Oświęcim
Szablon:T miasto w województwie małopolskim, siedziba powiatu oświęcimskiego. Zasłynęło głównie z tego, że w czasie II Wojny Światowej było miejscem gigantycznego zjazdu ludności żydowskiej z całej Europy, a oprócz tego Żydów z Bliskiego Wschodu. Przez Oświęcim przewinęło się około milion Żydów oraz setki tysięcy przedstawicieli innych narodowości.
Historia
Oświęcim istnieje już od bardzo dawna, ale ze względu na nadanie powyższemu zjawoskowi z XX wieku przez telewizję bardzo wysokiej rangi, mało kto wspomina o wcześniejszych losach miasta.
Powstanie i rozwój miasta
Na grodzie w Oświęcimiu już od początku istnienia państwa Polskiego zjeżdżali się dzielni wojowie, aby pić miód i chędożyć dziewoje. W związku z dogodnym położeniem osady, każdy podróżnik wiedział jak tam trafić. Oświęcim się rozrastał i był schronieniem dla wielu zbłąkanych wędrowców. W 1272 roku był już na tyle duży, że otrzymał prawa miejskie. W związku z tym nie tylko wojowie, ale i pierwsi polscy inwestorzy zaczęli zakładać tam swoje działalności gospodarcze. W późniejszych latach, Oświęcim wszedł w skład nowo powstałego Księstwa Cieszyńskiego, co z czasem umożliwiło zagarnięcie go przez Czechów. Zmusiło to mieszkańców do opuszczenia miejscowości, aż do czasu, gdy Czechom znudziły się nowo zagarniete terytoria, które następnie oddali Polakom.
Wojna
Już w XIV wieku było wiadomo, że Niemcy bardzo lubią Oświęcim będący ważnym ośrodkiem handlowym, gdyż w tymże okresie założyli dla tej osady własną interpretację nazwy miejscowości – „Auswintz”. Wtedy jednak nie było to zbyt istotne, bo i tak nikt o tej nazwie nie wiedział. W XX wieku jednak postanowili ujawnić ją i rzucili się na Polskę rozpoczynając wojnę. Efektem były: zmiana nazwy miejscowości na okres 5 lat na powyższy Auszwic, pobliskiej Brzezinki na „Birkenau” i miejscowych motyli na „Schmetterlingi”.
Historia powojenna
W 1945 roku z pomocą Ruskich Oświęcim i Brzezinki wróciły do starych nazw. Również życie w mieście stało się takie samo, jak wcześniej. Ślady aktywności Niemieckiej zostały zrujnowane i na ich miejscu powstały muzea pamięci, które w jeszcze bardziej bezlitosny sposób niż na wojnie nie dają zapomnieć mieszkańcom o tej historii.
Żydzi w Oświęcimiu
Pierwsze ślady ludności żydowskiej pojawiły się już w XVI wieku. Nie byli oni wtedy mile widziani i byli wysyłani z powrotem tam, skąd przybyli. Wraz z początkiem XX wieku uznano jednak, że mieszkańcy źle zrobili i przywrócili Żydów do miasta tak, że w 1921 roku stanowił już 40% społeczeństwa miasta.
Struktura miasta
- Zasiewy – 33%
- Las – 1%
- I reszta jest tajemnicą (Ośrodek wypoczynkowy Auschwitz-Birkenau).
Zabytki
- Liczne kościoły
- I zamki
- Tunele
- Rynek
- Ratusz
- Prezydent Oświęcimia
- Hotele
- Klub KS Unia Oświęcim
- Zabytkowe drogi
- Dom kultury
- Centrum spotkań młodzieży