicz postanawia to niewątpliwe cudo ujawnić i zostać najznamienitszym krośnieńskim biznesmenem.
{{cytat|'''Krosno'''ludki!|Mieszkańcy o sobie}}
'''
'''Krosno''' ('''K'''rólewski '''R'''ynek '''O'''toczony '''S'''amymi '''N'''owymi '''O'''budowaniami) – największa [[miasto|mieścina]] w [[Polska|Polsce]], która nosi przydomek [[Częstochowa|Częstochowy]]<ref>Dużo kościołów…</ref> oraz „małego [[Kraków|Krakowa]] bez smoka”, ponieważ to faktyczna stolica [[Województwo podkarpackie|województwa podkarpackiego]]. Nie mogą tego znieść mieszkańcy położonego nieopodal [[Rzeszów|Mojżeszowa]]. Miasto słynie z pięknego rynku, gdzie znajduje się niepotrzebna fontanna za kilkaset tysięcy złotych oraz nikomu niepotrzebne Centrum Dziedzictwa Szkła za kilkanaście milionów złotych.
Zabytki'''
Można podzielić na dwie grupy kościoły i inne.
Kościoły są innych niema


== Położenie geograficzne ==
'''Rozrywka'''
[[Plik:Krosnorynek.jpg|240px|thumb|Rynek w Krośnie]]
Właściwie to w mieście niema żadnych rozrywek, ewentualnie można podziwiać wartą kilkaset tysięcy złotych fontannę na rynku.
Miasto leży w południowo wschodniej Polsce, i choć jest większe niż [[Sanok]], to właśnie on jest drugim miastem pokazywanym obok [[Rzeszów|Mojrzeszowa]] na mapach pogodowych<ref>Tylko w kanałach TVN. W [[Telewizja Polska|TVP]] jest [[Sanok|Sanoczek]]</ref>. Mieszkańcy Krosna mają na ten temat jasno określone zdanie, lecz nikt o tym nie mówi.


== Historia ==
'''Edukacja'''
=== Naftowa ===
Właściwie to w mieście nie ma żadnej znaczącej szkoły, uważa się że I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie ("Kopernik") ma jakiś poziom, ale to nie prawda.
Pierwsze wzmianki o obecności ludzi na tym terenie sięgają 4200-1700 lat p.n.e, przypuszcza się że już w tym okresie na terenach należących do Krosna przodkowie Ignacego Łukasiewicza wykombinowali pierwszą kopcącą lampę naftową. Ci sami przodkowie Łukasiewicza z pokolenia na pokolenie przekazywali działanie tejże lampy naftowej i dopiero w [[XIX wiek]]u Ignacy Łukasiewicz postanawia to niewątpliwe cudo ujawnić i zostać najznamienitszym krośnieńskim [[biznesmen]]em.


=== Ogólna ===
'''Sport'''
[[Plik:Krosno zabytek.jpg|240px|thumb|Obiekt zabytkowy w Krośnie]]
Krosno przeżyło najazdy [[Tatarzy|Tataraków]], przyjazdów [[Głuchoniemcy|Niedosłyszących Niemców]], obwarowania najlepszymi murami na świecie, 8 pożarów, 9 odbudowań, germanizację, budowy autostrady z [[Rzeszów|Rzeszowa]] przez [[Strzyżów]] do Krosna, budowy toru kolejowego Stróż – [[Zagórz]], opatentowanie telektroskopu (telewizji) uruchomienie Zakładu Rafinerii Ropy Naftowej w Krośnie Sp. z.o.o., założenie elektrowni atomowej, budowę gazociągu, [[II wojna światowa|II wojnę światową]] [[Polska Rzeczpospolita Ludowa|PRL]], odsłanianie pomników, i powódź.

== Sport ==
W mieście działają mające niekończące się problemy finansowe:
W mieście działają mające niekończące się problemy finansowe:
* Pierwszoligowy klub siatkówki kobiet [[Karpaty Krosno|Tarapaty Krosno]] (chociaż ten ma w sumie najmniejsze, bo Krośnieńskie Huty Szkła postanowiły się zareklamować w I lidze)
- trzecioligowy klub piłkarski Tarapaty Krosno,
* Trzecioligowy klub piłkarski [[Karpaty Krosno|Tarapaty Krosno]], o międzynarodowej renomie i wspaniałych piłkarzach.
- drugoligowa żużlowa drużyna K(oszmarnie) S(słabe) M(otocykle) Krosno
* Pierwszoligowy klub siatkówki mężczyzn [[Karpaty Krosno|Tarapaty Krosno]]
Corocznie na krośnieńskim klepisku rozgrywane są zawody balonowe, bliżej nie znane szerszej publiczności.
* Ekstraligowy klub koszykówki mężczyzn KKKK Krosno.
* Drugoligowa żużlowa drużyna '''K'''oszmarnie '''S'''łabe '''M'''otocykle Krosno.
Corocznie w maju na krośnieńskim klepisku (nie mylić z lotniskiem) rozgrywane są zawody balonowe, bliżej nie znane szerszej publiczności a to dlatego że nikt się takimi wypchanymi worami na sznurkach nie interesuje.

== Administracja ==
Miasto jest podzielone administracyjnie na 6 dzielnic i 6 (8) osiedli.

=== Dzielnice ===
* '''Białobrzegi''' – tu urodził się sam [[Władysław Gomułka]].
* '''Krościenko Niżne''' – znajdzie się tam dużo [[Ropa naftowa|Ropy naftowej]].
* '''<del>Patolanka</del> Polanka''' – słynie z lotniska, które zajmuje 80% dzielnicy
* '''Suchodół''' – najmniej zaludniona dzielnica. Jak z nazwy widać, znajduje się dużo suchych dołów.
* '''Śródmieście''' – środek miasta.
* '''Zawodzie''' – nie ma nic do opisania dzielnicy. Tu można się zawodzić.

=== Osiedla ===
* '''Ks. Bronisława Markiewicza''' (do początku lat 90. XX wieku: ''Osiedle XXX-lecia PRL'') – najbardziej zaludnione osiedle w Krośnie. Jest tu wszystko: od [[alkoholik]]ów po [[alkoholik|żule]]. Posiada „Kwadraciak”, który jest malowany na [[Kolor żółty|kolor moczu]].
* '''Południe''' – południe miasta
* '''Stefana Grota-Roweckiego''' – tu stoi Krzyż Papieski, a obok jest cmentarz. [[1 listopada]] ludzie muszą przejść przez zabójczą obwodnicę, aby postawić świeczkę na swoim grobie<ref>Czasami też bliskich, ale wracając musi przejść drugi raz</ref>.
* '''Traugutta''' (lub popr. ''Guzikówka'') – położone obok lotniska, przy obwodnicy. Posiada „Kwadraciak”, ale wygląda jak stary magazyn.
* '''Turaszówka''' – tu panowała kłótnia, czy to jest osiedle, czy dzielnica. W 2003 roku ogłoszono jako osiedle, ale mieszkańcy Turaszówki twierdzą co innego.
* '''Tysiąclecia''' – <del>stare</del> osiedle. Bez komentarza.
Oprócz tego, słynie z najlepszego prezydenta w Polsce roku 2008 i zapewne najgorszego w 2009 r.

== Lotnisko w Krośnie ==
Końcem 2009 r. lotnisko zostało zdegradowane do poziomu lądowiska, a początkiem 2010 r. lądowisko w Krośnie zostało zamknięte dla ruchu lotniczego. Trwają plany przekształceniowe na zmianę nazwy na ''Klepisko''. Po zmianie nazwy na klepisko, miasto będzie się starało pozyskać fundusze na wybudowanie w tym miejscu łąki i hodowli baranów, których w mieście już jest pełno.

26 kwietnia 2010 roku lotnisko zostało otwarte, aby umożliwić oglądanie licznych atrakcji (oprócz wypasu [[baran]]ów, można zobaczyć niszczone [[samolot]]y).

W 2016 roku wybudowano pas startowy z którego startują <del>złomy</del> ultranowoczesne awionetki.

== Galerie i sklepy ==
=== Galerie handlowe ===
* '''<del>ELiJot (L i J)</del> Galeria Krosno''' – jedyna porządna galeria, ponieważ jest tam jedyny [[Empik]] w mieście.
* '''Full Market''' – tam jest full <del>wypas</del> ludzi. Z tego powodu musieli dobudować nad parkingiem dwa piętra.
* '''Galeria Portius''' – jedyna galeria z <del>5-</del> 3-gwiazdkowym [[hotel]]em. Najlepszym pomieszczeniem jest hol z windą po środku.
* '''Galeria Zawodzie''' – jeśli jesteś bezrobotny, to kupuj tutaj.
* '''Park Handlowy Miejsce Piastowe''' – jeden z największych budynków handlowych, który znajduje się za granicami miasta<ref>Nikt nie chciał budować w mieście, więc budują na wsi</ref>. Według planów, jest to galeria handlowa i dziki rezerwat przyrody w jednym.
* '''VIVO! Krosno''' – nowoczesny obiekt posiadający 70 sklepów i kino. Jest celem pielgrzymek z [[Jasło|Jasła]], [[Sanok]]a, a także ze [[Słowacja|Słowacji]]. Ponoć największa galeria na południowym Podkarpaciu.

=== Super i hipermarkety ===
* '''[[Biedronka]]''' (4) – bardzo znane wszystkim sklepy słynące z codziennie niskich cen. Pierwszy obok tych pierwszych, drugi na Boh. Westerplatte, trzeci tam gdzie psy idą srać i sikać (obok Parku Jordanowskiego). Czwarty wybudowany na miejscu sklepu z dywanami posiada parking na 2 samochody pracowników więc dla klientów nie ma już miejsca.
* '''[[Kaufland]]''' – nowy w mieście. Lud się nim cieszy, bo to kolejne miejsce do użytku dla cyganów.
* '''[[Leroy Merlin]]''' – najnowszy w mieście, opanowany przez bandytów-czarodziejów.
* '''[[Lidl]]''' (2) – szare niemieckie budynki w stylu [[Made in China]].
* '''Majster''' – tuż przy szerokiej obwodnicy. Trzeba zawrócić, ale nie wiadomo jak.
* '''Media Expert''' (3) – jedno obok Majstra. Tam łatwo dojechać, dopóki piesi nie nacisną guzika. Drugie z trzecim dzieli odległość 100m a oferta w nich ta sama, położone gdzieś przy wąskich uliczkach.
* '''[[OBI]]''' – położone poza granicami miasta w Miejscu Piastowym. Niektórzy twierdzą, że dział Ogrody znajduje się w Krośnie – w sobotę jest tam pełno Słowaków.


== Drogi ==
'''Administracja'''
Drogi w centrum <del>wsi</del> miasta to asfaltowy [[mahjong]]. W cholerę dużo niepotrzebnych dziwnych znaków, wysepek i celowo zepsutych jezdni progami. Ale obwodnica Krosna przypomina autostradę [[A1]], raz jedna jezdnia, raz dwie. Ze względu na małą ilość dziur, w Krośnie występuje plaga [[prawo jazdy|kierowców stawiających pierwsze <del>kroki</del> obroty]]. Wszyscy uczniowie z pobliskich wiosek<ref>[[Lesko]], [[Sanok]], [[Jasło]], [[Brzozów]], [[Strzyżów]]</ref> zjeżdżają się w to miejsce, ponieważ przeprowadzane są tutaj [[egzamin]]y na [[prawo jazdy]].
Miasto jest podzielone administracyjnie na bliżej nie określone 7 dzielnic i 5 osiedli. Oprócz tego słynie z najlepszego prezydenta w Polsce roku 2008 i zapewne najgorszego w 2009 r.
== Zobacz też ==
* [[Pankrośnizm]]
* [[Lesko]]
* [[Nisko]]
* [[Brzozów]]
* [[Skopanie]]
{{przypisy}}


'''Lotnisko w Krośnie'''
Końcem 2009 r. Lotnisko zostało zdegradowane do poziomu lądowiska, a początkiem 2010 r. lądowisko w Krośnie zostało zamknięte dla ruchu lotniczego. Trwają plany przekształceniowe na zmianę nazwy na klepisko. Po zmianie nazwy na klepisko, miasto będzie się starało pozyskać fundusze na wybudowanie w tym miejscu łąki i hodowli baranów, których w mieście już jest pełno.




{{Miasta województwa podkarpackiego}}
{{stubgeo}}
{{stopka|lokalizacja=49.6833333, 21.75|simc=0952410|terc=1861|wikidata=Q826068}}
[[Kategoria:Miasta w województwie podkarpackim]]
[[Kategoria:Powiaty w województwie podkarpackim]]
[[Kategoria:Krosno]]

Aktualna wersja na dzień 16:12, 25 mar 2022

Flaga Krosna: Żółty – symbol bogactwa, Biały – Tak naprawdę niczego, Niebieski i czerwony – tego, że jest miastem

Na targowice!

Typowa krośnieńska wymowa na targ

Autostrada…

Polak o dwujezdniowej drodze krajowej nr 28 w Krośnie

Krosnoludki!

Mieszkańcy o sobie

Krosno (Królewski Rynek Otoczony Samymi Nowymi Obudowaniami) – największa mieścina w Polsce, która nosi przydomek Częstochowy[1] oraz „małego Krakowa bez smoka”, ponieważ to faktyczna stolica województwa podkarpackiego. Nie mogą tego znieść mieszkańcy położonego nieopodal Mojżeszowa. Miasto słynie z pięknego rynku, gdzie znajduje się niepotrzebna fontanna za kilkaset tysięcy złotych oraz nikomu niepotrzebne Centrum Dziedzictwa Szkła za kilkanaście milionów złotych.

Położenie geograficzne[edytuj • edytuj kod]

Rynek w Krośnie

Miasto leży w południowo wschodniej Polsce, i choć jest większe niż Sanok, to właśnie on jest drugim miastem pokazywanym obok Mojrzeszowa na mapach pogodowych[2]. Mieszkańcy Krosna mają na ten temat jasno określone zdanie, lecz nikt o tym nie mówi.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Naftowa[edytuj • edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o obecności ludzi na tym terenie sięgają 4200-1700 lat p.n.e, przypuszcza się że już w tym okresie na terenach należących do Krosna przodkowie Ignacego Łukasiewicza wykombinowali pierwszą kopcącą lampę naftową. Ci sami przodkowie Łukasiewicza z pokolenia na pokolenie przekazywali działanie tejże lampy naftowej i dopiero w XIX wieku Ignacy Łukasiewicz postanawia to niewątpliwe cudo ujawnić i zostać najznamienitszym krośnieńskim biznesmenem.

Ogólna[edytuj • edytuj kod]

Obiekt zabytkowy w Krośnie

Krosno przeżyło najazdy Tataraków, przyjazdów Niedosłyszących Niemców, obwarowania najlepszymi murami na świecie, 8 pożarów, 9 odbudowań, germanizację, budowy autostrady z Rzeszowa przez Strzyżów do Krosna, budowy toru kolejowego Stróż – Zagórz, opatentowanie telektroskopu (telewizji) uruchomienie Zakładu Rafinerii Ropy Naftowej w Krośnie Sp. z.o.o., założenie elektrowni atomowej, budowę gazociągu, II wojnę światową PRL, odsłanianie pomników, i powódź.

Sport[edytuj • edytuj kod]

W mieście działają mające niekończące się problemy finansowe:

  • Pierwszoligowy klub siatkówki kobiet Tarapaty Krosno (chociaż ten ma w sumie najmniejsze, bo Krośnieńskie Huty Szkła postanowiły się zareklamować w I lidze)
  • Trzecioligowy klub piłkarski Tarapaty Krosno, o międzynarodowej renomie i wspaniałych piłkarzach.
  • Pierwszoligowy klub siatkówki mężczyzn Tarapaty Krosno
  • Ekstraligowy klub koszykówki mężczyzn KKKK Krosno.
  • Drugoligowa żużlowa drużyna Koszmarnie Słabe Motocykle Krosno.

Corocznie w maju na krośnieńskim klepisku (nie mylić z lotniskiem) rozgrywane są zawody balonowe, bliżej nie znane szerszej publiczności a to dlatego że nikt się takimi wypchanymi worami na sznurkach nie interesuje.

Administracja[edytuj • edytuj kod]

Miasto jest podzielone administracyjnie na 6 dzielnic i 6 (8) osiedli.

Dzielnice[edytuj • edytuj kod]

  • Białobrzegi – tu urodził się sam Władysław Gomułka.
  • Krościenko Niżne – znajdzie się tam dużo Ropy naftowej.
  • Patolanka Polanka – słynie z lotniska, które zajmuje 80% dzielnicy
  • Suchodół – najmniej zaludniona dzielnica. Jak z nazwy widać, znajduje się dużo suchych dołów.
  • Śródmieście – środek miasta.
  • Zawodzie – nie ma nic do opisania dzielnicy. Tu można się zawodzić.

Osiedla[edytuj • edytuj kod]

  • Ks. Bronisława Markiewicza (do początku lat 90. XX wieku: Osiedle XXX-lecia PRL) – najbardziej zaludnione osiedle w Krośnie. Jest tu wszystko: od alkoholików po żule. Posiada „Kwadraciak”, który jest malowany na kolor moczu.
  • Południe – południe miasta
  • Stefana Grota-Roweckiego – tu stoi Krzyż Papieski, a obok jest cmentarz. 1 listopada ludzie muszą przejść przez zabójczą obwodnicę, aby postawić świeczkę na swoim grobie[3].
  • Traugutta (lub popr. Guzikówka) – położone obok lotniska, przy obwodnicy. Posiada „Kwadraciak”, ale wygląda jak stary magazyn.
  • Turaszówka – tu panowała kłótnia, czy to jest osiedle, czy dzielnica. W 2003 roku ogłoszono jako osiedle, ale mieszkańcy Turaszówki twierdzą co innego.
  • Tysiącleciastare osiedle. Bez komentarza.

Oprócz tego, słynie z najlepszego prezydenta w Polsce roku 2008 i zapewne najgorszego w 2009 r.

Lotnisko w Krośnie[edytuj • edytuj kod]

Końcem 2009 r. lotnisko zostało zdegradowane do poziomu lądowiska, a początkiem 2010 r. lądowisko w Krośnie zostało zamknięte dla ruchu lotniczego. Trwają plany przekształceniowe na zmianę nazwy na Klepisko. Po zmianie nazwy na klepisko, miasto będzie się starało pozyskać fundusze na wybudowanie w tym miejscu łąki i hodowli baranów, których w mieście już jest pełno.

26 kwietnia 2010 roku lotnisko zostało otwarte, aby umożliwić oglądanie licznych atrakcji (oprócz wypasu baranów, można zobaczyć niszczone samoloty).

W 2016 roku wybudowano pas startowy z którego startują złomy ultranowoczesne awionetki.

Galerie i sklepy[edytuj • edytuj kod]

Galerie handlowe[edytuj • edytuj kod]

  • ELiJot (L i J) Galeria Krosno – jedyna porządna galeria, ponieważ jest tam jedyny Empik w mieście.
  • Full Market – tam jest full wypas ludzi. Z tego powodu musieli dobudować nad parkingiem dwa piętra.
  • Galeria Portius – jedyna galeria z 5- 3-gwiazdkowym hotelem. Najlepszym pomieszczeniem jest hol z windą po środku.
  • Galeria Zawodzie – jeśli jesteś bezrobotny, to kupuj tutaj.
  • Park Handlowy Miejsce Piastowe – jeden z największych budynków handlowych, który znajduje się za granicami miasta[4]. Według planów, jest to galeria handlowa i dziki rezerwat przyrody w jednym.
  • VIVO! Krosno – nowoczesny obiekt posiadający 70 sklepów i kino. Jest celem pielgrzymek z Jasła, Sanoka, a także ze Słowacji. Ponoć największa galeria na południowym Podkarpaciu.

Super i hipermarkety[edytuj • edytuj kod]

  • Biedronka (4) – bardzo znane wszystkim sklepy słynące z codziennie niskich cen. Pierwszy obok tych pierwszych, drugi na Boh. Westerplatte, trzeci tam gdzie psy idą srać i sikać (obok Parku Jordanowskiego). Czwarty wybudowany na miejscu sklepu z dywanami posiada parking na 2 samochody pracowników więc dla klientów nie ma już miejsca.
  • Kaufland – nowy w mieście. Lud się nim cieszy, bo to kolejne miejsce do użytku dla cyganów.
  • Leroy Merlin – najnowszy w mieście, opanowany przez bandytów-czarodziejów.
  • Lidl (2) – szare niemieckie budynki w stylu Made in China.
  • Majster – tuż przy szerokiej obwodnicy. Trzeba zawrócić, ale nie wiadomo jak.
  • Media Expert (3) – jedno obok Majstra. Tam łatwo dojechać, dopóki piesi nie nacisną guzika. Drugie z trzecim dzieli odległość 100m a oferta w nich ta sama, położone gdzieś przy wąskich uliczkach.
  • OBI – położone poza granicami miasta w Miejscu Piastowym. Niektórzy twierdzą, że dział Ogrody znajduje się w Krośnie – w sobotę jest tam pełno Słowaków.

Drogi[edytuj • edytuj kod]

Drogi w centrum wsi miasta to asfaltowy mahjong. W cholerę dużo niepotrzebnych dziwnych znaków, wysepek i celowo zepsutych jezdni progami. Ale obwodnica Krosna przypomina autostradę A1, raz jedna jezdnia, raz dwie. Ze względu na małą ilość dziur, w Krośnie występuje plaga kierowców stawiających pierwsze kroki obroty. Wszyscy uczniowie z pobliskich wiosek[5] zjeżdżają się w to miejsce, ponieważ przeprowadzane są tutaj egzaminy na prawo jazdy.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Dużo kościołów…
  2. Tylko w kanałach TVN. W TVP jest Sanoczek
  3. Czasami też bliskich, ale wracając musi przejść drugi raz
  4. Nikt nie chciał budować w mieście, więc budują na wsi
  5. Lesko, Sanok, Jasło, Brzozów, Strzyżów