Ekwador: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Wycofano ostatnie edycje autorstwa 178.36.222.1; przywrócono ostatnią wersję autorstwa Griegor.)
Znacznik: rewert
 
(Nie pokazano 21 wersji utworzonych przez 17 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Państwo infobox
'''Ekwador''' ([[język hiszpański|hiszp.]] '''Ecuador''', '''República del Ecuador'''; [[język polski|pol.]] '''Kraj dziwnych imion''') – państwo w [[Ameryka Południowa|Ameryce Południowej]] położone nad [[Ocean Spokojny|Oceanem Spokojnym]].
|państwo = Ekwador
|stolica = [[Quito]]
|symbol = Coat_of_arms_of_Ecuador.svg
|symbol nazwa = Co by tu jeszcze domalować… Może stateczek?
|ustrój =
|król = [[Wojciech Cejrowski]]
|język =
|hymn = ''Parostatek'' [[Krzysztof Krawczyk|Krzysztofa Krawczyka]], jest nawet w godle
|ludność = w 100% Inkowie 2.0, którzy są dziećmi zgwałconych kobiet przez ludzi Pizarra
|religia =
|waluta = żółwie z Wysp Galapagos
}}
{{Youtube|9cQlVww0zKo|width=300|Oficjalny hymn Ekwadoru}}
'''Ekwador''' ([[język hiszpański|hiszp.]] '''Ecuador''', '''República del Ecuador'''; [[język polski|pol.]] '''Kraj dziwnych imion''') – państwo w [[Ameryka Południowa|Ameryce Południowej]] położone nad [[Ocean Spokojny|Oceanem Spokojnym]]. Tereny dzisiejszego Ekwadoru odkryli w 1526 roku Francisco Pizarra i Diego de Almagra. Polacy zaś poznali ten kraj w 2006 roku, gdy dostali [[wpierdol]] podczas [[Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2006|Mistrzostw świata świata w piłce nożnej 2006]].


==Historia==
== Historia ==
Zanim Europejczycy dotarli do [[Ameryka Południowa|Ameryki]], Ekwador zamieszkiwali [[Inkowie]]. Wiedli spokojne życie i nie zdawali sobie sprawy z bogactw, jakie posiadali. Jednak, gdy w [[1526]] roku [[Francisco Pizarro]] dotarł do Ekwadoru, najpierw wyrżnął Inków w pień, a potem zabrał [[złoto]]. Nieco później przysłał [[Murzyn]]ów, żeby wydobywali cenne kruszce z kopalni. Jednakże do tej pory żaden zwolennik teorii o „krwawej konkwiście” nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego obecnie:
===Hiszpańska konkwista===
* potomkowie Murzynów to zaledwie 3% wszystkich mieszkańców Ekwadoru;
Zanim Europejczycy dotarli do [[Ameryka Południowa|Ameryki]], w Ekwadorze żyli [[Inkowie]]. Wiedli spokojne życie i nie zdawali sobie sprawy z bogactw, jakie posiadali. Jednak gdy w [[XVI wiek|1526]] roku [[Francisco Pizarro]] dotarł do Ekwadoru, najpierw wyrżnął Inków w pień, a potem zabrał złoto. Nieco później przysłał [[Murzyn]]ów, żeby wydobywali cenne kruszce z kopalni. Jednakże do tej pory żaden zwolennik teorii o "krwawej konkwiście" nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego obecnie:
* potomkowie murzynów to zaledwie 3% wszystkich mieszkańców Ekwadoru;
* potomkowie białych kolonizatorów to tylko 7% populacji;
* potomkowie białych kolonizatorów to tylko 7%;
* za to „wyrżnięci w pień” Indianie stanowią wciąż 1/4 mieszkańców tego kraju;
* za to „wyrżnięci w pień” Indianie stanowią wciąż 1/4 mieszkańców tego kraju;
* Metysi (czyli potomkowie tych wybitych Indian oraz potomkowie białych Gachupines lub Kreoli) stanowią łącznie 65% populacji Ekwadoru.
* Metysi stanowią łącznie 65% populacji Ekwadoru.


Pomiędzy walkami o niepodległość Ekwadoru i [[Polska|Polski]] można znaleźć wiele analogii. Najważniejszą jest to, iż w obu krajach odbyło się mnóstwo bezsensownych powstań. Najpierw trzy przegrane, a później jedno, w wyniku którego Ekwador spadł z deszczu pod rynnę – w [[1824]] z kolonii [[Hiszpania|hiszpańskiej]] stał się prowincją Wielkiej Kolumbii. Po krótkiej radości z wyzwolenia, Ekwadorczycy zaczęli walkę o kolejne. Jednak Ekwador był tak wyniszczony powstaniami, że mieszkańcom nie przyszło do głowy nic lepszego, jak po prostu ogłosić niepodległość i… zadziałało. W [[1830]] roku Ekwador proklamował niepodległość.
===Dążenia do niepodległości===
Pomiędzy walkami o niepodległość Ekwadoru i [[Polska|Polski]] można znaleźć wiele analogii. Najważniejszą jest to, iż w obu krajach odbyło się mnóstwo bezsensownych powstań. Najpierw 3 przegrane, a potem jedno, w wyniku którego Ekwador spadł z deszczu pod rynnę – w [[lata 1821–1830|1824]] z koloni [[Hiszpania|hiszpańskiej]] stali się prowincją [[Wielka Kolumbia|Wielkiej Kolumbii]]. Po krótkiej radości z wyzwolenia Ekwadorczycy zaczęli walkę o kolejne. Jednak Ekwador był tak wyniszczony powstaniami, że mieszkańcom nie przyszło do głowy nic lepszego, jak po prostu ogłosić niepodległość i... zadziałało. W [[lata 1821–1830|1830]] roku Ekwador proklamował niepodległość.


Po odzyskaniu niepodległości, ludzie przez jakiś czas żyli spokojnie, podczas gdy zagraniczne korporacje eksploatowały ich surowce naturalne. W polityce strasznie się kotłowało, np. w ciągu dziewięciu lat Ekwadorem rządziło łącznie 18 prezydentów. Ekwador nieustannie walczył: a to z [[Peru]], a to z [[Kolumbia|Kolumbią]]. Były też wojny domowe. Jednak opisanie ich wszystkich jest niemożliwe do tego stopnia, że nawet ekwadorskie dzieci nie uczą się tego w szkołach. Dzisiaj w kraju panuje brud, smród i ubóstwo, a zagraniczne korporacje dalej odsysają Ekwador ze wszystkiego.
===Czasy późniejsze===
Po odzyskaniu niepodległości ludzie przez jakiś czas żyli spokojnie, podczas gdy zagraniczne korporacje eksploatowały ich surowce naturalne. W polityce się kotłowało. Np. w ciągu dziewięciu lat Ekwadorem rządziło łącznie 18 prezydentów. Ekwador nieustannie walczył: a to z [[Peru]], a to z [[Kolumbia|Kolumbią]]. Były też wojny domowe. Jednak opisanie ich wszystkich jest niemożliwe do tego stopnia, że nawet ekwadorskie dzieci nie uczą się tego w szkołach. Dzisiaj w kraju panuje brud, smród i ubóstwo, a zagraniczne korporacje dalej odsysają Ekwador ze wszystkiego.


==Gospodarka==
== Gospodarka ==
Ekwador dostaje śmiesznie niskie pieniądze od zagranicznych korporacji w zamian za to, że mogą bezkarnie rabować kraj. Np. Za 20$ można wydobyć 400,000 ton ropy albo wypalić 100 hektarów lasu równikowego. Jak łatwo się domyślić, gospodarka Ekwadoru ma się kiepsko.
Ekwador dostaje śmiesznie niskie pieniądze od zagranicznych korporacji w zamian za to, że mogą bezkarnie rabować kraj (za 20$ można wydobyć 400,000 ton ropy albo wypalić 100 hektarów lasu równikowego). Jak łatwo się domyślić, gospodarka Ekwadoru ma się kiepsko.


==Imiona==
== Imiona ==
W Ekwadorze panuje zwyczaj nadawania dzieciom dziwnych imion. Oto niektóre z nich wraz z wyjaśnieniem:
W Ekwadorze panuje zwyczaj nadawania dzieciom dziwnych imion. Oto niektóre z nich wraz z wyjaśnieniem:
* '''Ekwador Drugi''' wszak prawdziwy Ekwador jest tylko jeden, ale pewien mężczyzna nazwał syna na cześć swojego kraju. Musiał dodać „Drugi”, gdyż uznał, że jego syn nie jest godzien nazywać się „prawdziwym” Ekwadorem.

* '''Adolf Hitler''' – jako pierwsze i drugie imię. Zaczęło się od tego, że pewien staruszek usłyszał w radiu, że w [[Europa|Europie]] mówi się o jakimś Adolfie Hitlerze, który robi mnóstwo różnych rzeczy. Tak kazał nazwać swojego wnuka. Znajomi podchwycili i się rozeszło.
* '''Ekwador Drugi''' - wszak prawdziwy Ekwador jest tylko jeden, ale pewien mężczyzna nazwał syna na cześć swojego kraju. Musiał dodać „Drugi”, gdyż uznał, że jego syn nie jest godzien nazywać się „prawdziwym” Ekwadorem.
* '''Kochany Ekwador''' – znajomy ściągnął od wspomnianego wyżej mężczyzny. Kochał kraj i syna.
* '''Kochany Ekwador''' – znajomy ściągnął od wspomnianego wyżej mężczyzny. Kochał kraj i syna.
* '''Władza Portowa''' – pewien Ekwadorczyk nazwał tak swojego syna, gdyż właśnie władza w miejscowym porcie uniemożliwiła porwanie jego żony (zatrzymali statek z porywaczami).
* '''Władza Portowa''' – pewien Ekwadorczyk nazwał tak swojego syna, gdyż właśnie władza w miejscowym porcie uniemożliwiła porwanie jego żony (zatrzymali statek z porywaczami).
* '''Burger King''' – po trzech latach bezrobocia pewien mężczyzna znalazł zatrudnienie w restauracji [[Burger King]]a. Na cześć pracodawcy nazwał tak syna.
* '''Burger King''' – po trzech latach bezrobocia pewien mężczyzna znalazł zatrudnienie w restauracji [[Burger King]]a. Na cześć pracodawcy nazwał tak syna.
* '''Coca Cola''' – pisane bez myślnika. Pewien mężczyzna nazwał tak swoją córkę, gdyż podczas oczekiwania na poród żony pił [[Coca-Cola|Coca-Colę]], która bardzo mu zasmakowała.
* '''Coca Cola''' – pisane bez myślnika. Pewien mężczyzna nazwał tak swoją córkę, gdyż podczas oczekiwania na poród żony, pił [[Coca-Cola|Coca-Colę]], która bardzo mu zasmakowała.
* '''Puro Aguardiente Zambrano (Czysta Wódka Zambrano)''' – tak nazwał swojego syna pewien [[alkoholik]], który był miłośnikiem trunku o tej właśnie nazwie.
* '''Puro Aguardiente Zambrano''' (Czysta Wódka Zambrano) – tak nazwał swojego syna pewien [[alkoholik]], który był miłośnikiem trunku o tej właśnie nazwie.
* '''Alka Seltzer''' – pewien mężczyzna nazwał tak syna, gdyż lek o tej właśnie nazwie przyniósł ulgę jego żonie podczas porodu.
* '''Alka Seltzer''' – pewien mężczyzna nazwał tak syna, gdyż lek o tej właśnie nazwie przyniósł ulgę jego żonie podczas porodu.
* '''Sunami''' – imię popularne wśród dzieci ekwadorskich nacjonalistów. Kiedy w 2003 roku wielkie tsunami zmyło połowę południowej Azji, większość ekwadorskich narodowców (którzy nienawidzą wszystkich innych narodów) postanowili, że będą nazywać swoje córki tsunami. Jednak wkradł się jakiś dziwny błąd i tak powstało imię Sunami...
* '''Sunami''' – imię popularne wśród dzieci ekwadorskich nacjonalistów. Kiedy w [[2003]] roku wielkie tsunami zmyło połowę południowej Azji, większość ekwadorskich narodowców (którzy nienawidzą wszystkich innych narodów) postanowili, że będą nazywać swoje córki [[tsunami]]. Jednak wkradł się jakiś dziwny błąd i tak powstało imię Sunami…
* '''Królewna Śnieżka''' – jakiś miłośnik Disney'a nazwał tak córkę. Nieustanne pytania o siedmiu krasnoludków są gratis w zestawie.
* '''Królewna Śnieżka''' – jakiś miłośnik Disneya nazwał tak swoją córkę. Nieustanne pytania o siedmiu krasnoludków są gratis w zestawie.
* '''Anioł''' – tak nazwał syna pewien mężczyzna, gdyż na dzień przed porodem, po pijanemu zobaczył [[anioł]]a.
* '''Anioł''' – tak nazwał syna pewien mężczyzna, gdyż na dzień przed porodem, po pijanemu zobaczył [[anioł]]a.
* '''Boskie Światło''' – każdy zobaczy boskie światło, gdy po pijanemu wejdzie do tunelu kolejowego. Jeśli zaś potem przeżyje, najpewniej nazwie tak syna...
* '''Boskie Światło''' – każdy zobaczy boskie światło, gdy po pijanemu wejdzie do tunelu kolejowego. Jeśli zaś potem przeżyje, najpewniej nazwie tak syna…
* '''Roberto.-''' – dokładnie tak. Roberto kropka myślnik. W tym przypadku ojciec dziecka nie umiał wytłumaczyć swojej decyzji.
* '''Roberto''' – dokładnie tak. Roberto kropka myślnik. W tym przypadku ojciec dziecka nie umiał wytłumaczyć swojej decyzji choć możliwe, że sugerował się alfabetem Morse’a.

== Zobacz też ==
* [[Kolumbia]]
* [[Peru]]


{{AmerykaS}}
{{AmerykaS}}
[[Kategoria:Ekwador| ]]

[[Kategoria:Państwa Ameryki Południowej]]


[[en:Ecuador]]
[[en:Ecuador]]
[[es:Ecuador]]
[[es:Ecuador]]
[[pt:Equador]]
[[pt:Equador]]
[[zh:厄瓜多尔]]

Aktualna wersja na dzień 17:58, 16 paź 2021

Oficjalny hymn Ekwadoru

Ekwador (hiszp. Ecuador, República del Ecuador; pol. Kraj dziwnych imion) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym. Tereny dzisiejszego Ekwadoru odkryli w 1526 roku Francisco Pizarra i Diego de Almagra. Polacy zaś poznali ten kraj w 2006 roku, gdy dostali wpierdol podczas Mistrzostw świata świata w piłce nożnej 2006.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Zanim Europejczycy dotarli do Ameryki, Ekwador zamieszkiwali Inkowie. Wiedli spokojne życie i nie zdawali sobie sprawy z bogactw, jakie posiadali. Jednak, gdy w 1526 roku Francisco Pizarro dotarł do Ekwadoru, najpierw wyrżnął Inków w pień, a potem zabrał złoto. Nieco później przysłał Murzynów, żeby wydobywali cenne kruszce z kopalni. Jednakże do tej pory żaden zwolennik teorii o „krwawej konkwiście” nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego obecnie:

  • potomkowie Murzynów to zaledwie 3% wszystkich mieszkańców Ekwadoru;
  • potomkowie białych kolonizatorów to tylko 7% populacji;
  • za to „wyrżnięci w pień” Indianie stanowią wciąż 1/4 mieszkańców tego kraju;
  • Metysi stanowią łącznie 65% populacji Ekwadoru.

Pomiędzy walkami o niepodległość Ekwadoru i Polski można znaleźć wiele analogii. Najważniejszą jest to, iż w obu krajach odbyło się mnóstwo bezsensownych powstań. Najpierw trzy przegrane, a później jedno, w wyniku którego Ekwador spadł z deszczu pod rynnę – w 1824 z kolonii hiszpańskiej stał się prowincją Wielkiej Kolumbii. Po krótkiej radości z wyzwolenia, Ekwadorczycy zaczęli walkę o kolejne. Jednak Ekwador był tak wyniszczony powstaniami, że mieszkańcom nie przyszło do głowy nic lepszego, jak po prostu ogłosić niepodległość i… zadziałało. W 1830 roku Ekwador proklamował niepodległość.

Po odzyskaniu niepodległości, ludzie przez jakiś czas żyli spokojnie, podczas gdy zagraniczne korporacje eksploatowały ich surowce naturalne. W polityce strasznie się kotłowało, np. w ciągu dziewięciu lat Ekwadorem rządziło łącznie 18 prezydentów. Ekwador nieustannie walczył: a to z Peru, a to z Kolumbią. Były też wojny domowe. Jednak opisanie ich wszystkich jest niemożliwe do tego stopnia, że nawet ekwadorskie dzieci nie uczą się tego w szkołach. Dzisiaj w kraju panuje brud, smród i ubóstwo, a zagraniczne korporacje dalej odsysają Ekwador ze wszystkiego.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Ekwador dostaje śmiesznie niskie pieniądze od zagranicznych korporacji w zamian za to, że mogą bezkarnie rabować kraj (za 20$ można wydobyć 400,000 ton ropy albo wypalić 100 hektarów lasu równikowego). Jak łatwo się domyślić, gospodarka Ekwadoru ma się kiepsko.

Imiona[edytuj • edytuj kod]

W Ekwadorze panuje zwyczaj nadawania dzieciom dziwnych imion. Oto niektóre z nich wraz z wyjaśnieniem:

  • Ekwador Drugi – wszak prawdziwy Ekwador jest tylko jeden, ale pewien mężczyzna nazwał syna na cześć swojego kraju. Musiał dodać „Drugi”, gdyż uznał, że jego syn nie jest godzien nazywać się „prawdziwym” Ekwadorem.
  • Kochany Ekwador – znajomy ściągnął od wspomnianego wyżej mężczyzny. Kochał kraj i syna.
  • Władza Portowa – pewien Ekwadorczyk nazwał tak swojego syna, gdyż właśnie władza w miejscowym porcie uniemożliwiła porwanie jego żony (zatrzymali statek z porywaczami).
  • Burger King – po trzech latach bezrobocia pewien mężczyzna znalazł zatrudnienie w restauracji Burger Kinga. Na cześć pracodawcy nazwał tak syna.
  • Coca Cola – pisane bez myślnika. Pewien mężczyzna nazwał tak swoją córkę, gdyż podczas oczekiwania na poród żony, pił Coca-Colę, która bardzo mu zasmakowała.
  • Puro Aguardiente Zambrano (Czysta Wódka Zambrano) – tak nazwał swojego syna pewien alkoholik, który był miłośnikiem trunku o tej właśnie nazwie.
  • Alka Seltzer – pewien mężczyzna nazwał tak syna, gdyż lek o tej właśnie nazwie przyniósł ulgę jego żonie podczas porodu.
  • Sunami – imię popularne wśród dzieci ekwadorskich nacjonalistów. Kiedy w 2003 roku wielkie tsunami zmyło połowę południowej Azji, większość ekwadorskich narodowców (którzy nienawidzą wszystkich innych narodów) postanowili, że będą nazywać swoje córki tsunami. Jednak wkradł się jakiś dziwny błąd i tak powstało imię Sunami…
  • Królewna Śnieżka – jakiś miłośnik Disneya nazwał tak swoją córkę. Nieustanne pytania o siedmiu krasnoludków są gratis w zestawie.
  • Anioł – tak nazwał syna pewien mężczyzna, gdyż na dzień przed porodem, po pijanemu zobaczył anioła.
  • Boskie Światło – każdy zobaczy boskie światło, gdy po pijanemu wejdzie do tunelu kolejowego. Jeśli zaś potem przeżyje, najpewniej nazwie tak syna…
  • Roberto – dokładnie tak. Roberto kropka myślnik. W tym przypadku ojciec dziecka nie umiał wytłumaczyć swojej decyzji choć możliwe, że sugerował się alfabetem Morse’a.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]