Gwóźdź logo.svg
Wyniki Gwoździa 2021 już są!
Zobacz jaki tekst z Nonsensopedii zdaniem czytelników jest najlepszy.

Harry Potter i Komnata Tajemnic

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Harry Potter i Komnata Tajemnic – druga część cyklu J. K. Rowling o Harrym Potterze, jeszcze bardziej interesująca i fascynująca niż pierwsza.

Fabuła[edytuj • edytuj kod]

Ja chcę do szkoły![edytuj • edytuj kod]

Harry ma zamiar przyjechać do szkoły na drugi rok, jednak przychodzi do niego jakaś mała kreatura, Zgredek, i namawia do zostania w domu. Harry bardzo stanowczo się nie zgadza, więc Zgredek schodzi na dół, gdzie na kolacji byli znajomi wuja Harry’ego, państwo Masonowie. Skrzat zrzuca na głowę pani Mason leguminę[1]. Wuj Vernon zamknął Harry’ego w jego pokoju, uprzednio zamontowawszy w oknie kraty[2].

Wyprawa ratunkowa[edytuj • edytuj kod]

Po Harry’ego przylatuje samochodem[3] kolega, Ron, zaniepokojony tym, że Harry nie odpisuje na jego listy miłosne. Razem ze swoimi braćmi wyrywa kratę. Fred (albo George, na jedno wychodzi) wyciąga z kieszeni wsuwkę, otwiera nią drzwi i zabiera kufer Harry’ego. Wszyscy weseli wsiadają do samochodu i lecą do Nory przy miłym akompaniamencie wrzasków i przekleństw wuja Vernona.

Ulica Pokątna[edytuj • edytuj kod]

Harry ma polecieć za pomocą proszku Fiuu na ulicę Pokątną, jednak źle celuje i ląduje pod Biedronką na Śmiertelnym Nokturnie. Zamiast kupić coś, co wzbudziłoby szacunek w szkole, Harry daje przykład bardzo odpowiedniego i dojrzałego zachowania uciekając z płaczem. Już po otarciu łez idzie z Weasleyami do księgarni, gdzie Gilderoy Lockhart robi sobie z nim sweet focię, ku zazdrości Hermiony. Przy okazji dochodzi do przyjacielskiej pogawędki pana Weasleya i Lucjusza Malfoya.

Chodź tu do mnie, Harry, pobawimy się...

Szkoła na nas czeka[edytuj • edytuj kod]

Weasleyowie i Harry jadą magicznym samochodem na King's Cross. Ron i Harry nie dają rady wejść na peron 9 i ¾ i zamiast pójść na całoroczne wagary, wyruszają do szkoły samochodem. Prawie by im się udało, ale nieszczęśliwie lądują na wierzbie bijącej, która zgodnie ze swoją nazwą ubiła ich tak, że nie powstydził by się tego nie jeden dres. Złamała przy okazji różdżkę Rona, która zaczęła od tej pory wyczyniać dziwne rzeczy.

I po co było się tak spieszyć do szkoły?[edytuj • edytuj kod]

Harry zaczyna rok szkolny od szlabanu z lekko szurniętym profesorem Lockhartem, co ich obu bardzo cieszy. Harry pomaga w odpisywaniu na listy fanatycznych fanek i zaczyna słyszeć głosy, co według jego kolegi Rona[4] jest objawem choroby psychicznej. Jakiś czas później ktoś perty.. peftry... petryfikuje, czyli zamraża, kota woźnego. Nie żeby sierściuch jakoś się zmienił, po prostu, przestał się ruszać, poza tym wyglądał tak samo brzydko. Harry i koledzy dowiadują się o Komnacie Tajemnic.

Kujonka przeciw prawu?[edytuj • edytuj kod]

Hermiona postanawia sprawdzić, czy Malfoy jest dziedzicem Slytherina. W kiblu Jęczącej Marty przygotowuje eliksir wielosokowy, robiąc tym samym jedyną nielegalną rzecz od początku serii. Eliksir wielosokowy miał zadziałać jak odwrotność dopalaczy, które sprawiają, że cały świat wygląda dla kogoś inaczej niż zwykle – po wypiciu eliksiru dla całego świata wygląda się inaczej niż zwykle. Harry i Ron z powodzeniem przeszli przemianę, jednak na Hermionie eliksir zadziałał jak środek na porost włosów z telesklepu – zmieniła się w kota. Okazało się, że nie potrzebnie się poświęcała, bo podczas miłego spotkania chłopaków okazało się, że to nie Malfoy był dziedzicem.

Niebezpieczeństwo w sieci[edytuj • edytuj kod]

Harry znajduje w kiblu Marty stary dziennik. Okazuje się, że należał do Toma Riddla. Harry odkrywa, że może się z nim porozumieć i kliku$$ia sobie z nim w nocy. Tom pokazuje mu pewien filmik z udziałem Hagrida i wielkiego pająka[5].

Harry i Ron idą do Zakazanego Lasu i spotykają tego właśnie pająka. Udziela im on kilku zupełnie niepotrzebnych informacji, po czym prawie ich zjada.

Z pomocą Hermiony Harry dowiaduje się, że jednak jest zdrowy na umyśle[6] – słyszał bazyliszka chodzącego w kanałach.

Bohaterski Harry[edytuj • edytuj kod]

Harry i Ron dowiadują się, że Ginny została porwana przez bazyliszka. Idą do Komnaty Tajemnic razem z Lockhartem, przy okazji zahaczając o łazienkę[7]. W Komnacie Tajemnic różdżka Rona czyści pamięć Lockhartowi, więc nigdy nie dowiemy się, co tak naprawdę się tam wydarzyło[8]. Oficjalna wersja podaje, że Harry pokonał bazyliszka i uratował Ginny z pomocą Feniksa, który wyciągnął ich z Komnaty. Tak czy siak, pan Potter znowu uratował świat.

Kontrowersje[edytuj • edytuj kod]

„Komnata Tajemnic” w religii katolickiej[edytuj • edytuj kod]

„Harry Potter i Komnata Tajemnic” jest częścią często wykorzystywaną przez ortodoksyjnych katolików starających się wykazać jego szkodliwość. Mamy tu na przykład państwo Masonów, co w oczywisty sposób kojarzy się z masonerią i może zwieść dziecko na złą drogę! Nie bez znaczenia jest też posiadanie wsuwki przez Freda (albo Georga), co jest jasnym dowodem na jego ukryte gejostwo, tfu, że też takie ohydne wyrazy mi przez usta przechodzą!

„Komnata Tajemnic” w Rosji[edytuj • edytuj kod]

Po ukazaniu się filmu w Rosji wybuchło zamieszanie. Wygląd jednego z bohaterów, Zgredka, miał być rzekomo wzorowany na ówczesnym premierze Rosji, Władimirze Putinie. Dementujemy te plotki – to nie wina reżysera, że premier ma taką brzydką mor...«zdanie zostało ocenzurowane w obawie o zdrowie/życie piszącego»

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Dursleyowie byli eleganckimi ludźmi, u nich nie żarło się budyniu, tylko spożywało się leguminę
  2. A nie prościej byłoby wepchnąć go do komórki?
  3. No co? To przecież całkiem normalne
  4. Oraz większości czytelników
  5. Chodziło oczywiście o otwarcie Komnaty Tajemnic, a co myślałeś?
  6. Ach, jaka szkoda – westchnęli czytelnicy
  7. I jak fan fiction może być bez seksu?
  8. Jak wyżej...