Częstochowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Linia 31: Linia 31:
*'''Dom Księcia''' – rezydencja miejskiej inteligencji.
*'''Dom Księcia''' – rezydencja miejskiej inteligencji.
*'''Ul. Mała''' – centrum tutejszych slumsów, nocą nie należy raczej tędy chodzić...
*'''Ul. Mała''' – centrum tutejszych slumsów, nocą nie należy raczej tędy chodzić...
*'''Raków''' – tutaj lepiej nie chodzić nawet w dzień. Siedziba potęgi piłkarskiej Częstochowy, klubu Raków Częstochowa.
*'''Raków''' – tutaj lepiej nie chodzić nawet w dzień. Siedziba drużyny piłkarskiej Częstochowy, klubu Raków Częstochowa.
*'''Galeria Jurajska''' – konkurująca z Jasną Górą, nowy cel pielgrzymek (zwłaszcza galerianek).
*'''Galeria Jurajska''' – konkurująca z Jasną Górą, nowy cel pielgrzymek (zwłaszcza galerianek).
*'''Kwadraty''' – miejsce spędów wagarującej, wyzwolonej młodzieży.
*'''Kwadraty''' – miejsce spędów wagarującej, wyzwolonej młodzieży.

Wersja z 19:36, 5 lut 2011

Częstochowa często chowa się na mapie.

Nauczycielka geografii o Częstochowie

Częstochowamiasto, w którym, jak sama nazwa wskazuje, wiele przedmiotów[1] zaczyna chować się w kieszeniach przypadkowych przechodniów. Miejscowość ta jest celem pielgrzymek z powodów religijnych i nie tylko. Położona na przedmieściach Katowic i Krakowa, a przez wybitnie wykształconych obywateli czerpiących swą wiedzę z TVN24 uważane jest za miasto śląskie.

Historia

Założycielem Częstochowy był podobno niejaki Częstoch. Głównym osiągnięciem Częstocha było założenie wsi Częstochowy. Poza tym chłopina za bardzo się nie wykazał. Około 1997 miejscowa "Gazeta Wyborcza" ustaliła, że Częstoch przybył z kosmosu, a jeden z miejscowych rzeźbiarzy wyciosał pomnik, który obecnie stoi w jakimś podwórzu.

Dawna wieś pod klasztorem na Jasnej Górze dzięki hojności pielgrzymów stała się miastem. Ta sypialnia dla religijnych turystów posiada również inny walor w postaci szczątkowych złóż metali, występujących w postaci hałd pokopalnianych tu i ówdzie oraz pięknej huty.

W celu nobilitacji wsi kościelnej zbudowano kilka blokowisk, jedną linię tramwajową, a kto wie, może będzie metro, stolica oraz parlament?

Walory Częstochowy wpłynęły na rozwój ruchu turystycznego. Najpierw przybyli tu Szwedzi, którzy zresztą w większości byli Polakami. W czasie II wojny światowej Częstochowę okupowali Niemcy, a obecnie okupują ją Ślązacy.

Częstochowa może się poszczycić najniższym w kraju wskażnikiem bezrobocia, okrągłe 103%... Istnieją tu także bariery średnich gratyfikacji, mianowicie 1/3 średniej krajowej oraz 1/4 minimum socjalnego.

Komunikacja

Słynny hajłej zwany gierkówką rozwidla się tu z kierunku Warszawy na Katowice i Opole. Jadąc w lewo mamy szansę na drogocenne zdjęcie z suszarki, zaś jadąc w prawo czeka nas droga przez mękę. Skręcając w bok mamy szansę dotrzeć do Olsztyna, choć nie na Mazury, tylko na Warmię

Tramwaje są. A jakże. Podobnie jak w Grudziądzu sieć tramwajowa składa się z wielu linii, tzn. linii numer 1. Tak rozbudowana sieć komunikacji pozwala na poruszanie się po mieście w te i nazad, a nawet tam i z powrotem.

Jest także sieć autobusowa, składające się w szatański zestaw liczb 20, 26, 27, 34, 56 i 68 pozwala wygrać w totolotku i sprowadzić na zwycięzcę pecha. W Częstochowie strzeż się autobusów! Bo szatański autobus-widmo z numerem Auchan może cię zaprowadzić do szatańskiego miejsca bez powrotu!

Specyficzną cechą częstochowskiej komunikacji miejskiej jest konieczność kasowania biletów miesięcznych. I tak dobrze, że tylko przy wsiadaniu. Warto też wspomnieć, że w czasie świąt maryjnych MPK jeździ jak w normalną niedzielę. No bo kogo obchodzi dodatkowe 100 tysięcy ludzi w mieście?

Kolejnym środkiem jest kolej.

Punkty charakterystyczne

Zagłębie Frytkowe
  • Jasna Góra – wspaniały klasztor zawsze w remoncie z wysoką wieżą zbudowaną przez ruskich. Cel pielgrzymek i innych spędów.
  • M1 – rezyduje tu M wyklęty karmiąc imperialistyczną propagandą hamburgera sukcesu. Lokalne centrum cywilizacji.
  • Zagłębie Frytkowe – centrum kulinarne miasta.
  • Dom Księcia – rezydencja miejskiej inteligencji.
  • Ul. Mała – centrum tutejszych slumsów, nocą nie należy raczej tędy chodzić...
  • Raków – tutaj lepiej nie chodzić nawet w dzień. Siedziba drużyny piłkarskiej Częstochowy, klubu Raków Częstochowa.
  • Galeria Jurajska – konkurująca z Jasną Górą, nowy cel pielgrzymek (zwłaszcza galerianek).
  • Kwadraty – miejsce spędów wagarującej, wyzwolonej młodzieży.
  • Arena Częstochowa – obiekt na Zawodziu, w którym obowiązuje ruch lewoskrętny. Siedziba "Wókniarza".

Edukacja

W Częstochowie jest kilkadziesiąt szkół podstawowych, ileś tam gimnazjów i kilkanaście szkół średnich. Najbardziej znane jest IV LO, a to z dwóch powodów:

  • Muniek Staszczyk (zob. Inne) napisał o nim piosenkę,
  • przed budynkiem szkoły stoi (a raczej siedzi) pomnik Henryka Sienkiewicza z wodogłowiem.

Główną uczelnią wyższą jest Akademia Jasia Wędrowniczka, dawniej zwana WSP (Wyższa Szkoła Podstawowa).

Wkład w kulturę światową

  • rymy częstochowskie
  • prasa gadzinowa

Inne

Z częstochowskiego Rakowa pochodzi lokalny patriota Muniek Staszczyk, lider niepłaczącej grupy poprockowej T.Love. Swój patriotyzm pielęgnuje jednak z dystansem przeszło 250 km, jakie dzielą Częstochowę od Warszawy, w której mieszka.

Zobacz też

Przypisy

  1. Najczęściej portfeli

Szablon:Stubek