Polski kabaret: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
(→‎Znane kabarety: lepszy opis)
Linia 56: Linia 56:
* '''[[Kabaret Moralnego Niepokoju]]''' – twórcy kabaretu tworzą skecze o wszystkim, a i tak są znani przede wszystkim od „haratania w [[Piłka nożna|gałę]]”, ''[[Ucho Prezesa|Ucha Prezesa]]'' i „od tych głupków, którzy pozwolili ładnej Pakosińskiej odejść, bo z Marcysią z [[Złotopolscy|Złotopolskich]] to nie to samo…”.
* '''[[Kabaret Moralnego Niepokoju]]''' – twórcy kabaretu tworzą skecze o wszystkim, a i tak są znani przede wszystkim od „haratania w [[Piłka nożna|gałę]]”, ''[[Ucho Prezesa|Ucha Prezesa]]'' i „od tych głupków, którzy pozwolili ładnej Pakosińskiej odejść, bo z Marcysią z [[Złotopolscy|Złotopolskich]] to nie to samo…”.
* '''Kabaret Olgi Lipińskiej''' – grupa irytująca [[komunizm]] swoimi skeczami, po przemianach ustrojowych mając do wyboru katolickich komunistów a komunistów okrągłostołówych, zdecydowała się atakować tych pierwszych.
* '''Kabaret Olgi Lipińskiej''' – grupa irytująca [[komunizm]] swoimi skeczami, po przemianach ustrojowych mając do wyboru katolickich komunistów a komunistów okrągłostołówych, zdecydowała się atakować tych pierwszych.
* '''Kabaret pod Wyrwigroszem''' – parodiują Konia Polskiego w prowadzeniu żartów. W przerwach śpiewają piosenki [[disco polo]].
* '''Kabaret pod Wyrwigroszem''' – mistrzowie archiwistyki. W 2017 roku śmieli się z PiSu, opowiadając żarty o tej partii z 2007 roku. Ciągle żartują z tej partii, choć ich najlepszy numer to ''Donald marzy''.
* '''Kabaret Skeczów Męczących''' – nazwa adekwatna do poziomu.
* '''Kabaret Skeczów Męczących''' – nazwa adekwatna do poziomu.
* '''[[Koń Polski]]''' – mistrzowie ciętej riposty, komentatorzy sytuacji politycznej w Polsce.
* '''[[Koń Polski]]''' – mistrzowie ciętej riposty, komentatorzy sytuacji politycznej w Polsce.

Wersja z 10:40, 27 sie 2018

Maskotka polskich kabaretów – chłop przebrany za babę
Robert Górski (lider Kabaretu Moralnego Niepokoju) dziękuje Donaldowi Tuskowi (liderowi Kabaretu Sejm) udanej parodii jego skeczy pt. „Posiedzenie rządu”

Jezu, ale głupie i nieśmieszne te kabarety. Kurła, kiedyś to były, Tey, Olga Lipińska, Kabaret Starszych Panów, Dudek…

Przecięty Polak w każdą sobotę

Halina, chodź kabarety zobacz! O Jezu, nie wytrzymam ze śmiechu! Chłop się za babę przebrał!!!

Ten sam przeciętny Polak w każdą niedzielę

Ja pitolę, kuwa Gabryśka, mam dla ciebie takiego niusa, że jak stoisz to usiądź. Siedzisz? To kuwa lepiej wstań. Piątek mamy!!! Mówię Ci Gabrycha!

Przeciętny żart z polskiego kabaretu

Polski kabaret – satyryczny występ, współtworzony przez grupę, wśród której musi znaleźć się facet przebrany za babę. Na kabarecie możemy zobaczyć najlepsze żarty z gazet typu „Chwila dla Ciebie”, z których zmontowano jedną historię. W Polsce kabarety są najpopularniejszym widowiskiem satyrycznym. Codziennie można obejrzeć w telewizji najlepsze występy kabaretowe, które poświęcone są największym problemom Polaków (czyli brak alkoholu i głupi politycy). Najlepsze występy danego tygodnia możemy zobaczyć na tzw. Nocy Kabaretowej, w dowolnej stacji telewizyjnej o 20, aby jeszcze bardziej dobić Polaków depresyjnym niedzielnym wieczorem poprawić nastrój przed nadchodzącym poniedziałkiem.

Tematy i struktura dowcipów

Kabarety muszą komentować ówczesną sytuację w kraju. Dowcip musi być cięty i być tak zaangażowany społeczne, by zmuszał do głębokich refleksji, dzięki którym widz może dostrzec swoje zalety i wady:

– Co ja mam zrobić?
– Dzieci niech Pani robi! Jeszcze pięć stów pani dostanie!

Aby urozmaicić scenariusz, dodaje się gry słowne:

Jaka konstytucja? Prostytucja!

Wiele żartów jednocześnie radzi, co robić w trudnych sytuacjach:

  • Na grypę najlepszy jest rumianek! Rum się wypije, Janek wyrypie i po grypie!

Trzeba pamiętać, że kabareciarze są odpowiedzialni za opowiadanie tego, czego boją się Polacy. I tak wiele skeczy atakuje m.in:

– Czy ksiądz poświęci klub go-go?
– Wyście zdurnieli? To jest niewierne miejsce, moja noga tam nigdy nie powstanie!
– Ale oni dają 5 tysięcy
– Mogę we wtorek.
A pod kurtką bomba. Kto mnie wpuścił, ten trąba!
  • problemy polityczne przeciętnych Polaków:
– Jesteś Polakiem?
– Oczywiście
– Na wybory chodzisz?
– Oczywiście
– Na kogo głosowałeś?
– A Pan?
– Ja na tych, co zawsze
– A…
– Podpowiem Ci.
– O, o
– Na P! Ha, ha, ha!
– To takie piędziesiąt na piędziesąt
– Jak u Huberta. Tylko że tutaj przyjaciel nie odbierze
– Ene due rike fake, na PiS!
– O jo joj, o joj… Ja też na PiS! Ha, ha, ha!
– No bo na kogo?
– No na kogo, na kogo, nie ma no kogo! Tylko mi wytłumacz, (pokazując zdjęcie) co robisz na marszu KOD-u?
(padają strzały z pistoletu) – Ileż można czekać na paczkę? Kurier! (po chwili) Ha ha ha! Żartowałem! Jehowi
Czy was to nie obraża? Ta czarna, seksowna, co była w Sopocie, się nazywa chyba Wetknął Chustą, czy coś takiego. Ja nie jestem rasistą, ale w tym czasie jak tu była potęga, to dziadek piosenkarki ścinał ścinkę! I to jeszcze przywiązany!

Znane kabarety

Leszek Malinowski z Kabaretu Koń Polski podczas tłumaczenia Amerykaninowi, że obywatelstwo polskie dostanie w szpitalu psychiatrycznym
  • Ani Mru-Mru – najpierw bawią, a potem dają w pysk widzom, którzy od 20 lat pytają się, czy Marcin i Michał są rodzeństwem.
  • Elita – grupa elektryków, w której znalazł się sprasowany Cyrankiewicz z dolepionym wąsem.
  • Grupa MoCarta – wyposażeni w instrumenty smyczkowe. Ich zadaniem nie jest zabawianie ludzi, tylko odchamianie ich po serii dowcipów o problemach małżeńskich w łóżku.
  • Kabaret Limo – nieistniejąca grupa karaczanów kpiąca sobie z Jana Pawła II i Hitlera.
  • Kabaret Młodych Panów – Ślązacy. Cieszą się popularnością, gdyż ich skecze powstały na bazie niemieckich dowcipów, które nie są popularne w Polsce.
  • Kabaret Moralnego Niepokoju – twórcy kabaretu tworzą skecze o wszystkim, a i tak są znani przede wszystkim od „haratania w gałę”, Ucha Prezesa i „od tych głupków, którzy pozwolili ładnej Pakosińskiej odejść, bo z Marcysią z Złotopolskich to nie to samo…”.
  • Kabaret Olgi Lipińskiej – grupa irytująca komunizm swoimi skeczami, po przemianach ustrojowych mając do wyboru katolickich komunistów a komunistów okrągłostołówych, zdecydowała się atakować tych pierwszych.
  • Kabaret pod Wyrwigroszem – mistrzowie archiwistyki. W 2017 roku śmieli się z PiSu, opowiadając żarty o tej partii z 2007 roku. Ciągle żartują z tej partii, choć ich najlepszy numer to Donald marzy.
  • Kabaret Skeczów Męczących – nazwa adekwatna do poziomu.
  • Koń Polski – mistrzowie ciętej riposty, komentatorzy sytuacji politycznej w Polsce.
  • Łowcy.B – ze względu na ubiór błędnie nazywa się ich wrocławskim kabaretem. Tak naprawdę są Cieszyna i reprezentują humor absurdalny.
  • Mumio – według miejskiej legendy jakiś Polak zna ich skecz, niebędący jednocześnie reklamówką sieci Plus.
  • Neo-Nówka – twórcy gatunku The Best of Polish Jokes from Newspapers for Women. W 2012 roku przepowiedzieli, że Bronek stanie na krześle.
  • Paranienormalni – grupa reprezentująca zasadę Takich troje jak nas dwoje to nie ma ani jednego. Jest ich trzech, na scenie zawsze brakuje tego importowanego z Neo-Nówki, a w zasadzie wszyscy i tak kojarzą Paranienormalnych tylko z Mariolką.
  • Pod Egidą – dawniej przechowalnia aktorów, którzy podpadli systemowi komunistycznemu. Dzisiaj jest to zespół Jana Pietrzaka, który kpi sobie z polityków (pod warunkiem, że nie rządzą).
  • Rak – Ślązaki z serialu Święta wojna. Są jak dobre papierosy – wywołują raka, ale wcześniej kulturalnie ostrzegą przed zażyciem.
  • Reprezentacja Polski w piłce nożnej – bawią[potrzebne źródło] od 2002 roku.
  • Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – bawią[potrzebne źródło] od 1989 roku. W latach 2011–2015 Sejm stworzył serię skeczy o chłopie przebranym za babę.
  • Smile – zabawiają Polaków dowcipami o Mansonie i jego żonie Bożenie. Skład kabaretu jest trudny do ustalenia, gdyż w ich skeczach przewijają się obcy kabareciarze.
  • Tey – twórcy chłopa, który przebrał się za babę.

Starter pack

Każdy szanujący się fan polskiego kabaretu posiada specjalny starter pack. W obowiązkowym zestawie znajdziemy:

  • świecące rogi (na wypadek, gdyby występ był transmitowany w telewizji – mina Heńka, który widzi Staszka w TVP2 lub w Polsacie swojego znienawidzonego sąsiada, jest warta wiele);
  • wielkie okulary typu „mucha” (pozwalające odszukać śmieszego kabareciarza);
  • popularne tanie piwo (bo bez alkoholu nie ma zabawy);
  • świecący krawat (ma te same zastosowanie co rogi);
  • duży piwny brzuch (przecież trzeba gdzieś zgromadzić te hektolitry alkoholu).

W rozszerzonej wersji pakietu znajdziemy: kamizelkę wędkarską, kiełbasy z grilla, kapelusz z godłem Polski, krótkie spodenki oraz chleb z ogórkiem i smalcem. Dobrze przygotowany fan polskiego kabaretu przed każdym wyjazdem do nocy kabaretowej kompletuje cały zestaw.

Zobacz też