Windows 8

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 19:51, 3 paź 2011 autorstwa JTTS (dyskusja • edycje) (dr. int.-styl., lekkie wycięcie (zalatuje agitką linuksiarza, ale ok))
Plik:Win-8-Logo.jpg
Okienka podczas wybijania szyb – później zostaną zamurowane
Plik:Win8preview.jpg
Przykładowe kafelki w miejscu zamurowanych okien
Plik:Win8lock.jpg
LockScreen – blokuje klawiaturę także w laptopach

Microsoft Windows 8 – najnowsza odsłona okienkowego systemu generowania błędów firmy Microsoft, następnik Windowsa 7. Micro$hit tym razem zabetonował okienka i wyłożył je przebrzydłymi kafelkami, przeważnie zielonymi i niebieskimi. W wyniku tego zrobiło się ciemno, więc M$ nie przywiązywał tak dużej wagi[1] do designu. Nowy styl nazwał „Metro”, gdyż w metrze jest ciemno.

Wersja Developer Preview

Windows Developer Preview (pol. POPSPodglądanie Okienek Przez Szparkę) jest przodkiem przyszłych okienek. W tej wersji, M$ niedokładnie zamurował okna i została szparka, przez którą developerzy podglądają to, co jest w środku, tworząc własne programy.

Nowości i zmiany

Najważniejszą zmianą ma być działanie systemu na wszystkich sprzętach – od komputerów PC po smartfony[2]. Wprowadzono także nowy kreator błędów, który potrafi generować aż 8000 błędów na sekundę i pobił rekord, który zdobył Windows 7! Dodano też Lock screen, który jest bardzo użyteczny i prosty w obsłudze przy PC-ach. Aby odblokować, wystarczy przeciągnąć myszką ekran do góry!

Do okien dodano nowego Interweb Explodera 10[3], którego także skafelkowano. Niestety nie do końca, ponieważ MicroShitowi zabrakło pieniędzy na wyłożenie całego Explorera. W wyniku tego postały dwie wersje Explorera – Metro i Aero. W wersji „Metro” zablokowano możliwość używania Flasha, gdyż nie chce, żeby flash świecił i ujawniał brzydotę kafelek.

Wymagania sprzętowe

Windows 8 w porównaniu do swojego poprzednika ma niesamowicie niskie wymagania sprzętowe, a to dlatego, by okienka działały na domofonach, kalkulatorach, zegarkach czy lodówkach. A oto one:

  • procesor Intel Core More(Less), 5MHz;
  • karta graficzna NVidia Wood edition, 16 kolorów, 1 MB;
  • 3 MB pamięci RAM;
  • minimum 5 MB miejsca na dysku – jeśli masz więcej, to okienka powiększą się do rozmiarów wolnego miejsca na dysku.

Przypisy

  1. W zasadzie to nie przywiązywał w ogóle
  2. Krążą pogłoski, że M$ planuję też wprowadzić go do domofonów, kalkulatorów, zegarków i lodówek
  3. Numerek oznacza łatwość przesyłu informacji z komputera do internetu i odwrotnie