FotoŁowca 2022
Zalegają ci w galerii telefonu zabawne zdjęcia? Podziel się nimi w konkursie FotoŁowca i zostań łowcą roku!

The Wall (album)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Ścianka – tytuł jednego z najsłynniejszych albumów grającego muzykę nieokreśloną malediwskiego zespołu Pink Floyd. Został nagrany tak dawno, że nawet najstarsi górale tego nie pamiętają. Mimo to, jest on nadal znany i lubiany na całym świecie ze względu na głębokie teksty, harmonijną muzykę, i w ogóle, i w ogóle.

Koncept[edytuj • edytuj kod]

Ścianka jest sztandarowym przykładem albumu konceptuaelna... konceptau... koncepcyjnego, co oznacza, że aby zrozumieć tekst jednej piosenki, musisz wysłuchać pozostałych pięciuset, i nie ma zmiłuj. Ale tak generalnie, album ten opowiada historię Chińczyka o imieniu Pink Li, który bierze udział w budowie Wielkiego Muru Chińskiego.

Utwory[edytuj • edytuj kod]

Nikt dokładnie nie doliczył się, ile utworów znajduje się na Ściance. Szacuje się, że jest ich około pięć tysięcy, z czego tak na oko 3784 nosi tytuł „Kolejna Cegła”. Tutaj wyszczególnimy najważniejsze z nich, które z jakiegoś powodu są znaczące.

W Mięcho?

„Brrrrrrruuuuuuuummm! Wrrruuum wrrrruuuum WRRUUUUMMMM!!! Wziiiiiąąąąąąąąąą! Wrrrrrrrrrrrrr! BUM!”

Absolutnie nikt nie wie, o co chodzi w tej piosence. Nikt. Jednak na koniec solówkę grają samoloty, co jest dość fajne. Do dziś nie wiadomo, jak zmieściły się w studio nagraniowym zapewne Waters wysadził

Cienki Lód

Akcja przenosi się do pałacu cesarza Chin, który wezwał Pinka za rzekome podkradanie LSD. W drodze do pałacu jakaś baba i Roger Waters podśpiewują o tym, że nigdy nie zobaczy już swojej kochającej matki, i że Cesarz każe mu skejcić na kruchym lodzie.

Kolejna Cegła I

Pink, absolwent Cesarskiej Akademii Budowania Murów, jest zmuszony do pracy jako nadzorca budowy Wielkiego Muru Chińskiego po tym jak Cesarska Armia Ludowa morduję mu tatulka. Pod jego nadzór zostaje oddana mała grupka robotników, ok. 5 mln.

Najszczęśliwsze dni naszego życia

Robole rządzone przez Pinka obijają się i narzekają jacy to źli są ich pracodawcy. Postanawiają założyć związek zawodowy.

Kolejna Cegła II

Związek zawodowy kontynuuje swoją działalność i łączy się ze związkiem zawodowym uczniów. Wesoła gromadka odśpiewuję hymn przed Cesarzem, a ten ze złości każe ich zbić, jak na psychola przystało.

Matka

Zrozpaczony Pink ucieka do matki po buncie roboli na budowie. Mamuśka jednak dostała świra i stała się nadopiekuńcza i zaczęła zemścić na Cesarza. Pink powoli wpada w depresję...

Do widzenia, niebieskie nieba

Pink znowu ucieka tym razem od ześwirowanej mamuśki. Ta część Ścianki jest przeplatana mrocznymi, psychicznymi i (w miarę normalnymi) kawałkami.

Puste Przestrzenie

Pink trafia na tereny mongołów i przyłącza się do karawany. Pewnie tytuł jest aluzją do mongolskiego stepu i tych wszarzy na wielbłądach, którzy się tam rozbijają.

Młoda Chuć

Ta piosenka jest strasznie sprośna i wstydzę się o niej pisać :(

Jeden z Moich Zakrętów

Pink dowiaduję się o tym, że robole go potrzebują. Postanawia wracać. Śpiewa o tym, jak bardzo nie lubi zakręcać podczas budowy murów, bo na Cesarskiej Akademii Budowania Murów miał trzy na szynach z przedmiotu Budowanie Murów Wokół Przeszkód Terenowych. Ale tak nawiasem to była jego wina, bo nie chodził na wykłady, które były w poniedziałek rano.

Kolejna Cegła XXXVII

Eksponat A

Pink dostaję szału z przepracowania i zwalnia wszystkich roboli i kończy mur sam. Robole nic sobie z tego nie robią, ale w podziękowaniu za uwolnienie ich zostawiają Pinkowi drugi. Pink grzecznie odmawia.

Żegnaj, Okrutny Świecie

Pink kończy mur, i zamierza się zabić. Nie udaję się, bo zamurował się w murze.

Ej, ty!

Nocą ktoś próbuje zajebać cegły z placu budowy. Pink w związku z tym, że jest zamurowany może tylko krzyczeć „Hej ty!”.

Jest tam kto?

Pink chcę się odlać i woła kogoś na pomoc. Na pomoc przychodzą mu buddyjscy mnisi.

Nikt w domu

Pink wraca do swego domu, aby zabrać ekwipunek na wyprawę w której zamierza brać udział z nowymi przyjaciółmi. Okazuję się, że mamusi nie ma, bo spierdCenzura2.svgliła za Pinkiem.

Wera

Pink spotyka swoją byłą i wpada w depresję. Była korzystając z jego sytuacji każe mu...

Zaprowadź chłopców do domu

...zaprowadzić chłopców do domu. Pink każe jej się wypchać, ale wtedy przychodzi jej mąż i mu wpier....

Wygodnie Zdrętwiały

Buddyjscy mnisi odprowadzają Pinka z powrotem na miejsce budowy, aby tam wyzdrowiał. Pink jest tak wdzięczny, że urządza bibę z winem ryżowym. Budzi się następnego rana gdzieś w okolicach placu budowy. Ta piosenka jest powszechnie uznawana za jeden z najpiękniejszych poetyckich opisów kaca w historii.

Przedstawienie Musi Trwać!

Wypiwszy po 5 litrów wody, Pink i jego ekipa roboli kontynuują budowę już zbudowanego muru.

W Mięcho

Nagle Pink i jego budowlańcy zostają zaatakowani przez ekipę Mongołohunokoreańczyków czy innego północnego badziewia! Najeźdźcy usiłują wepchnąć ostre kawałki metalu (np. strzały) w tytułowe mięcho Pinka. Rezultatem jest jego ewolucja w Charizarda/Faszystę. Jako faszysta Pink odśpiewuję hymn Deutschlandu i nazywa Mongołohunokoreańczyków żydami. Robole nienawidzą żydów więc rozpoczynają -I wojnę światową.

Sp...lać!

Pink porzuca plac budowy i ucieka przed barbarzyńcami, którzy postanawiają gonić go całą hordą po wybiciu roboli. Zostaje zapędzony nad przepaść i zmuszony do wykonania samobójczego skoku w dół, jednak przeżywa, lądując na miękkiej pandzie.

Czekając na Robactwo

Pink kryje się przed hordą w przydrożnym rowie. Niestety, okazuje się, że położył się na mrowisku. Wyskakuje więc na drogę i rozpaczliwie usiłuje otrzepać się z owadów. Widząc to, barbarzyńska horda wraca na północ, bo kto chciałby podbijać kraj w którym są mrówki. W tym czasie oszalały z bólu Pink postanawia rzucić się z kolejnej przepaści i skrócić swoje cierpienia, jednak przeżywa, lądując na miękkim mrówkojadzie. Kiedy wygląda na to, że wszystko się dobrze skończy, przypomina sobie coś ważnego...

Stop!!!

Uciekając przed hordą, Pink nie rozkazał swojej ekipie (zombie) przestać budować mur. W efekcie w czasie całego zamieszania zdążyli dobudować dwa kilometry na pałę do przodu. Pink usiłuje ich zatrzymać, ale jest już za późno – zbudowany niezgodnie z planem mur przeciął na połowę rezydencję letniskową Cesarza Chin, łącznie z jego ulubionym ogródkiem. Pink ma przesrane.

Proces

Za dokonane zniszczenia Pink zostaje postawiony przed sądem 24-godzinnym. Oskarżycielami są min.: Psychiczna Matka. Mimo przekonującej obrony (zrzucanie winy na zabawki na strychu przez związek zawodowy) zostaje skazany na wygnanie poza mur. Jest wniebowzięty.

Poza Ścianką

Pink rozpoczyna nowe życie na północ od muru, który sam budował. Jest tam pełno trawy i owiec, ale przynajmniej nie ma mrówek. Niestety, w tym momencie Pink dostaje potwornego uczucia, które cofa go do samego początku albumu. C’est la vie.

Dlaczego Roger Waters wielkim poetą był[edytuj • edytuj kod]

Ścianka została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków.

Jesteśmy cholernie rozentuzjazmowani.

Rój rozentuzjazmowanych krytyków

Także fani zespołu traktują go z nabożną czcią i codziennie składają swojemu egzemplarzowi ofiarę z robaków. No, może nie kochają go aż tak bardzo jak wcześniejszych Majsterkowanie czy Ciemna Strona Księżyca, ale i tak cenią bardziej niż późniejsze, np. Dzwonek Dzielenia.

Uwagi końcowe[edytuj • edytuj kod]

Album ten ma więc być może pewne plusy, ale ważne jest, aby plusy dodatnie nie przesłoniły plusów ujemnych. Współczesna wspaniała polska muzyka jest lepsza!

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]