Gwóźdź logo.svg
Masz swój ulubiony tekst z artykułu na Nonsensopedii, który trafia w sedno i rozbawia do łez?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Zemsta

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zemsta – dramatyczna komedia Fryderyka Aleksandry, która opisuje losy dwojga bohaterów kłócących się o stary mur w jeszcze starszym zamku. Pomysł ten wziął sam autor, gdy przejrzał podania do sądu poprzednich właścicieli zamczyska, w którym straszył razem z żoną. Poza tym uwielbiana przez gimnazjalistów lektura szkolna pisana w czterech aktach cielesnych wierszem.

Fabuła[edytuj • edytuj kod]

Cześnik i Rejent kłócą się o mur, a raczej dziurę w nim. Tymczasem Papkin dzielnie walczy, a Wacław podkochuje się w Klarze. Poza tym Podstolina okazuje się niewymierna… to znaczy niewierna swemu przyszłemu mężowi[1]. Kończy się to zgodą głównych bohaterów i weselem[2].
Miał być jeszcze pogrzeb Papkina, ale on sam wystąpił z prośbą do pana autora o pozostawienie przy życiu jego osoby.

Bohaterowie[edytuj • edytuj kod]

 • Cześnik Maciej Raptusiewicz – ubogi szlachcic mieszkający w połowie zamku. Uwielbia „zaawansowane środki negocjacji”, do których potrzebne mu są szabla – „pani barska” i jego pięści. Cierpi na wiele chorób, m.in.: otyłość, nerwica czy schizofrenia pierwszego stopnia. Zdradza też dziwną słabość do Papkina.
 • Rejent Milczek – oszust i krętacz, który przejął drugą połowę zamku. Z jednej strony można myśleć, że chętnie założyłby coś z moheru, a z drugiej strony ujawnia się chytrość. Jest on najprawdopodobniej jednym z wcieleń Mariana Paździocha.
 • Józef Stalin Papkin – niezwykły rycerz. Jest tak odważny, że stanąłby do walki z każdym, ale nikt nie widział go walczącego, gdyż wszyscy uciekają na jego widok. Jego szabla Artemiza znacznie przewyższa moc mieczy świetlnych.
 • Wacław – syn Rejenta. Jako książę Radosław podrywał Podstolinę. Ożenił się jednak z Klarą.
 • Klara – żona wyżej wymienionego. Poza tym krewna Cześnika. Jej marzeniem jest uprawianie seksu z „krrokodylem”.
 • Podstolina[3] – narzeczona Cześnika, która zdradzała go nawet z Klarą. Uważana za multimilionerkę. Pod koniec przyznała się, że – mówiąc przysłowiowo – grosza przy dupie nie ma.
 • Dyndalski – służący Raptusiewicza. Jest znany jako półanalfabeta, który nawet „B” napisać nie umie. Poza tym jak pisze, wyłącza mu się część mózgu odpowiedzialna za logiczne myślenie[4].

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

Papkin pokonałby go szybciej niż sobie wyobraża
 • Mimo że to komedia, tylko poloniści się z niej śmieją.
 • Tytuł świadczy o tym, że zemsta się dokonała, a się nie dokonała.
 • Sir Doktor Marian Francis Płetewka, przodek Doktora Bulgota pozwał do sądu autora „Zemsty” z powodu kradzieży praw autorskich.

Przypisy

 1. I jednocześnie krewnemu (jakby ktoś nie wiedział, chodzi o Cześnika)
 2. Cześnik po odkryciu kłamstw Podstoliny, nie chciał się z nią ożenić
 3. Mieszka pod stołem Stalina
 4. Części odpowiadające za inne czynności już dawno nie działają, są w stanie biernym lub odpoczywają


Jdt-str.GIF To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny literatury. Jeśli nie masz uczulenia na książki – rozbuduj go.

Nuvola apps edu miscellaneous.svg To jest tylko zalążek artykułu związany ze szkołą. Jeśli cały czas odrabiasz prace domowe – rozbuduj go.