Horror: Różnice pomiędzy wersjami
M Znacznik: edytor wizualny |
Ja8czy coś (dyskusja • edycje) M (→Film) |
||
Linia 37: | Linia 37: | ||
=== Film === |
=== Film === |
||
* '''A jednak żyje''' – noworodek zaiste gigantycznych rozmiarów sieje terror w Nowym Jorku. |
* '''A jednak żyje''' – noworodek zaiste gigantycznych rozmiarów sieje terror w Nowym Jorku. |
||
*'''Atak tytanów''' – japońce mordują gołe olbrzymy, w tle zły rząd, ziemniaki, krew z keczupu i gadki o byciu bydłem. |
*'''Atak tytanów''' – japońce mordują gołe olbrzymy, w tle zły rząd, ziemniaki, krew z keczupu i gadki o byciu bydłem. Film na bazie pewnego [[anime]]. |
||
* '''[[Boogeyman]]''' – film o duchu faceta z skarpetą na głowie. W nowej wersji z 2005 roku pominięto wątek skarpety, za to reszta jest do bani. |
* '''[[Boogeyman]]''' – film o duchu faceta z skarpetą na głowie. W nowej wersji z 2005 roku pominięto wątek skarpety, za to reszta jest do bani. |
||
* '''Byt''' – niewyżyty za śmierci duch gwałci pewną kobietę dzień w dzień. Naukowcy oblewają go azotem. Historia (o dziwo) prawdziwa. |
* '''Byt''' – niewyżyty za śmierci duch gwałci pewną kobietę dzień w dzień. Naukowcy oblewają go azotem. Historia (o dziwo) prawdziwa. |
Aktualna wersja na dzień 13:49, 28 kwi 2024
Horror – jedna z niewielu dziedzin sztuki, w której – wbrew pozorom – nie chodzi o przestraszenie, a jedynie o rozśmieszenie widza lub czytelnika.
Literatura grozy[edytuj • edytuj kod]
Literatura grozy narodziła się w czasach wielkiego mroku, ataku gotyckich dzieci na zamki, przerażająco śmiesznie wysokich kościołów i ciemnej, fantastycznej wizji upiorów. Początkowo gatunek nie zyskał uznania, przez racjonalistów, którzy głosili wszem i wobec, że kupa sama się nie robi, lecz trzeba jej pomóc odbytem, a nie duszą, który odwracał czytelników od historii o potworach i tajemnicach opuszczonych zamków.
Film grozy[edytuj • edytuj kod]
Film grozy narodził się nieco później, bowiem dopiero w wieku XIX, wraz z rozwojem śmiesznego urządzenia jakim jest kamera. Reżyserzy tworząc swoją masońsko-demoralizującą fantazję seksualną, czerpali wiele z śmiesznych potwornych inspiracji, z przeszłości. Ukazano w owych dziełach, nazywanych dziś dumnie klasykami homoseksualne skłonności Dr Jekyll'a względem Mr Hyde'a.I tak minęło kilka, kilkanaście lat, dopóki to nie pojawiły się prawdziwe filmy grozy. Był to lata 70. i 80., kiedy powstał Omen (historia anioła pod postacią dziewczynki), Obcy (przygody Drużyny A w kosmosie i perypetie wyrośniętego psa), Lśnienie (głęboki kres uczuć Jacka Nicholsona i fantazje o bliźniaczkach Danny'ego) czy też Teksańska masakra piłą mechaniczną (której nikt nie zna, bowiem nowe części wydają się ciekawsze).
Współczesne horrory nie różnią się niczym od komedii romantycznych czy filmów dokumentalnych o osobach upośledzonych. Japońska groza chętnie zapożyczana jest przez ambitnych w tworzeniu własnych, oryginalnych pomysłów Amerykanów oraz oglądana przez napaloną na Azjatki młodzież. Liczne są także sequele oraz odnowione wersje starych filmów, które stoją na tak wysokim poziomie, że na Filmwebie otrzymują od dzieci emo ocenę 4.
Fabuła[edytuj • edytuj kod]
Można policzyć na palcach u stóp wątki fabularne:
- ktoś przychodzi do domu, a tam są duchy;
- martwy morderca zabija człowieka;
- smutna historia o wampirze/wilkołaku/duchach/kościotrupach/potworach z Loch Ness;
- obce istoty (połączone z sci-fi, niby fajne ale raczej oglądamy je dla efektów specjalnych);
- gość, który ma rozdwojenie jaźni, kocha kobiety ale jest gejem, po czym siekierą odcina sobie łeb i popełnia samobójstwo wieszając się za jaja;
- tematy satanistyczne (zgroza na Biblii, bunt przeciwko Kościołowi, chętnie czytane przez pogańskich metali i kindermetali ukazujących swój ateizm);
- adoptowane dzieci (które zawsze nie są dziećmi) i zabijają wszystkich z rodziny;
- dziwolągi z trudnym dzieciństwem i zabawkami (narzędziami codziennego użytku);
- psychopaci, robieni przez psychopatów dla psychopatycznych kin, w których psychopaci puszczają je dla psychopatów;
- tortury dla jaj (i z nimi gdzie jednak do nich wbija się gwoździe lub wierci je się wiertarką);
- ludzie chorzy psychicznie, mający problemy ze sobą i otoczeniem są posądzeni o zabójstwo, lecz prawdziwy morderca to policjant lub ktoś pozornie "dobry";
- kataklizm – ludzie są zieloni (bez wódki) i wpierdalają innych ludzi (również bez wódki).
Przykłady[edytuj • edytuj kod]
Literatura grozy[edytuj • edytuj kod]
- Biblia – historia aniołów, bogów i szatanów,
tematyka satanistyczna; - Frankenstein – o doktorze i zszytym potworze;
- Dracula – o wampirze-hardkorze;
- Psychopata – historia nieświadomego zabójcy, który pod wpływem manipulacji postanawia mordować.
Film[edytuj • edytuj kod]
- A jednak żyje – noworodek zaiste gigantycznych rozmiarów sieje terror w Nowym Jorku.
- Atak tytanów – japońce mordują gołe olbrzymy, w tle zły rząd, ziemniaki, krew z keczupu i gadki o byciu bydłem. Film na bazie pewnego anime.
- Boogeyman – film o duchu faceta z skarpetą na głowie. W nowej wersji z 2005 roku pominięto wątek skarpety, za to reszta jest do bani.
- Byt – niewyżyty za śmierci duch gwałci pewną kobietę dzień w dzień. Naukowcy oblewają go azotem. Historia (o dziwo) prawdziwa.
- Candyman – czarny raper wychodzi z lustra, gdy powie się doń jego ksywę pięć razy.
- Car (murz. Samochód) – samochód zabija.
- Cicha noc, śmierci noc – młodzieniec w stroju św. Mikołaja postanawia wymordować cały świat. Albo chociaż trochę zakonnic i pół-nagich panienek dla osłody.
- Coś – film o cosiu który wstydzi się swojego ohydnego wyglądu więc go zmienia oraz o spanikowanym i wkurzonym Erdżeju MacReady, ponieważ przegrał w szachy z komputerem jak Garri Kasparow.
- Critters – krwiożercze chomiki z kosmosu pożerają amerykańską farmę na odludziu.
- Cujo – czyta się kudżo i jest to imię wściekłego, psychopatycznego psa.
- Czarne święta – strudzony wędrowiec wprasza się na wigilię do Akademika dla młodych seksowynch studentek i wkurwia się, że nie ma dla niego wolnego miejsca przy stole.
- Dark Water – film o strachliwej Japonce, która boi się nawet włosa w szklance wody i dziecięcej torebeczki.
- Dentysta – znerwicowany stomatolog i jego wewnętrzne rozterki, problemy z koncentracją i odnalezieniem powołania. Dramat psychologiczny.
- Dom Woskowych Ciał – paru nastolatków i psychopata, który bawi się rozgrzanym woskiem pod nieobecność starej.
- Dreszcze – banda zboczeńców bałamuci się wzajemnie w hotelu.
- Potwór z morza – Ciasteczkowy Potwór w przebraniu z familijnego teatrzyku straszy bandę rybaków.
- Dracula – film z 1931 roku, stary jak świat. Opowiada historię słynnego hrabiego wampira, który był uzależniony od picia „wina”, mieszkającego w jakimś transylwańskim, burdelowym zamku.
- Duch – kilkuletnia dziewczynka ogląda brzydkie programy w telewizorze, w środku nocy, podczas, gdy jej starszy braciszek pada ofiarą molestowania ze strony klauna spod łóżka i drzewa zza okna.
- Dziecko Rosemary – film o kobiecie, która jest w ciąży.
- Egzorcysta – dziecko, szatan, ksiądz który pali, czyli przejmujący obraz 4chana /b/.
- Faculty – Oni – jak sama nazwa wskazuje, film o onych.
- Halloween – jakiś nieśmiertelny psychol imieniem Majkel Majers chce zabić wszystkich ludzi na świecie (w tym całą swoją rodzinę). Życzymy powodzenia!
- Hannah Montana – uważany za najgorszy horror świata, bo jeszcze przed filmem każdy człek dostaje palpitacji serca, wylewu krwi do mózgu i nieżytu nosa. Zabroniony nawet w Telewizji Szatana (sic!).
- Horror Amityville – budząca grozę prawdziwa historia o prawdziwym domu, w którym śmierdzi, czasem wleci mucha a zdarzy się nawet, ze oknem świecą dwie żarówki. Wszystko jednak dobrze się kończy – nie ucierpiał nawet pies.
- I Spit On Your Grave – zgwałcona, utopiona w rzece laska mści się na swoich oprawcach. Jednemu z nich obcina jajca.
- Klątwa Doliny Węży – polska superprodukcja, horror science-fiction. Klątwa głównie dla reżysera i aktorów, którzy splamili swoje CV udziałem w największym polskim filmie klasy B.
- Kłamstwo – chłopak z prowincji przyjeżdża na uniwerek i wymyśla grę o morderstwie. W końcu jego kumple zaczynają ginąć, znajduje np. kawałek palca w swojej klawiaturze.
- Koszmar minionego lata – czwórka trzydziestoparoletnich nastolatków kontra najstraszniejszy na świecie rybak.
- Krzyk – gościu w masce morduje nastolatków w nietypowych miejscach typu łazienka/poddasze/plan filmowy bądź seans w kinie.
- Koszmar z Ulicy Wiązów – o alter ego naszego Ferdka Kiepskiego – Freddym
MercuryKruegerze. - Laleczka Chucky – rudy kurdupel z plastiku dokonuje serii krwawych mordów i nikt nie może go powstrzymać. Jest dzieckiem gumowej lali i Chucka Norrisa.
- Leprechaun – irlandzki karzełek szuka skradzionego skarbu i przy okazji próbuje zgwałcić Jennifer Aniston.
- Lśnienie – film o kolesiu co chciał zarąbać swoją rodzinkę siekierą.
- Ludzka stonoga – Josef Mengele 70 lat później.
- Lunapark – mutant-psychopata szaleje w wesołym miasteczku. Ma ciężkie życie, surowego ojca i problemy z przedwczesnym wytryskiem.
- Maniakalny glina – pewien stróż prawa przestaje odróżniać przestępców od poczciwych obywateli – zabija wszystko co się rusza.
- Martwe zło (film) (Martwe zło) – demony bawią się ciałami nieboszczyków.
- Martwica mózgu – czyli 1000 zastosowań dla kosiarki do trawy.
- Mordercza opona – film opowiada o oponie samochodowej, która zabija każdego, kto stanie jej na drodze. W pewnym momencie filmu opona zakochuje się w pewnej kobiecie, ta jednak odrzuca jej zaloty.
- Mucha – genialny naukowiec wchodzi z muchą do jednej kabiny prysznicowej, a wychodzi jako człowiek-mucha.
- My Bloody Valentine (murz. Moja krwawa walentynka) – film o górniku, który miał awersję do liżących się nastolatków.
- Noc żywych trupów – jacyś ludzie, co się ciągle kłócą, a potem chcą walczyć z zombie.
- Noc oczyszczenia – harujący za dwóch biznesmen zamyka swą familię w twierdzy. Jego
niezwykle tępymiłosierny syn pomaga jakiemuś Murzynowi wejść do domu. Z czasem grupka młodocianych przestępców wbija na chatę i urządza jesień średniowiecza. - Obcy – ósmy pasażer Nostromo – historia pasażera na gapę który dosiadł się do statku gdzie było siedmiu ludzi i kot jako dziewiąty (jak widać polscy tłumacze nie umieją nawet liczyć więc z nauką angielskiego również muszą leżeć).
- Oszukać przeznaczenie – ludzie giną przez głupotę – przykład horroru komediowego.
- Paranormal Activity – film opowiadający o dwójce idiotów, którzy chodzą z kamerą po domu podczas gdy reżyser trzaska drzwiami oraz tłucze się garnkami poza kadrem.
- Phantasm – film tak naprawdę jest o facecie, który hoduje małe karzełki w kostnicy przeznaczając je do niewolniczej pracy w kopalniach na innej planecie. Ale przynajmniej tytuł chwytliwy i adekwatny.
- Piątek, trzynastego – mamuśka Dżejsona Worhisa morduje wszystkich po kolei w letnim obozie, bo obwinia ich oto. że ten jej brzydki syn nie utopił się w jeziorze.
- Pies andaluzyjski – inaczej poradnik Jak przeciąć kobiece oko żyletką?.
- Piła – nie wiadomo o czym jest ten film, ale dzieci chodzą do kina ponieważ jest true. Kochają go wszystkie nauczycielki przyrody/biologii, gdyż edukuje dzieci przez pokazywanie (na żywo!) tajemnic ludzkiego ciała.
- Podpalenie – obozowy cieć nie jest zbyt ucieszony, gdy kochani podopieczni obozowicze podpalają go i wrzucają do jeziora. Postanawia im odpłacić za pomocą sekatora i innych ostrych narzędzi.
- Prom night – pewien koleś z liceum postanawia wyrżnąć cały rocznik podczas balu maturalnego za pomocą kawałka stłuczonego lustra.
- Psychoza – koleś łazi i morduje babki pod prysznicem (przestroga dla osób niezamykających się pod pretekstem miłej niespodzianki).
- Ptaki – wrony, mewy, wróble, drozdy, szpaki, dachowe obsrańce – to wszystko w jednym filmie.
- Re-animator – facet przez cały film gada do odciętej głowy. A ona mu odpowiada.
- Ring – film o studni i dziewczynce, która w niej mieszkała, jedząc własne palce dla zabicia czasu (niczym ja przed telewizorem).
- Sierota – dziewczyna, która zabija wszystkich co ją wkurzą.
- Sierociniec – dzieciak z workiem na kanapki na głowie terroryzuje tak pewną kobietę, że przestraszona wpada do wanny i musi się wykąpać… W filmie bardzo dobrze możemy zaobserwować chodzące kamyki i rozjechane babcie, wydające odgłosy jak Gracjan Roztocki przy zatwardzeniu…
- Skowyt – ośrodek wczasowy dla ludzi znerwicowanych opanowany przez wilkołaki.
- Smażone zielone hamburgery – babka morduje męża i robi z niego burgery dla policjantów. Przed kresem swych dni wyjawia wszystko psiapsióle znanej od 5 minut. I tak, drogie dzieci, zrodził się McDonald…
- Smakosz – zdesperowany człowiek pod wpływem alkoholu zabija ludzi, wywozi ich ciała w wielkiej ciężarówce rozwożącej kebaby, po czym je zjada.
- Suspiria – najsłynniejszy włoski horror. Opowiada o baletnicy i jej rozchwianych emocjach.
- Szczęki – historia o pewnej sympatycznej rybie, która zawiera bliskie znajomości ze statkami.
- Śmiertelna wyliczanka – grupka przyjaciół wyjeżdża na camping, gdzie czai się na nich sprzedawca ze sklepu. W filmie zaobserwować możemy piękne siekiery, topory, tasaki, kosy bądź łopaty, kilofy i noże. Według 3/4 oglądających tytuł jest nieadekwatny, a film powinien się nazywać „Las latających kilofów”.
- Szósty zmysł – pogawędki z duchami.
- Teksańska masakra piłą mechaniczną – film o teksańskiej rodzince, którzy robią z ludzi hamburgery (toż to prawdziwe mięsko z kurczaka, panie!…)
- The Blair Witch Project – film o Babie Jadze, która je dorosłe dzieci. To śmieszne, ale przez cały film jej nie widać.
- The Grudge – Klątwa – film odstresowujący, który przedstawia historię pewnego domu, w którym na strychu mieszka bardzo miła i gościnna kobieta. Film edukacyjny dla japońskich dzieci.
- Walentynki – kujon w okularach zabija wszystkie najlepsze laski ze szkoły, bo nie chciały się z nim puścić.
- Wiklinowy koszyk – bohaterami są młody, nieśmiały chłopak i jego syjamski zmutowany brat bliźniak. Ten drugi mieszka w tytułowym koszyku, a ten pierwszy dba o jego wyżywienie sprowadzając młode panienki na obiad.
- W mroku pod schodami – cenna lekcja mówiąca o tym, że kazirodztwo jest złe.
- Wysłannik Piekieł – demon o wyglądzie łysego faceta ze szpilkami w głowie zaprasza do zabawy sado maso każdego, kto dotknie jego cennej kostki i brudny, śmierdzący żul który przeistacza się w brudne, śmierdzące, latające, szkieleto – smoko – podobne coś.
- Wzgórza mają oczy – banda zaplutych meneli bawi się w berka na jakiejś pustyni.
Filmowe prawdy z horrorów[edytuj • edytuj kod]
Jak wiadomo, amerykańscy filmowcy są ekspertami w tych sprawach. Oto kilka podstawowych zasad, których powinniśmy przestrzegać:
- nigdy nie mów „zaraz wracam”. Ci, którzy tak mówią, na pewno już nie wrócą.
- policja nie potraktuje poważnie twoich podejrzeń, chyba że zgłosisz się do funkcjonariusza, którego właśnie zawieszono w wykonywaniu obowiązków.
- nawet jeśli właśnie zabiłeś ścigającego cię mordercę, rozłupując mu czaszkę, a potem spaliłeś jego szczątki w kominku, on i tak na pewno jeszcze raz wstanie, by cię zaatakować.
- gdy w domu czai się psychopata – biegnij na strych. Zapędzony w kozi róg przynajmniej nie będziesz musiał się zastanawiać, co robić dalej.
- wychodząc spod prysznica nie patrz w lustro – na pewno zobaczysz tam odbicie kogoś, kto stoi za twoimi plecami z wielkim nożem/siekierą…
- Nie jedź na wszelakie obozy campingowe w piątek trzynastego.
- W ogóle nie jedź na obozy.
- Gdy już ganek domu wydaje ci się podejrzany, to nie wchodź do niego w nadziei, że reszta jest normalna.
- Jeśli zgubiłaś chłopaka w podejrzanym domu, to nie wracaj po niego. Nie, nie zaklinował się w łazience. Prawdopodobnie nie żyje, od momentu, kiedy się rozdzieliliście.
- Jeśli coś trzeszczy, rzęży czy stuka to najwyraźniej robi wszystko aby zmusić Cię do ucieczki. Nie uszczęśliwiaj nikogo na siłę i spieprzaj póki możesz.
- Jeśli jesteś bogaty i masz super auto to nie jedź nigdy z przyjaciółmi na weekend do lasu, w góry czy na plażę. To nigdy nie kończy się dobrze.
- Krótsza droga w lesie zawsze kończy się „na dzielni” mordercy.
- Nie wchodź do ciemnych pomieszczeń tylko po to, żeby zaimponować dziewczynie.
- Jadąc na wycieczkę z przyjaciółmi zabieraj ciepłe ubrania i wygodne buty. Lepiej się w nich ucieka.
- Czarni zawsze giną pierwsi.
- Uciekając potykaj się o wszystko co widzisz.
- Inteligentna brunetka z dużymi piersiami zawsze przeżyje.
- Blondynki zawsze giną.
- Nigdy nie uciekaj przed antagonistą, bo on cię i tak dogoni idąc spacerkiem.
- Miej przy sobie zapasowe żarówki, bo w chwili zagrożenia zawsze lampa nagle przestaje działać.
Gry[edytuj • edytuj kod]
Tematyka horroru rozwinęła się także w świecie gier.
Mimo iż pierwsze gry horrorowate powstały na Amigę i Pegazusa, ich prawdziwym początkiem był przerażający Half-Life. Później rozwinął się Resident Evil (japońskie pomysły o umarłych), który swoim budowaniem strachu porównywalny był do Crasha Bandicoota, Silent Hill (także skośnookie, jednak z ciekawsza fabułą i motywami erotycznymi), FEAR (strzelanka o dziewczynce z Ringa), Doom, czy też Manhunt (horror, choć sami fani nie wierzą w słowa twórców). Gry możemy podzielić na – te najbardziej znane – survival horrory, oraz te mniej znane – czyli cała reszta.