Oświęcim

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przykład współczesnej szkoły w Oświęcimiu

Szablon:T miasto w województwie małopolskim, siedziba powiatu oświęcimskiego. Zasłynęło głównie z tego, że w czasie II Wojny Światowej było miejscem gigantycznego zjazdu ludności żydowskiej z całej Europy, a oprócz tego Żydów z Bliskiego Wschodu. Przez Oświęcim przewinęło się około milion Żydów oraz setki tysięcy przedstawicieli innych narodowości.

Historia

Oświęcim istnieje już od bardzo dawna, ale ze względu na nadanie powyższemu zjawoskowi z XX wieku przez telewizję bardzo wysokiej rangi, mało kto wspomina o wcześniejszych losach miasta.

Powstanie i rozwój miasta

Na grodzie w Oświęcimiu już od początku istnienia państwa Polskiego zjeżdżali się dzielni wojowie, aby pić miód i chędożyć dziewoje. W związku z dogodnym położeniem osady, każdy podróżnik wiedział jak tam trafić. Oświęcim się rozrastał i był schronieniem dla wielu zbłąkanych wędrowców. W 1272 roku był już na tyle duży, że otrzymał prawa miejskie. W związku z tym nie tylko wojowie, ale i pierwsi polscy inwestorzy zaczęli zakładać tam swoje działalności gospodarcze. W późniejszych latach, Oświęcim wszedł w skład nowo powstałego Księstwa Cieszyńskiego, co z czasem umożliwiło zagarnięcie go przez Czechów. Zmusiło to mieszkańców do opuszczenia miejscowości, aż do czasu, gdy Czechom znudziły się nowo zagarniete terytoria, które następnie oddali Polakom.

Wojna

Oświęcim dzisiaj. Do dupy niepodobny

Już w XIV wieku było wiadomo, że Niemcy bardzo lubią Oświęcim będący ważnym ośrodkiem handlowym, gdyż w tymże okresie założyli dla tej osady własną interpretację nazwy miejscowości – „Auswintz”. Wtedy jednak nie było to zbyt istotne, bo i tak nikt o tej nazwie nie wiedział. W XX wieku jednak postanowili ujawnić ją i rzucili się na Polskę rozpoczynając wojnę. Efektem były: zmiana nazwy miejscowości na okres 5 lat na powyższy Auszwic, pobliskiej Brzezinki na „Birkenau” i miejscowych motyli na „Schmetterlingi”.

Historia powojenna

W 1945 roku z pomocą Ruskich Oświęcim i Brzezinki wróciły do starych nazw. Również życie w mieście stało się takie samo, jak wcześniej. Ślady aktywności Niemieckiej zostały zrujnowane i na ich miejscu powstały muzea pamięci, które w jeszcze bardziej bezlitosny sposób niż na wojnie nie dają zapomnieć mieszkańcom o tej historii.

Żydzi w Oświęcimiu

Pierwsze ślady ludności żydowskiej pojawiły się już w XVI wieku. Nie byli oni wtedy mile widziani i byli wysyłani z powrotem tam, skąd przybyli. Wraz z początkiem XX wieku uznano jednak, że mieszkańcy źle zrobili i przywrócili Żydów do miasta tak, że w 1921 roku stanowił już 40% społeczeństwa miasta.

Struktura miasta

  • Zasiewy – 33%
  • Las – 1%
  • I reszta jest tajemnicą (Ośrodek wypoczynkowy Auschwitz-Birkenau).

Zabytki

Czterogwiazdkowy hotel w Oświęcimiu