Autobusy w Bielsku-Białej: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
Znacznik: edytor źródłowy
M
Znacznik: edytor wizualny
 
(Nie pokazano 280 wersji utworzonych przez 18 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Cytat|– Patrz wygląda to gorzej niż jedno gwiazdkowy burdel z środkowej republiki północnego Tadżykistanu<br />– No niestety się z tobą zgodzę|Rozmowa dwóch pracowników MZK}}
{{Cytat|Mamy zamiar wycofywać autobusy marki Ikarus i MAN|Dyrektor MZK w 2005}}
{{Cytat|Ja pi{{Cenzura1}}lę, co to ku{{cenzura3}}a jest?!|Przeciętny warszawiak/katowiczanin/wrocławiak/bydgoszczanin o bielskich autobusach}}
{{Cytat|Mamy zamiar wycofywać autobusy marki Ikarus i MAN|Dyrektor MZK w 2017}}
'''Autobusy w Bielsku-Białej''' – zakręcony niczym chiński czajnik system komunikacyjny występujący w [[Bielsko-Biała|mieścinie]] składającej się z dwóch połączonych niegdyś miast, które miały ze sobą tyle wspólnego co Berlin z Warszawą. MZK Bielsko-Biała było swoistym skansenem motoryzacyjnym ze względu na fakt, że aż do końca [[2018]] panoszyły się tutaj sypiące się [[Ikarus]]y, natomiast obecnie jest pośmiewiskiem ze względu na trwającą „rewolucję komunikacyjną”, która w opinii ekspertów ma tyle sensu co rewolucja oświatowa.
{{Cytat|Nie podobają mi się te stare przegubowe autobusy na 4|Standardowy komentarz babć autobusowych o Bielskich Ikarusach}}
{{Cytat|Ja Pi{{Cenzura1}}lę, co to ku{{cenzura3}}a jest?!|Przeciętny warszawiak/katowiczanin/wrocławiak/poznaniak o bielskich autobusach}}
== Historia ==
Linie w Bielsku działały już za czasów zaborów. Jednak nie jeździły tam autobusy a tramwaje. Ale w 1972 stwierdzono że nie ma kasy na nowe tramwaje więc linie tramwajowe usunięto. W 74 utworzono WPK które imitowało dzisiejsze MZA. Dopiero w 1992 utworzono MZK które do dziś stara się nie być w tyle technologicznym (tyle że im to nie wychodzi).


== Tabor ==
Ciekawostka – Specyficzną cechą połączeń MZK jest duża liczba kursów wariantowych (Wydłużonych bądź o innej niż zasadnicza trasa). Dla jednych jest to dobre a innych doprowadza do kurwicy gdy okazuje się gdy jego autobus mimo iż ma jechać w wyznaczone miejsce jedzie gdzie indziej.
Tabor [[Bielsko-Biała|bielskich]] autobusów jest bardzo różnorodny, od gratów do nowoczesności…
Ciekawostka 2 - Prawie wszystkie linie kursują przez ścisłe centrum miasta (Po za liniami 3, 12, 14, 19, 20, 21 i 34) Co prowadzi do przeogromnych opóźnień na trasach.
[[Plik:Jelcz M081MB 103 Krecia.jpg|thumb|300px|Bielski koszmarek. Czyż nie szpetny?]]
* '''[[Jelcz M081MB]]''' – są tak nieprzyjazne, że większość osób wolała podróżować głośnymi, przepełnionymi Ikarusami. Kierowcy ich nie cierpią i to nie z powodu wyglądu, ale z faktu bycia… lewarami, tak te złomy są jedynymi maszynami z manualną skrzynią biegów. Mają też najlepsze instalacje elektryczne ze wszystkich modeli taboru – Cały czas się psują, a jeden nawet spłonął. W niedługim czasie przyjdzie czas ich radosnej eksterminacji z powodu planów zakupu nowych busów. Lud się cieszy.
* '''Autosan A8V.03.01 Wetlina''' – nowe, ale szpetne jak noc listopadowa. Tak naprawdę są to dawne busy [[Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej|PKS-u]], które MZK odkupiło i przerobiło na swoją modłę (czytaj: zjebali).
* '''[[Mercedes-Benz Citaro]]''' – sypią się niemiłosiernie, a części do nich są okropnie drogie. Ciekawostką związaną z tym modelem są szyby, które bardzo głośno się domykają stawiając na nogi cały autobus.
* '''Scania CN230UB 4 2 EB''' – zwane żartobliwie „Skakankami”. Mimo że nowe, nielubiane przez [[Rodzaje babć autobusowych|babcie autobusowe]] ze względu na silne silniki powodujące przewracanie się, każdego kto idzie w przeciwną stronę do kierunku jazdy. Ich niepowtarzalną zaletą jest dobre ogrzewanie, problem pojawia się jednak wtedy kiedy jest bardzo gorąco, a kierowca go nie wyłączy, a pasażerowie nie mogą otworzyć okien, bo ich po prostu nie ma.
* '''[[Solaris Urbino|Solaris Urbino IV]]''' – już po pół roku używania trzy miały kolizje, a przynajmniej połowa ma rozerwane zawieszenie przez progi zwalniające na Olimpijskiej. W czasie zimy 2017–2018 odkryto bardzo dziwną rzecz, ogrzewanie w tych autobusach praktycznie nie istnieje, bo szyby były zamarznięte od wewnątrz.


=== Tabor wycofany ===
== Tabor bielski jest bardzo różnorodny od gratów do nowoczesności... ==
* '''[[Ikarus 280]].37''' – dla wszystkich symbolizowały śmierć na drodze przy każdym hamowaniu. Ich największą zaletą, która sprawiła, że były używane tak długo jest fakt, że wytrzymały na polskich drogach więcej niż tydzień.
* '''[[Ikarus 415]].14B''' – czyste zło, były tak samo złe jak ''bizony'', a nawet gorszę, bo nawet niczego nie skosiły. No chyba że pijanego na środku drogi, bo zawiodły hamulce.
* '''Mercedes-Benz O305''' – trafiły do Bielska w ogromnej ilości ponad dwóch egzemplarzy. Nazywane często „dziadkami” lub „pseudo zabytkami” co oznaczało tyle, że nikt ich nie lubił.


== Pętle ==
* Ikarus 280 – Tak te złomy dalej są używane w Bielsku.
* '''Bystra Leśniczówka''' – podmiejska krańcówka występująca w Bystrej. Cechuje się wielkością odwrotnie proporcjonalną do zapotrzebowania oraz dużą ilością Toi-Toi, w których campią kierowcy w czasie przerw.
* Ikarus 415 – Czyste zło, są tak samo złe jak "bizony" a nawet gorszę bo nawet ładowne nie są.
* '''Hala Widowiskowo-Sportowa''' – absolutny hit pod względem projektowania. Łuki na pętli są kwadratowe, „bardzo fajnie” zawraca się tam przegubowcem.
* Ikarus 405 – Do polski trafiło tylko 7 tych zdrad przeciwko ludzkości a ten jest ostatnim jaki jeździ.
* '''Mikuszowice Stalownik''' – punkt zlotów <del>gimbusów</del> podstawówkersów i karyn. Stalownik to nieczynna ruina [[szpital]]a, która idealnie nadaje się na zakrapiane imprezy oraz cykanie zdjęć na [[Facebook]]a.
* MAN NL 222 – Równie stary i badzieny jak Ikarusy.
* '''Wapienica Zapora''' – dawniej był to straszny plac, jednak ostatnio zrobiono nową pętle, a stara służy jako parking samochodowy. Ciekawostką jest fakt, że nowa pętla posiada jako jedyna wygodne siedziska. Kiedy powstała komuś nie spodobały się twarde ławki, więc przyniósł na ich miejsce kanapę, która stoi tam do dziś.
* Jelcz M081B – Mały busiki które kursują najczęściej w nocy na małych liniach
* '''Warszawska Dworzec''' – najważniejsza i największa pętla w mieście, mimo iż obok znajduje się duży parking [[Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej|PKS-u]] to i tak kierowcy muszą parkować ukrywając się kilkaset metrów dalej pośród [[drzewo|drzew]].
* Stratos – Nowoczesny bus który przynajmniej ładnie wygląda.
* Autosan A8V.03.01 Wetlina – Nowe jak Stratos ale szpetne jak noc listopadowa.
* Mercedes Citara/Conecto – Pierwsze trafiły do Bielska w 2007 roku ale na przegubowce trzeba było czekać do 2011. Badziewne
* Scania CN230UB 4 2 EB – Mimo że nowe nielubiane przez emerytów że względu na silne silniki powodujące przewracanie się każdego kto idzie w przeciwną stronę do kierunku jazdy.
* Solaris Urbino – częste na każdych liniach.
* Solaris Urbino IV – Najnowocześniejsze autobusy naładowane technologią. Pierwsze przegubowe Solarisy w Bielsku.( bez urazy ale są hójowe)


== Najważniejsze przystanki ==
== '''Linie główne''' (o rany jak to brzmi). ==
[[plik:Bielsko-Biała, Autobusy w Bielsku-Białej - fotopolska.eu (113148).jpg|thumb|300px|Duma w zajezdni, wstyd na ulicy]]
* '''3 Maja/Dworzec''' – to właśnie tutaj zatrzymuje się najwięcej linii – zaledwie dwadzieścia osiem. Ostatnio przeszedł gruntowny remont, czyli zmieniono asfalt, ale zniszczone budy zostały. Ostatnio nawet stanął tutaj wyświetlacz informujący o tym jak bardzo kurs się spóźnia.
* '''Plac Żwirki i Wigury''' – nagminnie mylnie nazywany placem Żwirka i Muchomorka.
* '''Bora Komorowskiego/Gemini-Park''' – dawniej nikomu nie znany przystanek w okolicach Złotych Łan. Obecnie jednak punkt zborny wycieczek bogaczy z powodu tego, że w jego pobliżu powstało ogromne centrum handlowe Gemini. Przy odrobinie szczęścia uda się znaleźć jakieś sensowne połączenie, które pozwoli nam się z niego uwolnić.
* '''Dmowskiego/Urząd Miejski''' – znajduje się zaraz za centrum miasta w okolicy siedziby ukochanych władz miasta, które są na tyle kochane, że już kilkakrotnie przeprowadzano demonstracje w celu ich odwołania.
* '''Piastowska/Lubertowicza''' – w zasadzie przystanek ten powinien być drugą stroną piastowska/dworzec. Większość jego powierzchni to ławki, na których w okresie letnim śpią bezdomni, a zimowym marzną uczniowie.


== Linie główne ==
=== 1 Osiedle Beskidzkie – Cygański Las ===
* '''2 Osiedle Kopernika – Mikuszowice Stalownik (Wybrane kursy do przystanku Wilkowice Górne)''' – można nią dojechać do zamkniętego szpitala Stalownik wyjętego rodem z Czarnobyla. Mimo iż Stalownik nie działa od {{#expr:{{CURRENTYEAR}}-2001}} lat autobus wciąż pod niego jeździ. (Ciekawe dlaczego?). Z jakiegoś powodu jest ofiarą wszystkich remontów drogowych, z uwagi na te ostatnie prawie zawszę się spóźnia doprowadzając pasażerów do kurwicy.
* '''3 Komorowice Krakowskie – Osiedle Karpackie''' – dawniej raj [[MKM]]-ów gdyż kursowało na niej najwięcej Ikarusów. Powód? Nie kursuje przez centrum miasta, więc drogi, po których jeździ są tak dziurawe, że inne autobusy się rozlatują.
* '''6 Osiedle Karpackie – Lipnik Granica''' – miała jeździć do Kóz, ale jako ze Kozy są uparte, i nie chciały obcych w swojej wsi. MZK zrobiło więc pętle przy granicy. I wszyscy są szczęśliwi (poza mieszkańcami Kóz).
* '''7 Wapienica Dzwonkowa – Szyndzielnia''' – jeździ po największych zadupiach by obsłużyć przystanki nie używane przez żadne inne linie. Świetny przykład jak stracić pieniądze, kilka lat temu utworzono nową pętle w Kamienicy, ale jakiś czas później linie wydłużono do hali sportowej, więc pętla stałą się bezużyteczna. Aby zatuszować głupotę nakazano, aby wszystkie kursy rano kończyły na niej bieg.
[[Plik:Rozkład Jazdy linii nr 10.png|thumb|400px|Rozkład jazdy linii nr 10]]
* '''10 Mikuszowice Błonia ATH – Wapienica Strażacka (Wybrane kursy do przystanku Wapienica Giełda) (Wybrane kursy do przystanku Wapienia Park Przemysłowy) (Wybrane kursy do przystanku Wapienica Park Przemysłowy ABB) (Wybrane kursy do przystanku Wapienica Park Przemysłowy ABB przez Beskidzki Inkubator Technologiczny)''' – siadasz i nigdy nie wiesz, na której pętli się obudzisz… Naprawdę trudno stwierdzić, która pętla jest właściwa, gdyż prawie każdy kurs jedzie gdzie indziej. Wystarczy spojrzeć na rozkład obok. W [[2021]] roku dziesiątkę po wielu latań starań przetrasowano z Mikuszowic Śląskich na Błonia. Już dużo dawniej pojawił się ten pomysł, ale liczne protesty <del>żulów</del> obywateli pokrzyżowały te plany.
* '''11 Warszawska Dworzec – Straconka Leśniczówka''' – możesz w ramach wycieczki pojechać do miejsca, gdzie było dużo stryczków.
* '''13 Hałcnów Kościół – Lipnik Dolny''' – moherowe berety z Lipnika jadą nią na modły.
* '''21 Osiedle Langiewicza – Osiedle Polskich Skrzydeł przez Szpital Wojewódzki ''' – mimo iż pomiędzy Skrzydełkami, a Langiewicza nie jest daleko to trasa jest tak zrobiona, aby pasażer stracił najwięcej czasu. (No bo przecież warto stracić czas jadąc przez Szpital Wojewódzki, Zajezdnie, Błonia i jeszcze Złote Łany…)
* '''32 Osiedle Karpackie – Hałcnów Kościół''' – w godzinach rannych nie opłaca się nią jechać, bo autobus zamienia się w puszkę śledzi. Mimo iż jest strasznie przeludniona w godzinach szczytu MZK bardzo rzadko posyła na nie przegubowce, w efekcie czego parę razy kierowcy przerywali pasażerom podróż bojąc się o stan autobusu, który potrafi zamieniać się w U-Bota ryjąc tablicą rejestracyjną o asfalt.
* '''37 Osiedle Langiewicza – Hala Widowiskowo-Sportowa przez ulicę Tuwima i Jutrzenki''' – imitacja linii autobusowej z marnym skutkiem. Zdaniem MZK ma dowozić mieszkańców Osiedla Cztery Pory Roku do centrum, choć dubluje się niemiłosiernie z trójką, kursuje o tych samych godzinach co dwadzieścia osiem i nie jeździ w weekendy mimo iż jest wręcz stworzona dla <del>patologii</del> rodzin <del>500+</del>, aby mogli sobie pojechać do hali sportowej. W wyniku nadmasowego importu koronawirusów do kraju linia została zawieszona do odwołania, co ciągnie się już trzeci rok. Protestów o dziwo nie ma.
* '''38 Warszawska Dworzec – Cygański Las przez Osiedle Złote Łany''' – mimo iż jest stworzona, aby woziła rodziny w miejsca rekreacyjne to kursuje tylko w dni robocze, kiedy rodzice są w pracy. Podobnie jak poprzedniczka została zawieszona do odwołania, co można odebrać jako „zawieszona do dnia sądnego”.


==== Streszczenie ====
== Linie Podmiejskie ==
* '''57 Filarowa Med Work – Bystra Leśniczówka''' – wozi ludzi do zdrowych źródełek w Bystrej oraz ichniejszych górek. W zimie często się spóźnia, powodem okazuje się fakt, że na granicy miasta znajduje się stromy odcinek, na którym utykają wszystkie ciężarówki i powodując totalny armagedon. Jako jedyna kończy bieg na Filarowej podczas gdy nieco dalej znajduje się duża pętla na Sarnim Stoku.
Linia pozwalająca obywatelom narodowości romskiej dojechać do ich domu na Olszówce gdzie znajduje się szpital psychiatryczny. Dawniej używano zamiast jej tramwaju.


==== Historia ====
== Linie Szkolne ==
* '''D''' – otwarty przewóz szkolny. Tak w zasadzie nie ma trasy, bo na rozkładzie jazdy są tylko czarne kropki bez nazw przystanków. Od, takie autobusy Widmo…
Dawno temu nie było autobusowej 1! był to tramwajowa linia 1 Jadąca z '''Dworca''' do '''Lasu Cyganów'''. W 1971 niechętne tramwajom komunistyczne władze zlikwidowały tramwaje. Zaraz po tym powstała linia K przemierzająca dość podobną trasę jak dziś. Zanim jednak trasa się zmieniła zmieniona nazwę bo babcie moherowe wolały cyfry od liter. W okolicach 1990 roku "pałe" przedłużono do '''Osiedla Beskidzkiego''' a w 2001 otwarto '''Szpital Wojewódzki''' więc (co dziwne) utworzono specjalne kursy o nazwie '''1s''' które jechały przez ów szpital. Dopiero po 10 latach MZK doszła do wniosku ze taki rodzaj jest bez sensu i od 2012 wszystkie kursy jadą przez szpital więc usunięto 1s.


==== Trasa ====
== Linia Specjalna ==
* '''7Bis Warszawska Dworzec – Kamienica''' – co to jest za linia? Czemu jest specjalna?! Powodem jest to że kursuje dokładnie dwa dni w roku! W dni Wszystkich Świętych. Co ciekawe jeszcze niedawno kursowała wobec rozkładu dostępnego wyłącznie dla kierowców, pasażer musiał liczyć na szczęście, że autobus nie odjedzie mu sprzed nosa.
Po wyjeździe z Osiedle Beskidów jedynka udaję się na wielkie skrzyżowanie Hulanka skąd pędzi ulicą Piastowską w dół. Następnie (zazwyczaj) stoi w korkach na 3 Maja i "Banditen Straße" Później wahadłowo jedzie pod wspomniany szpital i udaję się do domu cyganów.


== Zobacz też ==
=== 2 Osiedle Kopernika – Mikuszowice Stalownik ===
* [[Bielsko-Biała]]
* [[Autobusy w konurbacji górnośląskiej]]
* [[Autobusy we Wrocławiu]]


{{Komunikacja miejska}}
==== Streszczenie ====
Można nią pojechać do zamkniętego szpitala Stalownik wyjętego rodem z Czarnobyla. Mimo iż Stalownik nie działa od 16 lat autobus wciąż pod niego jeździ. (Ciekawe dlaczego?)


[[Kategoria:Sieci autobusowe]]
==== Historia ====
Początkowo linia nosiła nazwę C. Biegła z '''Dworca''' do '''Domu ludów''' w Mikuszowicach. W 68 otwarto Szpital Stalownik (który bardziej przypominał blok ale mniejsza o to) i wydłużono tam część kursów. W tym samym czasie linie przedłużono do '''ZOR VI''' (obecnie osiedle Kopernika). Przez 30 lat nic się nie działo aż do roku 2003 gdy zaczęto remont "Hulanki" Dwójke skrócono do Dworca co wywołało frustracje ludzi. Doszło do zamieszek. W efekcie linia wróciła na Kopernika"


__NOTOC__
==== Trasa ====
Po wyjeździe z ciasnego Kopernika dwójka udaje się na wielkie skrzyżowanie gdzie nigdy nie działają światła. Później Piastowską w dół na 3 Maja. Po zahaczeniu o urząd miejski linia udaję się na stare jak świat osiedle Grunwaldzkie. a następnie Żywiecką pędzi do granicy z Wilkowicami na pętle '''Mikuszowice Stalownik'''

=== 3 Komorowice Sosna – Osiedle Karpackie, (Szpital Wojewódzki)===

==== Streszczenie ====
Raj MKM'ów gdyż kursuje na niej najwięcej Ikarusów. Powód? nie jedzie przez centrum miasta więc drogi po których jeździ są tak dziurawe że inne autobusy się rozwalają.

==== Historia ====
Podobnie jak w przypadku jedynki i dwójki na początku trójka nazywała się C. Jeździła z '''Białej''' do ulicy '''Mickiewicza'''. Później przedłużono ją w obu kierunkach z Białej do '''FSM'u''' a z Mickiewicza na '''Michałowicza'''. W latach 90 linię znów przedłużono w obu kierunkach. Z '''osiedla Słonecznego''' na '''osiedle Karpackie''' a z FSM'u do Pętli '''Olimpijska''' w Komorowicach. W 2004 z powodu wku{{Cenzura1}}nia mieszkańców Bestwiny (wsi obok bielska) linie znów przedłużono do granicy z wsią do świeżej pętli '''Komorowice Sosna'''. Po 6 latach utworzono kursy wariantowe jadące do '''Centrum Handlowego Gemini Park'''. Było to jednak beznadziejne rozwiązanie więc owe kursy usunięto. W 2013 ponownie wydłużono linie. Wybrane kursy jadą do '''Szpitala Wojewódzkiego'''.

==== Trasa ====
Po wyjeździe z ogromnego osiedla karpackiego 3 kieruje się na Michałowicza a następnie na PCK. Później do autobusu dobiją się uczniowie jadący do Komorowic i Bestwiny. Zaraz po tym pasażerowie zostają obudzeni przez ogromne dziury na Padereskiego. Następnie Komorocicką i Bestwińską linia kieruje się do "Sosny"

=== 4 Osiedle Polskich Skrzydeł – Langiewicza Basen===

==== Streszczenie ====
Jedzie przez kilka osiedli do hiper uber nowego basenu na osiedlu Langiewicza. (Szkoda ze ten basen jest tak kiepski)

==== Historia ====
Linie "D" uruchomiono w 1969 r. Kursowało z osiedla roboli '''ZOR VII''' do '''"Bewelany"'''. Po zmianie na "4" linie skierowano na nowe osiedle '''Złote Łany''', a zaraz po tym w drugą stronę do '''Osiedla Wojska Polskiego" a następnie na '''Osiedle Polskich Skrzydeł'''. Po 26 latach linie znowu wydłużono do nowego basenu Aqua a dokładniej do '''Langiewicza Basen'''

==== Trasa ====
Linia ta jest jeździ przez osiedla, z Polskich skrzydeł przez Wojska Polskiego i Kopernika. Następnie po przejechaniu 3 Maja i PCK linia kieruje się do osiedla Grunwaldzkiego a później mija osiedle Langiewicza i wspina się do Pętli.

=== 6 Lipnik Granica – Osiedle Karpackie ===
'''6 Lipnik Granica - Osiedle Karpackie ''' ur - 1969 Miała jeździć do Kóz ale jako ze Kozy są uparte, i nie chciały obcych w swojej wsi. MZK zrobiło pętle przy granicy. I wszyscy są szczęśliwi (po za mieszkańcami Kóz)

=== 7 Wapienica Dzwonkowa - Hala Sportowa ===
'''7 Wapienica Dzwonkowa - Hala Sportowa''' ur 1969 - "Zapychaczka" Jeździ po największych zadupiach by obsłużyć przystanki nie używane przez żadne inne linie.

=== 8 Warszawska Dworzec (Warszawska Fiat, Warszawska Tesco) – Szyndzielnia ===
'''8 Warszawska Dworzec - Szyndzielnia''' ur 1971 - Miłośnicy stylu alpejskiego mogą nią dojechać na dolną stacje Szyndzielni.

=== 9 Lotnisko – Mikuszowice Dom Ludowy ===
'''9 Lotnisko - Mikuszowice Dom ludowy''' ur 1970 - Podwozi pracowników lotniska do miejsca pracy.

=== 10 Mikuszowice Śląskie – Wapienica Strażacka (Wapienica Giełda, Wapienica Park Przemysłowy, Beskidzki Inkubator Technologiczny, Wapienica Park Przemysłowy GE) ===
'''10 Mikuszowice Śląskie - Wapienica Strażacka''' ur 1970 - Wsiadasz i nigdy nie wiesz na której pętli się obudzisz...

=== 11 Warszawska Dworzec (Warszawska Fiat, Warszawska Tesco) – Straconka Leśniczówka ( Straconka Zakręt)===
'''11 Warszawska Dworzec - Straconka Leśniczówka''' ur 1973 - Możesz w ramach wycieczki pojechać do miejsca gdzie było dużo stryczków. Straconka krew mroźiła już w czasach wojny

=== 12 Hałcnów Kościół – Mikuszowice Błonia===
'''12 Hałcnów Kościół - Mikuszowice Błonia''' ur 1973 - Parafianie po mszy mogą udać się na relaksacyjne Błonia, Mohery mogą jogą wypędzać demony z ciał innych ludzi (głównie satanistów organizujących tam imprezy)

=== 13 Lipnik Dolny – Hałcnów Kościół (Krzemionki Witosa)===
'''13 Lipnik Dolny - Hałcnów Kościół''' ur 1969 - Moherowe berety z Lipnika jadą nią na modły.

=== 14 Osiedle Polskich Skrzydeł – Cygański Las===
'''14 Osiedle Polskich Skrzydeł - Cygański Las''' ur 1973 - Zastępca 1 gdy ta stoi w korku na 3 Maja..

=== 15 Osiedle Polskich Skrzydeł – Osiedle Langiewicza===
'''15 Osiedle Polskich Skrzydeł - Osiedle Langiewicza''' ur 1973 - Nie opłaca się jeździć w południe bo korki na Wałowej takie ze szybciej na piechotę się idzie

=== 16 Warszawska Dworzec (Warszawska Fiat, Warszawska Tesco) – Wapienica Zapora===
'''16 Warszawska Dworzec - Wapienica Zapora ur 1974''' - Krótka, niezbyt skomplikowana z dworca na zaporę. Lubiana i często odwiedzana przez kanarów.

=== 17 Podwale Dworzec – Krzemionki Witosa (Hałcnów Kościół)===
'''17 Podwale Dworzec - Krzemionki Witosa ur 1974''' - Podwozi ludzi z drugiej strony dworca do Hałcnowa, wersja beta linii 56.

=== 18 Osiedle Złote Łany – Stare Bielsko Kościół===
'''18 Osiedle Złote Łany - Stare Bielsko Kościół''' ur 1975 - Przygotowana z myślą o dniu wszystkich zmarłych. podobnie ja 7 jest "zapychaczką"

=== 19 Osiedle Złote Łany – Grażyńskiego Fiat II (Czechowice–Dziedzice Proseat)===
'''19 Osiedle Złote Łany - Grażyńskiego Fiat II''' ur 1974 - Ma pomać 29 w dowożeniu roboli do <s>Fiuta</s> Fiata. Czasem jedzie do innej fabryki

=== 20 Osiedle Złote Łany – Wapienica Strażacka (Wapienica Park Przemysłowy, Wapienica Park Przemysłowy GE)===
'''20 Osiedle Złote Łany - Wapienica Strażacka''' ur 1975 - Jako jedyna w Bielsku (i chyba na świecie) przyjeżdża za wcześnie.

=== 21 Osiedle Langiewicza – Osiedle Polskich Skrzydeł===
'''21 Osiedle Langiewicza - Osiedle Polskich Skrzydeł''' ur 1975 - Mimo iż pomiędzy Skrzydełkami a Langiewicza nie jest daleko to trasa jest tak zrobiona aby pasażer stracił najwięcej czasu.

=== 22 Osiedle Langiewicza – Osiedle Sarni Stok===
'''22 Osiedle Langiewicza - Osiedle Sarni Stok''' ur 1976 - Jadą nią uczniowie do Szkół na Filarowej.

=== 23 Osiedle Langiewicza – Szpital Wojewódzki===
'''23 Osiedle Langiewicza - Szpital Wojewódzki''' ur 1977 - Kiedy nie ma siana <del>zadzwoń do bociana</del> Wsiadaj w maszynę i jedź do szpitala.

=== 24 Wapienica Strażacka – Mikuszowice Błonia===
'''24 Wapienica Strażacka - Mikuszowice Błonia''' ur 1977 - Bliźniak 10 ale nie 8 wariantowych tras, dzięki czemu ludzie się na niej nie gubią.

=== 24Bis Osiedle Kopernika – Mikuszowice Błonia===
'''24Bis Osiedle Kopernika - Mikuszowice Błonia''' ur 2003 - Linia dla studentów uczących się na Akademii Tańca i Humoru.

=== 25 Warszawska Dworzec (Warszawska Tesco) – Mazańcowice Spółdzielnia (Mazańcowice Ośrodek Zdrowia)===
'''25 Warszawska Dworzec - Mazańcowice Spółdzielnia''' ur 1977 Uznawana przez MZK za linię główną chociaż wykracza poza granice miasta.

=== 26 Warszawska Dworzec – Wapienna Osiedle===
'''26 Warszawska Dworzec - Wapienna Osiedle''' ur 1977 - Najkrótsza linia MZK (Ma tylko 3 kilometry). Nie ma zastosowania bo 6 zjada ją na śniadanie

=== 27 Osiedle Sarni Stok – Lipnik Dolny===
'''27 Osiedle Sarni Stok - Lipnik Dolny''' ur 1978 - Przerobiona 13, nic ciekawego.

=== 28 Osiedle Wojska Polskiego – Osiedle Karpackie===
'''28 Osiedle Wojska Polskiego - Osiedle Karpackie''' ur 1978 - jedzie przez centrum miasta dzięki czemu ma około 8 km a nie 2. Coraz bardziej marginalna linia.

=== 29 Komorowice Sosna – Warszawska Dworzec===
'''29 Komorowice Sosna - Warszawska Dworzec''' ur 1979 - Podwozi ludzi do fabryki przy Białej.

=== 30 Osiedle Karpackie – CH Sarni Stok===
'''30 Osiedle Karpackie - CH Sarni Stok''' ur 1982 - Dubluje się z każdą trasą więc po co istnieje?

=== 31 Podwale Dworzec – Hałcnów Granica===
'''31 Podwale Dworzec - Hałcnów Granica''' ur 1982 - Wozi ludzi z Pisarzowic na Podwale. Posiada przystanek o najlepszej nazwie "Wyzwolenia/Gacek"

=== 32 Osiedle Karpackie – Hałcnów Kościół===
'''32 Osiedle Karpackie - Hałcnów Kościół''' ur 1983 - Pomaga trzynastce w dowożenia moherów do bazyliki mniejszej. w godzinach rannych nie opłaca się nią jechać bo autobus zamienia się w puszkę śledzi. Rano raj emerytów jadących nie wiadomo gdzie a po południu młodzież wali do środka po skończeniu lekcji.

=== 33 Warszawska Dworzec (Warszawska Tesco) – Mazańcowice Osiedle ===
'''33 Warszawska Dworzec - Mazańcowice Osiedle''' ur 1990 - tak ja 25 wykracza poza miasto ale jest uznawana za linie główna.

=== 34 Osiedle Polskich Skrzydeł – Osiedle Złote Łany===
'''34 Osiedle Polskich Skrzydeł - Osiedle Złote Łany''' ur 2009 - Skrócona 20.

=== 35 Warszawska Dworzec – Lipnik Wielkopolska===
'''35 Warszawska Dworzec - Lipnik Wielskopolska''' ur 2009 - Nie jedzie do Wielkopolski. Lekko zmieniona 6. Syn zmarłej linii nr 5.

=== 35L Warszawska Dworzec – Warszawska Dworzec===
'''35L Warszawska Dworzec - Warszawska Dworzec''' ur 2012 Linia okrężna jadąca przez Lipnik Dolny i Straconkę.

=== 35S Warszawska Dworzec – Warszawska Dworzec===
'''35S Warszawska Dworzec - Warszawska Dworzec''' ur 2012 - Prawie to samo co 35L ale ma trochę inną trasę (ale i tak przejeżdża przez Lipnik Dolny).

=== 36 Dworcowa Poczta – Czechowice–Dziedzice Proseat===
'''36 Dworcowa Poczta - Czechowice-Dziedzice Proseat''' ur 2012 zawozi ludzi do fabryk.

=== 37 Hala Sportowa – Osiedle Langiewicza===
'''37 Hala Sportowa - Osiedle Langiewicza''' ur 2014 - Imitacja 7 z marnym skutkiem

=== 38 Warszawska Dworzec – Cygański Las===
'''38 Warszawska Dworzec - Cygański Las''' ur 2014 - żeby nie było że jest tylko Bisem 1 jedzie przez Złote Łany.


== '''Linie Podmiejskie''' ==

=== 50 Osiedle Karpackie – Czechowice–Dziedzice Silesia===
'''50 Osiedle Karpackie - Czechowice-Dziedzice Silesia''' ur 2003 - Najdłuższa linia MZK (21 km). Wozi ludzi do kopalni.

=== 51 Warszawska Dworzec (Warszawska Tesco) – Mazańcowice Osiedle (Mazańcowice Ośrodek Zdrowia)===
'''51 Warszawska Dworzec - Mazańcowice Osiedle ur 2004''' - identyczna jak 33 ale jest linią podmiejską (Ciekawe jakie IQ mają ludzie z MZK?).

=== 52 Osiedle Sarni Stok (Warszawska Dworzec) – Międzyrzecze Dolne===
'''52 Osiedle Sarni Stok - Międzyrzecze Dolne''' ur 1980 - Górne Jedzie do miejscowości miedzy rzekami.

=== 56 Podwale Dworzec – Bestwina Piekarnia===
'''56 Podwale Dworzec - Bestwina Piekarnia''' ur 1980 - Bratnia pomoc dla 3 i 29. Kiedyś jeździła tylko do Janowic ale ją przydłużyli.

=== 56Bis Podwale Dworzec – Janowicka Niklówka===
'''56Bis Podwale Dworzec - Janowicka Nikłówka''' ur 2005 - Skrócone 56, nie działa w wakacje. nie wiadomo po co istnieje?

=== 57 Filarowa Med Work (Warszawska Dworzec, Warszawska Tesco) – Bystra Leśniczówka===
'''57 Filarowa Med Work - Bystra Leśniczówka''' ur 1974 - Ostatnia Linia Podmiejska. też nie wiadomo po co istnieje?


== '''Linie Nocne''' ==

=== N1 Długa Zajezdnia MZK – Wapienica Centrum===
'''N1 Długa Zajezdnia MZK - Wapienica Centrum''' - Linia nocna jak nazwa wskazuje jeździ w nocy.

=== N2 Długa Zajezdnia MZK – Komorowicka Kościół===
'''N2 Długa Zajezdnia MZK - Komorowicka Kościół''' - Druga nocka. Podobnie jak poprzedniczka nie ma zastosowania bo jedzie tylko raz w nocy.


== '''Linia Szkolna''' ==

=== D Hałcnów Kościół – Krzemionki Witosa===
'''D Hałcnów Kościół - Krzemionki Witosa''' - Otwarty przewóz szkolny (opłacało się robić osobną kategorię?).

Aktualna wersja na dzień 17:42, 20 maj 2023

– Patrz wygląda to gorzej niż jedno gwiazdkowy burdel z środkowej republiki północnego Tadżykistanu
– No niestety się z tobą zgodzę

Rozmowa dwóch pracowników MZK

Ja piCenzura1.svglę, co to kuCenzura2.svga jest?!

Przeciętny warszawiak/katowiczanin/wrocławiak/bydgoszczanin o bielskich autobusach

Autobusy w Bielsku-Białej – zakręcony niczym chiński czajnik system komunikacyjny występujący w mieścinie składającej się z dwóch połączonych niegdyś miast, które miały ze sobą tyle wspólnego co Berlin z Warszawą. MZK Bielsko-Biała było swoistym skansenem motoryzacyjnym ze względu na fakt, że aż do końca 2018 panoszyły się tutaj sypiące się Ikarusy, natomiast obecnie jest pośmiewiskiem ze względu na trwającą „rewolucję komunikacyjną”, która w opinii ekspertów ma tyle sensu co rewolucja oświatowa.

Tabor[edytuj • edytuj kod]

Tabor bielskich autobusów jest bardzo różnorodny, od gratów do nowoczesności…

Bielski koszmarek. Czyż nie szpetny?
  • Jelcz M081MB – są tak nieprzyjazne, że większość osób wolała podróżować głośnymi, przepełnionymi Ikarusami. Kierowcy ich nie cierpią i to nie z powodu wyglądu, ale z faktu bycia… lewarami, tak te złomy są jedynymi maszynami z manualną skrzynią biegów. Mają też najlepsze instalacje elektryczne ze wszystkich modeli taboru – Cały czas się psują, a jeden nawet spłonął. W niedługim czasie przyjdzie czas ich radosnej eksterminacji z powodu planów zakupu nowych busów. Lud się cieszy.
  • Autosan A8V.03.01 Wetlina – nowe, ale szpetne jak noc listopadowa. Tak naprawdę są to dawne busy PKS-u, które MZK odkupiło i przerobiło na swoją modłę (czytaj: zjebali).
  • Mercedes-Benz Citaro – sypią się niemiłosiernie, a części do nich są okropnie drogie. Ciekawostką związaną z tym modelem są szyby, które bardzo głośno się domykają stawiając na nogi cały autobus.
  • Scania CN230UB 4 2 EB – zwane żartobliwie „Skakankami”. Mimo że nowe, nielubiane przez babcie autobusowe ze względu na silne silniki powodujące przewracanie się, każdego kto idzie w przeciwną stronę do kierunku jazdy. Ich niepowtarzalną zaletą jest dobre ogrzewanie, problem pojawia się jednak wtedy kiedy jest bardzo gorąco, a kierowca go nie wyłączy, a pasażerowie nie mogą otworzyć okien, bo ich po prostu nie ma.
  • Solaris Urbino IV – już po pół roku używania trzy miały kolizje, a przynajmniej połowa ma rozerwane zawieszenie przez progi zwalniające na Olimpijskiej. W czasie zimy 2017–2018 odkryto bardzo dziwną rzecz, ogrzewanie w tych autobusach praktycznie nie istnieje, bo szyby były zamarznięte od wewnątrz.

Tabor wycofany[edytuj • edytuj kod]

  • Ikarus 280.37 – dla wszystkich symbolizowały śmierć na drodze przy każdym hamowaniu. Ich największą zaletą, która sprawiła, że były używane tak długo jest fakt, że wytrzymały na polskich drogach więcej niż tydzień.
  • Ikarus 415.14B – czyste zło, były tak samo złe jak bizony, a nawet gorszę, bo nawet niczego nie skosiły. No chyba że pijanego na środku drogi, bo zawiodły hamulce.
  • Mercedes-Benz O305 – trafiły do Bielska w ogromnej ilości ponad dwóch egzemplarzy. Nazywane często „dziadkami” lub „pseudo zabytkami” co oznaczało tyle, że nikt ich nie lubił.

Pętle[edytuj • edytuj kod]

  • Bystra Leśniczówka – podmiejska krańcówka występująca w Bystrej. Cechuje się wielkością odwrotnie proporcjonalną do zapotrzebowania oraz dużą ilością Toi-Toi, w których campią kierowcy w czasie przerw.
  • Hala Widowiskowo-Sportowa – absolutny hit pod względem projektowania. Łuki na pętli są kwadratowe, „bardzo fajnie” zawraca się tam przegubowcem.
  • Mikuszowice Stalownik – punkt zlotów gimbusów podstawówkersów i karyn. Stalownik to nieczynna ruina szpitala, która idealnie nadaje się na zakrapiane imprezy oraz cykanie zdjęć na Facebooka.
  • Wapienica Zapora – dawniej był to straszny plac, jednak ostatnio zrobiono nową pętle, a stara służy jako parking samochodowy. Ciekawostką jest fakt, że nowa pętla posiada jako jedyna wygodne siedziska. Kiedy powstała komuś nie spodobały się twarde ławki, więc przyniósł na ich miejsce kanapę, która stoi tam do dziś.
  • Warszawska Dworzec – najważniejsza i największa pętla w mieście, mimo iż obok znajduje się duży parking PKS-u to i tak kierowcy muszą parkować ukrywając się kilkaset metrów dalej pośród drzew.

Najważniejsze przystanki[edytuj • edytuj kod]

Duma w zajezdni, wstyd na ulicy
  • 3 Maja/Dworzec – to właśnie tutaj zatrzymuje się najwięcej linii – zaledwie dwadzieścia osiem. Ostatnio przeszedł gruntowny remont, czyli zmieniono asfalt, ale zniszczone budy zostały. Ostatnio nawet stanął tutaj wyświetlacz informujący o tym jak bardzo kurs się spóźnia.
  • Plac Żwirki i Wigury – nagminnie mylnie nazywany placem Żwirka i Muchomorka.
  • Bora Komorowskiego/Gemini-Park – dawniej nikomu nie znany przystanek w okolicach Złotych Łan. Obecnie jednak punkt zborny wycieczek bogaczy z powodu tego, że w jego pobliżu powstało ogromne centrum handlowe Gemini. Przy odrobinie szczęścia uda się znaleźć jakieś sensowne połączenie, które pozwoli nam się z niego uwolnić.
  • Dmowskiego/Urząd Miejski – znajduje się zaraz za centrum miasta w okolicy siedziby ukochanych władz miasta, które są na tyle kochane, że już kilkakrotnie przeprowadzano demonstracje w celu ich odwołania.
  • Piastowska/Lubertowicza – w zasadzie przystanek ten powinien być drugą stroną piastowska/dworzec. Większość jego powierzchni to ławki, na których w okresie letnim śpią bezdomni, a zimowym marzną uczniowie.

Linie główne[edytuj • edytuj kod]

  • 2 Osiedle Kopernika – Mikuszowice Stalownik (Wybrane kursy do przystanku Wilkowice Górne) – można nią dojechać do zamkniętego szpitala Stalownik wyjętego rodem z Czarnobyla. Mimo iż Stalownik nie działa od 23 lat autobus wciąż pod niego jeździ. (Ciekawe dlaczego?). Z jakiegoś powodu jest ofiarą wszystkich remontów drogowych, z uwagi na te ostatnie prawie zawszę się spóźnia doprowadzając pasażerów do kurwicy.
  • 3 Komorowice Krakowskie – Osiedle Karpackie – dawniej raj MKM-ów gdyż kursowało na niej najwięcej Ikarusów. Powód? Nie kursuje przez centrum miasta, więc drogi, po których jeździ są tak dziurawe, że inne autobusy się rozlatują.
  • 6 Osiedle Karpackie – Lipnik Granica – miała jeździć do Kóz, ale jako ze Kozy są uparte, i nie chciały obcych w swojej wsi. MZK zrobiło więc pętle przy granicy. I wszyscy są szczęśliwi (poza mieszkańcami Kóz).
  • 7 Wapienica Dzwonkowa – Szyndzielnia – jeździ po największych zadupiach by obsłużyć przystanki nie używane przez żadne inne linie. Świetny przykład jak stracić pieniądze, kilka lat temu utworzono nową pętle w Kamienicy, ale jakiś czas później linie wydłużono do hali sportowej, więc pętla stałą się bezużyteczna. Aby zatuszować głupotę nakazano, aby wszystkie kursy rano kończyły na niej bieg.
Rozkład jazdy linii nr 10
  • 10 Mikuszowice Błonia ATH – Wapienica Strażacka (Wybrane kursy do przystanku Wapienica Giełda) (Wybrane kursy do przystanku Wapienia Park Przemysłowy) (Wybrane kursy do przystanku Wapienica Park Przemysłowy ABB) (Wybrane kursy do przystanku Wapienica Park Przemysłowy ABB przez Beskidzki Inkubator Technologiczny) – siadasz i nigdy nie wiesz, na której pętli się obudzisz… Naprawdę trudno stwierdzić, która pętla jest właściwa, gdyż prawie każdy kurs jedzie gdzie indziej. Wystarczy spojrzeć na rozkład obok. W 2021 roku dziesiątkę po wielu latań starań przetrasowano z Mikuszowic Śląskich na Błonia. Już dużo dawniej pojawił się ten pomysł, ale liczne protesty żulów obywateli pokrzyżowały te plany.
  • 11 Warszawska Dworzec – Straconka Leśniczówka – możesz w ramach wycieczki pojechać do miejsca, gdzie było dużo stryczków.
  • 13 Hałcnów Kościół – Lipnik Dolny – moherowe berety z Lipnika jadą nią na modły.
  • 21 Osiedle Langiewicza – Osiedle Polskich Skrzydeł przez Szpital Wojewódzki – mimo iż pomiędzy Skrzydełkami, a Langiewicza nie jest daleko to trasa jest tak zrobiona, aby pasażer stracił najwięcej czasu. (No bo przecież warto stracić czas jadąc przez Szpital Wojewódzki, Zajezdnie, Błonia i jeszcze Złote Łany…)
  • 32 Osiedle Karpackie – Hałcnów Kościół – w godzinach rannych nie opłaca się nią jechać, bo autobus zamienia się w puszkę śledzi. Mimo iż jest strasznie przeludniona w godzinach szczytu MZK bardzo rzadko posyła na nie przegubowce, w efekcie czego parę razy kierowcy przerywali pasażerom podróż bojąc się o stan autobusu, który potrafi zamieniać się w U-Bota ryjąc tablicą rejestracyjną o asfalt.
  • 37 Osiedle Langiewicza – Hala Widowiskowo-Sportowa przez ulicę Tuwima i Jutrzenki – imitacja linii autobusowej z marnym skutkiem. Zdaniem MZK ma dowozić mieszkańców Osiedla Cztery Pory Roku do centrum, choć dubluje się niemiłosiernie z trójką, kursuje o tych samych godzinach co dwadzieścia osiem i nie jeździ w weekendy mimo iż jest wręcz stworzona dla patologii rodzin 500+, aby mogli sobie pojechać do hali sportowej. W wyniku nadmasowego importu koronawirusów do kraju linia została zawieszona do odwołania, co ciągnie się już trzeci rok. Protestów o dziwo nie ma.
  • 38 Warszawska Dworzec – Cygański Las przez Osiedle Złote Łany – mimo iż jest stworzona, aby woziła rodziny w miejsca rekreacyjne to kursuje tylko w dni robocze, kiedy rodzice są w pracy. Podobnie jak poprzedniczka została zawieszona do odwołania, co można odebrać jako „zawieszona do dnia sądnego”.

Linie Podmiejskie[edytuj • edytuj kod]

  • 57 Filarowa Med Work – Bystra Leśniczówka – wozi ludzi do zdrowych źródełek w Bystrej oraz ichniejszych górek. W zimie często się spóźnia, powodem okazuje się fakt, że na granicy miasta znajduje się stromy odcinek, na którym utykają wszystkie ciężarówki i powodując totalny armagedon. Jako jedyna kończy bieg na Filarowej podczas gdy nieco dalej znajduje się duża pętla na Sarnim Stoku.

Linie Szkolne[edytuj • edytuj kod]

  • D – otwarty przewóz szkolny. Tak w zasadzie nie ma trasy, bo na rozkładzie jazdy są tylko czarne kropki bez nazw przystanków. Od, takie autobusy Widmo…

Linia Specjalna[edytuj • edytuj kod]

  • 7Bis Warszawska Dworzec – Kamienica – co to jest za linia? Czemu jest specjalna?! Powodem jest to że kursuje dokładnie dwa dni w roku! W dni Wszystkich Świętych. Co ciekawe jeszcze niedawno kursowała wobec rozkładu dostępnego wyłącznie dla kierowców, pasażer musiał liczyć na szczęście, że autobus nie odjedzie mu sprzed nosa.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]