Województwo lubelskie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ratusz w Lublinie

Województwo lubelskie – województwo w Polsce ze stolicą w Lublinie, utrzymujące się z chmielu, azotanów i wyjazdów jego mieszkańców do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Położone na wyżynach i w kotlinach, w czym sprzyja chorobom lokomocyjnym i częstym skokom ciśnienia u posuniętych geriatrycznie podróżnych. Najbiedniejszy region Unii Europejskiej, w co zresztą nie wierzy, mrugając złośliwie w kierunku województwa małopolskiego.

Geografia

Województwo lubelskie jest zalesione, czemu dziwią się mieszkańcy Górnego Śląska, i położone na wyżynie, czemu dziwią się mieszkańcy Dolnego Śląska, nieprzywykli do sytuacji, kiedy łatwiej jest przebić tunel przez pagórek, niż zbudować na nim drogę. Potrzeba wyjazdu za pracą do zachodniej Polski, a potem także do Unii Europejskiej, wykształciła wiele jednokierunkowych dróg.

Lubelskie graniczy z Białorusią i Ukrainą, dzięki czemu przygraniczni biznesmeni zaciągają z lekka po lwowsku, natomiast całkiem mocno zaciągają się fajkami po trzy złote w detalu, oktanowanymi dla smaku.

Miasta

Plik:Światła.jpg
Trójżarówkowe światła w Kurowie
  • Lublin – stolica z kozłem w herbie, szczególnie wyczuwalna w rejonie cukrowni, gdzie okoliczni mieszkańcy modlą się, aby wiatr nie zawiewał od rzeczonej.
  • Zamość – zrzucili się nań Zamoyscy. Posiada ZOO z unikalnymi okazami zamoszczan; właściwie to jedyne miejsce, gdzie mieszkańcy Zamościa mogą przyjść, aby się nawzajem pooglądać.
  • Kraśnik – jedyne miasto w Europie, USA i Japonii, które obok planu budowy zalewu ma także plan budowy oceanu.
  • Biłgoraj – produkują tutaj majtki (Mewa), wińska (Ambra) i szafki, żeby było to gdzie schować (Black Red White). Leży nad dwiema rzekami Ładami, istnieje tu klub sportowy Łada Biłgoraj i Spółdzielnia Mieszkaniowa "Łada", mieszkańcy też jeżdżą tylko Ładami.
  • Łęczna – wiecznie trwają tu remonty, a miasto położone jest nad dwoma rzekami o świńskich nazwach.
  • Kazimierz Dolny – miasto, w którym jedni turyści utrzymują się z drugich turystów.
  • Hrubieszów - podobno najdalej wysunięte na wschód miasto w kraju Zulu Gula, lecz jego istnienie nie zostało jeszcze udowodnione.
  • Chełm

Wsie

Lokalne specjały

Języki Lubelszczyzny

Jako język oficjalny stosowany jest Język polski, jednak większość mieszkańców na codzień posługuję się językiem lubelskim. Różnice polegają na tym, że istnieją sylaby długie i krótkie (podobnie jak w fińskim i grecę). Jednak w przeciwieństwie do tych języków, gdzie sylaby długie mają długośc 1.5-2 sylab krótkich w lubelskim sylaby długie trwają tyle co 3-4 krótkie, co jest ewenementem na skalę światową. Ponadto w zależności od tego które sylaby i jak są wyciągnięte zależy znaczenie słowa. Istnieją również regionalne warianty zaciągania, co dodatkowo komplikuje sprawę. Pisownia, podobnie jak w fińskim obejmuje powielenie przedłużonej samogłoski zgodnie z jej długością. Przykłady:

  • Lubeeelskie
  • Nieeee sadź sięęę do mojeeej dzieeeewczyny!
  • Czeeeego się ciiiiskasz?
  • On to zrooobił z daaarma raaacji.

Partnerstwo Regionalne w ramach Unii Europejskiej

Dlaczego akurat te regiony? To proste, Savolaks to region Finlandii gdzie mówią takim fińskim że brzmi jak rosyjski, Korsyka to region Francji gdzie mówią takim francuskim że brzmi jak włoski, a Lubelszczyzna to region Polski gdzie mówią takim polskim że brzmi jak ukraiński.


Szablon:Ok