Nauru
Nauru – mała kropka na mapie zrobiona przypadkowo długopisem przez Ferdynanda Magellana podczas jego podróży dookoła świata. Kiedy podróżnik dostrzegł swój błąd, rozkazał przywieźć w to miejsce kilka ton piasku z Ameryki Południowej, i usypać z niego wyspę. Jakiś czas później przypłynęli na nią ludzie, prawdopodobnie Wietnamczycy.
Kiedy pokazał mapę królowi Hiszpanii, wszyscy chcieli wiedzieć gdzie znajduje się ta wyspa i co na niej jest. Tym sposobem Nauru stało się hiszpańską kolonią. Wietnamczycy bardzo się wkurzyli z tego powodu, i wypowiedzieli Hiszpanii wojnę. Ostatecznie udało im się zdobyć niepodległość w 1666 roku, w wyniku rewolucji pod przewodnictwem kucharza z Asia-Baru, niejakiego Woo-Te-Eff.
Współcześnie
Obecnie Nauru to kawałek morza zamieszkały przez 12 tysięcy ludzi. W kraju panuje monarchia, a władca zwany jest Wielkim Czcigodnym, Potomkiem Pierwszego Kucharza Wszechnaurskiego. Wielkim Czcigodnym Nauru jest obecnie prawnuk Woo-Te-Effa, Ja-Wam-Dam trzynasty, który zasłynął z tego, że kazał przywieźć z Argentyny trzy statki piasku, dzięki czemu wyspa powiększyła się o jakieś 20 hektarów. Prawdopodobnie zostanie tam wybudowany luksusowy hotel, o czym niedawno informowała właścicielka największej sieci hoteli na świecie.
Przemysł Nauru opiera się na cudzorybołówstwie, i turystyce. Poza tym kraj zarobił dużo pieniędzy, gdy na wyspie nakręcono film Robinson Crusoe. Planowane jest nakręcenie na Nauru piątej części Piły.
Nauru należy do Unii Europejskiej, NATO i ONZ. We wszystkich tych związkach wiedzie prym i każdy liczy się z ich decyzjami i poglądami. Choć nikt tego nie wie, to Nauru jest najważniejszym krajem świata. Czemu? Bo nikt nie wie gdzie się znajduje i obawiają się, czy nie wyskoczy nagle zza rogu.
Geografia
Nauru leży na równiku, gdyż gdyby leżało gdzie indziej, nikt by go nie zauważył. Jest podzielone na 14 województw, każde wielkości przeciętnej wioski. Aby zrobić dystans biegu maratońskiego, należy trzykrotnie okrążyć kraj. Znajduje się tam dużo złóż boksytów, czymkolwiek one są, zimportowanych z Argentyny przez Ja-Wam-Dama XIII.