Zemsta: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Taka mała popraweczka)
Znacznik: edytor źródłowy
M (Może i nie jestem wybitnym nonsensopedystą,ale wiem,że 3000 bajtów i więcej to już na pewno nie jest stub)
Znacznik: edytor źródłowy
Linia 23: Linia 23:


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}
{{stub|lit}}
{{stub|szko}}
{{Lektury}}
{{Lektury}}
[[Kategoria:Lektury szkolne]]
[[Kategoria:Lektury szkolne]]

Wersja z 23:18, 20 paź 2015

Koledzy Cześnika ze szkoły.

Zemsta – dramatyczna komedia Fryderyka Aleksandry, która opisuje losy dwojga bohaterów, kłócących się o stary mur w jeszcze starszym zamku. Sam autor wziął ten pomysł, gdy przejrzał podania do sądu, poprzednich właścicieli zamczyska, w którym straszył razem z żoną. Poza tym uwielbiana przez gimnazjalistów lektura szkolna pisana w czterech aktach cielesnych wierszem.

Fabuła

Cześnik i Rejent kłócą się o mur, a raczej dziurę w nim. Tymczasem Papkin dzielnie walczy, a Wacław podkochuje się w Klarze. Po za tym Podstolina okazuje się niewymierna... to znaczy niewierna swemu przyszłemu mężowi [1]. Kończy się to zgodą głównych bohaterów i weselem Wacława i Klary[2] Miał być jeszcze pogrzeb Papkina, ale on sam wystąpił z prośbą do pana autora o pozostawienie przy życiu jego osoby.

Bohaterowie

  • Cześnik Maciej Raptusiewicz – ubogi szlachcic mieszkający w połowie zamku.Uwielbia „zaawansowane środki negocjacji”, do których potrzebne mu są szabla – „pani barska” i jego pięści. Cierpi na wiele chorób m.in: otyłość, nerwica czy schizofrenia pierwszego stopnia.
  • Rejent Milczek – oszust i krętacz, który przejął drugą połowę zamku. Z jednej strony można myśleć, że chętnie założyłby coś z moheru, a z drugiej strony ujawnia się chytrość. Jest on najprawdopodobniej jednym z wcieleń Mariana Paździocha.
  • Józef Stalin Papkin – niezwykły rycerz. Jest tak odważny, że stanąłby do walki z każdym, ale nikt nie widział go walczącego, gdyż wszyscy uciekają na jego widok. Jego szabla Artemiza znacznie przewyższa moc mieczy świetlnych.
  • Wacław – syn Rejenta. Jako książę Radosław podrywał Podstolinę. Ożenił się jednak z Klarą.
  • Klara – żona wyżej wymienionego. Po za tym krewna Cześnika. Jej marzeniem jest uprawianie seksu z „krrokodylem”.
  • Podstolina[3] – narzeczona Cześnika, która zdradzała go nawet z Klarą. Uważana za multimilionerkę. Pod koniec przyznała się, że, mówiąc przysłowiowo „grosza przy dupie nie ma”.
  • Dyndalski – służący Raptusiewicza. Jest znany jako pół–analfabeta, który nawet „B” napisać nie umie. Po za tym, jak pisze wyłącza mu się część mózgu odpowiedzialna z logiczne myślenie [4].

Ciekawostki

Plik:Miecz świetlny 2.jpg
Papkin pokonałby go, szybciej niż sobie wyobraża.
  • Mimo, że to komedia, tylko poloniści się z niej śmieją.
  • Tytuł świadczy o tym, że zemsta się dokonała, a się nie dokonała.
  • Sir Doktor Marian Francis Płetewka, przodek Doktora Bulgota pozwał do sądu autora „Zemsty” z powodu kradzieży praw autorskich.

Przypisy

  1. i jednocześnie krewnemu; jakby ktoś nie wiedział, chodzi o Cześnika
  2. Cześnik po odkryciu kłamstw Podstoliny, nie chciał się z nią ożenić.
  3. mieszka pod stołem Stalina
  4. Części odpowiadające za inne czynności już dawno nie działają, są w stanie biernym lub odpoczywają.