Dawno, dawno temu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
 
(Nie pokazano 7 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{cytat|Magia zawsze ma swoją cenę.|Rumpelsztyk}}
{{SDU/wstawka|2021-05-22}}
'''Dawno, dawno temu''' (org. ''Once Upon a Time'') – amerykański [[serial|tasiemiec]] fantasy, który zawiera siedem sezonów po 22 odcinki po 45 minut, czyli w praktyce musisz poświęcić pół życia, żeby wszystko obejrzeć. Opowiada o odwiecznej walce [[dobro|dobra]] ze [[zło|złem]], o tym, że Prawdziwa Miłość wszystko zwycięży, a czarne charaktery zwykle miały [[trudne dzieciństwo]], ale nie należy ich skreślać. Czyli same nieprzetarte szlaki.
{{popr|przejrzeć, odwodnić, dolinkować, zrobić zobaczteż, dać na główną}}
{{cytat|Magia zawsze ma swoją cenę|Rumpelsztyk}}
'''Dawno, dawno temu''' (org. ''Once Upon a Time'') – amerykański [[serial|tasiemiec]] fantasy z 2011 roku, który zawiera siedem sezonów po 22 odcinki po 45 minut, czyli w praktyce, musisz poświęcić na to pół życia, żeby wszystko obejrzeć. Opowiada o odwiecznej walce dobra ze złem, o tym, że Prawdziwa Miłość wszystko zwycięży, a czarne charaktery zwykle miały trudne dzieciństwo, ale nie należy ich skreślać.

== Fabuła ==
{{spojler}}

Dawno, dawno temu żyła królewna Śnieżka, która była w szczęśliwym związku z Księciem z Bajki i panowała nad podobnymi cudakami. W zasadzie było to niedawno, ale gdzieś w innym wymiarze, znanym jako Zaczarowany Las. Niestety, zła (i piękna) królowa Regina nie mogła znieść ich szczęścia. Jej hobby stanowiło wyrywanie ludziom i kolekcjonowanie [[Serce|serc]]<ref>O dziwo, ludzie z wyrwanym sercem żyli nadal, a jedynie mogli być zdalnie sterowani.</ref>. Zła Królowa, z pomocą mrocznego czarnoksiężnika Rumpelsztyka, rzuciła na krainę klątwę, która przeniosła wszystkich mieszkańców do Świata Bez Magii – czyli do naszego, gdzie zapomnieli kim są. Regina została złą panią burmistrz miasteczka Storybrook, niedostępnego dla zwykłych śmiertelników, i mogła się napawać widząc, jak Śnieżka pracuje jako ciapowata [[Nauczyciel|nauczycielka]] i nie pamięta księcia. Był to dość dziwny sposób na zemstę, zamiast po prostu wyrwać Śnieżce serce, ale dzięki temu powstał pomysł na dłuuugi serial. Przepowiednia jedynie mówiła, że dziecko Śnieżki i Księcia, które przezornie wysłali z Zaczarowanego Lasu zanim zapadła klątwa, będzie Wybawicielką, która zdejmie klątwę. Najsilniejszą magią jest bowiem Prawdziwa Miłość<sup><small>TM</small></sup>.

Wybawicielka o imieniu Emma faktycznie odnajduje miasteczko, ale najpierw musi uwierzyć w te bzdury o postaciach z bajki, jakie jej wciska jej małoletni syn Henry na podstawie magicznej księgi baśni. Sam Henry został przez nią oddany do adopcji zaraz po urodzeniu, po czym przypadkiem adoptowany przez Reginę, i w ten sposób koło się zamyka<ref>Przypadek?… Nie sądzę.</ref>. Emma może liczyć jedynie na niewielką pomoc pana Golda, dawniej znanego jako Rumpelsztyk, który prowadzi miejscowy sklep z antykami, coś ewidentnie kombinuje na zapleczu, gra na dwa fronty, a najchętniej na siebie, i w ogóle jest najciekawszą postacią serialu. Akcja współczesna przetykana jest flashbackami z Zaczarowanego Lasu, zazwyczaj do niej nawiązującymi.

Oczywiście na koniec pierwszego sezonu Wybawicielka przełamuje klątwę za pomocą Prawdziwej Miłości, wszyscy przypominają sobie kim są, Zła Królowa odchodzi w niesławie i następuje happy end… Zaraz, coś tu nie gra: to dlaczego jest jeszcze sześć sezonów?…

Okazuje się, że w sezonie '''drugim''' światu zagraża Kora – zła matka złej królowej, z pomocą kapitana Hooka. Dają jej radę. Niektórzy bohaterowie co jakiś czas są rzucani przypadkiem w inne krainy, głównie do Zaczarowanego Lasu, skąd muszą jakoś wracać. Połowę czasu zajmują mniej lub bardziej udane flashbacki wyjaśniające przeszłość. Ponieważ sezony są cholernie długie, to zwykle pokonanie jednego wroga zajmuje pół sezonu, po czym pojawia się kolejny problem. I tak, w miasteczku pojawia się dwójka impostorów, którzy próbują zniszczyć magię i w ostatnim odcinku porywają Henry’ego dla Piotrusia Pana. W sezonie '''trzecim''' więc bohaterowie wyruszają do Nibylandii pokonać Piotrusia Pana – z pomocą kapitana Hooka. Udaje się, ale potem wszyscy tracą pamięć z ostatniego roku<ref>Tak zwany zapomniany rok (Lost Year) – tak jak 2020…</ref>, a światu zagraża nowa wiedźma Zelena – zazdrosna siostra Reginy. Trudno jest ją pokonać, bo nikt jej nie pamięta, ale w końcu się udaje. W '''czwartym''' sezonie, dla przyciągnięcia dzieciarni, pojawiają się księżniczki Elsa i Anna z Arendel, a nowym wrogiem jest Królowa Lodu. Też nierozumiana w dzieciństwie. Reszta sezonu zbacza w dziwnym kierunku, mianowicie źli bohaterowie chcą znaleźć autora księgi bajek, znanego jako „Autor”, żeby zmienił ich losy i pognębił dobrych. Zmienia i gnębi, ale udaje się wszystko przywrócić, a nowym Autorem zostaje Henry. Ponieważ scenarzystom kończą się pomysły, Emma zostaje na koniec Mroczną zamiast Rumpelsztyka, zmienia wygląd na bardziej gotycki i wszyscy się jej boją. W '''piątym''' sezonie znowu bohaterom urywa się film. Okazuje się, że poszukiwali w Camelocie czarnoksiężnika Merlina, żeby wypędził mrok z Emmy, ale niezupełnie im wyszło i Mrocznym stał się także Hook. Bohaterom udaje się powstrzymać mrok, reprezentowany przez armię dusz poprzednich Mrocznych, ale ginie Hook. Druga połowa sezonu jest więc poświęcona wyprawie do świata umarłych, rządzonego przez [[Hades]]a, w celu wyciągnięcia Hooka do żywych. Wiadomo, jak się to kończy. W '''szóstym''' sezonie natężenie bzdur, które szkoda opisywać, się zwiększa, a głównym wrogiem w pierwszej połowie staje się oddzielona zła część osobowości Reginy… Pojawiają się bohaterowie od czapy, jak Alladyn, wykorzystywany przez nieczułą księżniczkę Dżasminę<ref>Robi dla niej różne rzeczy i widać, że chętnie by zaliczył, ale Dżasmina myśli tylko o poddanych i go wykorzystuje, nie dając mu żadnej nadziei (ani niczego innego).</ref>, doktor Jekkyl i kapitan Nemo ze [[steampunk]]ową łodzią podwodną. W każdym razie ogląda się to z rozpędu, bo twórcy obiecują na końcu Ostateczną Bitwę stoczoną przez Wybawicielkę ze złem. Tak też się w końcu staje i dobro wygrywa. I w ten oto sposób zaoszczędziliście kilka tygodni poświęconych na dojście do tego momentu. Żartujemy, serial jest fajny.

Podobno nakręcono jeszcze '''siódmy''' sezon, będący rebootem serii, z częściowo nowymi bohaterami, lecz nikt go już nie oglądał, bo wszyscy byli zadowoleni, że doszło do Ostatecznej Bitwy, więc nie trzeba marnować jeszcze szesnastu i pół godziny na wkręcanie się w nową historyjkę…


== Postacie ==
== Postacie ==
* '''Emma Swan''' – ma dwie miny: wymuszony uśmiech, albo: „nic nie mogę na to poradzić”.
=== Główne ===
* '''Mary Margaret''' – jako Śnieżka: odważna [[łucznik|łuczniczka]] i przywódczyni partyzantki, jako Mary Margaret – ciapa, która wszystko chce pokonywać miłością i rozkleja się co chwila.

* '''David''' – Książę z Bajki, a dokładniej książę o nazwisku Czarujący.
* '''Henry''' – młody, syn Emmy, adopcyjny syn Reginy, wnuk Śnieżki, Księcia i Rumpelsztyka, prawnuk Czarnej Wróżki, późniejszy Autor.
* '''Regina''' – jej hobby to wyrywanie i kolekcjonowanie [[serce|serc]]. Uroczo.
* '''Emma Swan''' – wybawicielka, blondyna w skórzanej kurtce, wychowana na ulicy. Ma dwie miny: wymuszony uśmiech, albo: „nic nie mogę na to poradzić”.
* '''pan Gold''' – Rumpelsztyk, stoi za wszystkimi wydarzeniami. Reginie też się tylko wydaje, że rzucenie klątwy to jej pomysł.
* '''Mary Margaret''' – jako Śnieżka: odważna łuczniczka i przywódczyni partyzantki, jako Mary Margaret – ciapa, która wszystko chce pokonywać miłością, rozkleja się co chwila, a pod koniec serii wygląda jak pulpet
* '''Zelena''' – jej imię to sprytna aluzja z języków słowiańskich do jej koloru skóry, kiedy się złości.
* '''David''' – Książę z Bajki, a dokładniej książę o nazwisku Czarujący. Szlachetne męskie odbicie Śnieżki. W sumie nieco irytujący.
* '''Piotruś Pan''' – demoniczny i potężny czarny charakter. Tak.
* '''Regina''' – Zła Królowa, zła pani burmistrz, potem pozytywna bohaterka. Przykład destrukcyjnego wpływu ambitnej matki na osobowość. Adeptka magii, która nie waha się dla zemsty poświęcić ojca. Piękna.
* '''pan Gold''' – Rumpelsztyk. Potężny czarnoksiężnik znany jako Mroczny, stoi za wszystkimi wydarzeniami. Reginie też się tylko wydaje, że rzucenie klątwy to jej pomysł. Ginie, ale zmartwychwstaje. Modelowy przykład neutralnego charakteru<ref>Jak z gry ''Talizman – Magia i Miecz''</ref>, nie jest z gruntu zły, ale dba tylko o siebie. Lubi zawierać umowy. Osobisty wróg kapitana Hooka i Piotrusia Pana, z którym ma skomplikowaną historię.
* '''Killian''' – kapitan Hook, diabelnie przystojny [[pirat]] z hakiem i lekkim makijażem. Stoi po stronie złych, ale jest zbyt fajny, żeby pozwolili mu przegrać, więc w końcu trafia do grona bohaterów. Ginie, ale wraca z zaświatów.

=== Drugoplanowe ===
* '''Ruby''' – Czerwony Kapturek, a zarazem wilkołak. Nie wychodzi jej z facetami, w końcu próbuje z Dorotką z krainy Oz.
* '''Babcia''' – babcia Czerwonego Kapturka, kontroluje wilki, a w Storybrooke prowadzi bar. Nie rozstaje się z kuszą.
* '''August''' – Pinokio w ludzkiej postaci. Wysłany wraz z Wybawicielką, aby nad nią czuwać.
* '''Neal''' – Baelfire. Nie ma takiej postaci w bajkach. Nikt ciekawy, poza tym, że ojciec Henry’ego i syn Rumpelsztyka.
*'''Leroy''' – Gburek. Najbardziej wyrazisty z siedmiu krasnoludków. Swojego czasu chciał uciec z wróżką.
* '''Matka Przełożona''' – kiedyś główna wróżka chrzestna, obecnie zakonnica, włada magią, ale dziwnie słabą.
* '''Belle''' – Piękna (ta od Bestii), wykazuje niezdrową fascynację złym i okrutnym Rumpelsztykiem. Jej prawdziwa natura wychodzi, kiedy traci pamięć i podnieca ją przemoc stosowana przez jej chłopaka wobec ludzi na ulicy.
* '''Robin Hood''' – nic dodać, nic ująć. Bardziej zbój, niż [[filantrop]]. Znany też jako Człowiek z Tatuażem.
* '''Zelena''' – Zła Czarownica z Zachodu, przyrodnia siostra Reginy, zazdrosna o nią, zastępuje ją jako czarny charakter. Niestabilna emocjonalnie, wykazuje lęk przed porzuceniem. Imię to sprytna aluzja z języków słowiańskich do jej koloru skóry, kiedy się złości.
* '''Kora''' – dysfunkcyjna i ambitna matka Reginy i Zeleny, adeptka [[Magia|magii]]. Ta to jest naprawdę zła – chociaż też miała trudną młodość i została wykorzystana jako młode dziewczę.
* '''Piotruś Pan''' – demoniczny i potężny czarny charakter. Ale jak każdy, ma swoje motywy.
* '''Wódz „Szczota” Bromden''' – rodem z ''Lotu nad Kukułczym Gniazdem'', robi jedynie za tło oddziału psychiatrycznego – taki ''inside joke''.
*'''Merlin''' – czarny czarnoksiężnik. Mała rola, głównie reprezentowany przez '''Ucznia Czarnoksiężnika'''.
* cała masa nawrzucanych postaci z aktualnie modnych bajek dla dzieci [[Walt Disney|Disneya]], jak '''Ariel''' (mała syrenka), księżniczka '''Aurora''' (śpiąca królewna), '''Merida''' (waleczna), księżniczki '''Elsa''', '''Anna''' i '''Kristoff''' (z krainy lodu), '''Mulan''' (żeby się przypodobać Chińczykom), '''Alladyn''' i nieczuła księżniczka '''Dżasmina''' – bez których serial mógłby się obejść, ale wiadomo, nakręcają franczyzę… W siódmym sezonie podobno jeszcze jakieś doszły, ale nikt już go nie ogląda.

'''Pomniejsze czarne charaktery lub pojawiające się dopiero pod koniec, kiedy widz chce żeby się to już szybciej skończyło i nie zwraca na nie należnej uwagi:'''
* '''Cruella de Mon''' – ta od dalmatyńczyków. Bardziej śmieszna niż straszna. Chociaż zabiła swoją matkę.
* '''Czarownica''' – Maleficent od Disneya. Umie zamienić się w [[Smok|smoka]], ale wypalona wewnętrznie. W sumie nie taka zła.
* '''Ursula''' – została wiedźmą morską tylko dlatego, że zabroniono jej kariery piosenkarki.
* '''Ingrid''' – Królowa Śniegu, ciotka Elsy i Anny.
* '''Nimue''' – matka wszystkich Mrocznych, powraca z zaświatów, czy coś takiego.
* '''[[Hades]]''' – elegancki [[król]] świata umarłych, pamiętany z ''Ally McBeal''.
* '''Król Artur''' – podstępny i samolubny, w sumie wredny typ.
* '''Mr. Hyde''' – zła strona osobowości Dra Jekkyla.
* '''zła Regina''' – oddzielona zła strona osobowości Reginy. Bezsensowny pomysł scenarzystów, którym już brakowało złoczyńców.
* '''jakiś tam zły czarownik od Alladyna'''
* '''Gideon''' – znany także jako [[Morfeusz]] (nie ten z [[Matrix]]a, chociaż ma podobną stylówę). Syn Rumpelsztyka i Belli. Nie jest zły z natury, ale ma mózg wyprany przez babcię (patrz niżej)
* '''Czarna Wróżka''' – najczarniejszy charakter, matka Rumpelsztyka.

== Ważniejsze artefakty ==
* sztylet Mrocznego – daje Mrocznemu moc, a przekazywany jest przez zabicie poprzednika. Jeśli posiada go ktoś inny, kontroluje Mrocznego.
* Excalibur – miecz króla Artura, przedmiot pożądania od piątego sezonu
* magiczne fasolki – służą do przemieszczania się między krainami. Towar deficytowy w tych czasach.
* kapelusz Szalonego Kapelusznika – portal między krainami, ale potrzebuje magii, żeby działał.
* różne specyfiki, od których traci się pamięć
* żółty [[Volkswagen Garbus]], który Emma kiedyś ukradła i od tej pory nim jeździ


== Zobacz też ==
{{przypisy}}
* ''[[Czarodzieje z Waverly Place]]''
* ''[[Czarodziejki]]''
* [[Disney]]


{{Seriale zagraniczne}}
{{Seriale zagraniczne}}

Aktualna wersja na dzień 17:12, 11 cze 2021

Magia zawsze ma swoją cenę.

Rumpelsztyk

Dawno, dawno temu (org. Once Upon a Time) – amerykański tasiemiec fantasy, który zawiera siedem sezonów po 22 odcinki po 45 minut, czyli w praktyce musisz poświęcić pół życia, żeby wszystko obejrzeć. Opowiada o odwiecznej walce dobra ze złem, o tym, że Prawdziwa Miłość wszystko zwycięży, a czarne charaktery zwykle miały trudne dzieciństwo, ale nie należy ich skreślać. Czyli same nieprzetarte szlaki.

Postacie[edytuj • edytuj kod]

  • Emma Swan – ma dwie miny: wymuszony uśmiech, albo: „nic nie mogę na to poradzić”.
  • Mary Margaret – jako Śnieżka: odważna łuczniczka i przywódczyni partyzantki, jako Mary Margaret – ciapa, która wszystko chce pokonywać miłością i rozkleja się co chwila.
  • David – Książę z Bajki, a dokładniej książę o nazwisku Czarujący.
  • Regina – jej hobby to wyrywanie i kolekcjonowanie serc. Uroczo.
  • pan Gold – Rumpelsztyk, stoi za wszystkimi wydarzeniami. Reginie też się tylko wydaje, że rzucenie klątwy to jej pomysł.
  • Zelena – jej imię to sprytna aluzja z języków słowiańskich do jej koloru skóry, kiedy się złości.
  • Piotruś Pan – demoniczny i potężny czarny charakter. Tak.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]