Czechowice-Dziedzice
Dzień dobry, jak daleko do Bielska-Białej?
- Typowy komentarz turystów
Czechowice-Dziedzice – niewielkie miasteczko w autonomii hanyskiej na północ od Podbeskidzia i Bielska-Białej. Do dziś miasto uważane jest za sypialnię dla robotników, pracujących w większym, sąsiednim mieście.
Geografia
Miasto leży, jak wcześniej wspomniano, w województwie śląskim, na północ od Beskidów i większego sąsiada. Ta niewielka gmina wiejsko-miejska liczy sobie aż 33 km2. Pod względem liczby ludności jest to trzecie największe miasto w Polsce niebędące siedzibą powiatu (po Rumi i Knurowie) oraz największe miasto niepowiatowe na terytorium gminy miejsko-wiejskiej[1].
Historia
W czasach, gdy bracia Kaczyńscy szuszowali na tygrysach szablozębnych, na terenach śląska powstały dwie wsie, Czechowice i Dziedzice. Istniały sobie osobno przez wiele wieków, co wkrótce miało się zmienić. W międzyczasie Dziedzice rozwijały swoją kolej oraz ośrodki przemysłu. Mieszkańcy marzyli zakraść się do Bielska, który był żyłką włókiennictwa i świetną bazą na start w życiu.
Kiedy Niemcy rozkręcili armię i przyszli z nazistowską braterską pomocą, tereny te zostały przyłączone do III Rzeszy. Ludzie mieszkający w tych wsiach musieli być wyjątkowo nieposłuszni, gdyż po dziś dzień opowiada się historię o łapankach, wywózkach do Oświęcimia i wiele tym podobnych.
Współczesność
Kilka lat po wojnie wsie połączono czego efektem jest obecne miasto Czechowice-Dziedzice. W 1975, po reformie administracyjnej kraju, miasto pozostało w województwie katowickim pomimo sąsiedztwa z Bielskiem-Białą, stolicą nowo powstałego województwa bielskiego. Dwa lata później przyłączono do Czechowic-Dziedzic ówczesną gminę Ligota oraz Bestwina. Ta pierwsza ciepło przyjęła wchłonięcie lecz druga nie. Mieszkańcy Bestwiny po blisko pięciu latach powstań pod wpływem etanolu odzyskali niezależność. Kiedy władze zrozumiały, że podział na blisko pięćdziesiąt województw jest chwy Czechowice wróciły na stałe do województwa śląskiego.
W dzisiejszych czasach na terenach Czechowic znajduje się sporo zabytków, kopalnia oraz tak zwana „Stara Kablownia” która powstała na wzór Bielskiej „Sfery” czyli wielkiego targowiska zwanego po dziś dzień galerią handlową.
Sport
Mimo mizernego stanu mieszkańców i słabych ogniw w genach, Czechowicom udało się utworzyć całkiem niezłą bazę dla sportowców. Najbardziej znanym takim obiektem jest „MOSiR” czyli ogromny, zapuszczony kompleks pływacki w którym latem goszczą tłumy. Poza tym, spotkać tutaj lokalną szkółka Judo oraz parę klubów piłkarskich, które są tak słabe, że zawodnicy potrafią przegrać mecz z przedszkolakami.
Osoby związane z Czechowicami-Dziedzicami
Dzielnice
- Barbara – znana z dokładnie dwóch rzeczy – pierwszą jest obecność na tym terenie ogromnej kopalni do której walą robotnicy, a drugą są zabudowania wykonane najpewniej przez Niemców. Poza tym panuje tam jedynie jeden wielki burdel.
- Centrum – jak sama nazwa wskazuje, centrum tej istnej puszki Pandory. Znajduje się tutaj dworzec na którym od niedawna zatrzymują się pendolino.
- Czechowice Górne – największa dzielnica, znana głównie z ogromnej biedoty, która jest tak ogromna, że nawet rosyjska wieś to przy tym pierdnięcie motyla albo okres mrówki. Lepiej się tam nie wybierać.
- Dziedzice – historyczna dzielnica w której narodziła się druga część miasta. Dawniej punkt zlotów rodzin i młodzieży z powodu jednego małego Mc'Donalda. Obecnie pomijana za sprawą Ligoty i Milardowic.
- Lesisko – nazwa pochodzi jeszcze z czasów, gdy był tam jeden wielki las. Został on jednak zrównany z ziemią, kiedy zaczęły powstawać na tym terenie liczne fabryki. Oprócz tego można spotkać tam ogromny Plac Jana Pawła II, na który zlatują się babcie moherowe.
- Południe – obecnie punkt zlotów wielu, wielu aut których pasażerowie chcą jak najszybciej opuścić te ponure strony i udać się do Bielska-Białej. Zaraz za rzeką kończy się miasto i zaczynają się kresy wschodnie w postaci gminy Bestwiny.
- Północ – wbrew pozorom nie znajdują się najdalej na północ bo dalej są jeszcze Renardowice. Stanowi obecnie jeden wielki bajzel w postaci pozostałych tam wagonów i pociągów, które tam gniją i rdzewieją.
- Renardowice – praktycznie nic tam nie ma, ale z uwagi na syf na południu jest to jedna z najładniejszych i najbardziej zadbanych dzielnic.
- Tomaszówka – kraj przemysłowy Czechowic. Jest tam wręcz w cholerę fabryk, zakładów, hut i tym podobnych. Oprócz tego nic ciekawego.
Przypisy
- ↑ Skomplikowane?