Województwo kujawsko-pomorskie
Województwo kujawsko-pomorskie[1] – województwo w centralnej Polsce, ale trochę bliżej morza, graniczące z pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim. Rządzi tam Bydgoszcz, ale Toruń odpowiada za podział dotacji UE, i mówiąc delikatnie w ten sposób, okrada resztę województwa (pasożyt regionu). Włocławek też chce, ale Bydgoszcz i Toruń mówią nie. Bydgoszcz leży na granicy Pomorza, Kujaw i Ziemi Chełmińskiej. Toruń to granica Ziemi Chełmińskiej i Dobrzyńskiej. Włocławek to już historyczne Kujawy. Grudziądz to historyczne Pomorze, dawne Prusy Zachodnie, Grudziądz miałby lepiej gdyby należał do województwa pomorskiego.
Geografia
Położenie
Województwo leży na Pomorzu na północ od Wisły, a potem Brdy i Kujawach na południe od nich. Proste, co nie?
No… nie do końca. Kujawy mniej więcej się zgadzają, a Pomorza jako regionu historycznego w województwie w większości nie ma (poza skrawkiem od Tucholi na północ, stąd złośliwa nazwa województwo kujawsko-tucholskie). Na zachód od Wisły jest zatem Krajna, na wschód od niej, ale na zachód od Drwęcy – Ziemia Chełmińska, na wschód od Drwęcy – Ziemia Dobrzyńska, a na południowym zachodzie Pałuki. Taki zonk na turystów. I nie tylko.
Las
W kujawsko-pomorskim jest zajebiście dużo lasu. Tu Puszcza Bydgoska, tam Bory Tucholskie, jeszcze gdzie indziej las, tam też las… Oj, sporo się tego nazbierało. Efekt jest taki, że co roku jesienią mieszkańcy idą zbierać grzyby. Emeryci dzień w dzień o 4 rano idą do lasu i zbierają pełne wiadra, po czym sprzedają je na bazarkach, w związku z czym jeżdżące tam w weekendy koło siódmej czy ósmej rodziny z dziećmi zbierać mogą tylko muchomorki. I często dzieci zbierają, a rodzice wyrzucają. I tak w koło.
Najważniejsze miasta
- Bydgoszcz – największe miasto w województwie, najwięcej inwestycji, najniższe bezrobocie w regionie, zagłębie IT i finansowe, siedziba wojewody, dynamicznie rozwijające się, aktualnie trwa budowa dróg expresowych S5 i S10, Główny węzeł kolejowy, duża mniejszość niemiecka, gospodarcza stolica regionu.
- Toruń – siedziba marszałka, moherów, Kopernik tam tylko się urodził i już nie wrócił. Marszałek odpowiada za podział dotacji UE, co powoduje, że Toruń okrada resztę województwa. Ogromne bezrobocie i brak przemysłu, przez co miasto wyludnia się, obecnie liczy już tylko 184 718 mieszkańców. Toruń jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce i środkowo wschodniej Europie.
- Włocławek – największe miasto na południu, kojarzy się z rozwalającą się zaporą, dzięki której reszta nadwiślańskich miast jakoś nie tonie.
- Grudziądz – największe miasto na północy. Jego jednoliniowa sieć tramwajowa budzi postrach miast, do których nie wlazł tramwaj jak Gdynia czy Rzeszów.
Miasta ważne, choć nie najważniejsze
Od północnego zachodu na wschód i dookoła. Szablon:Lista3
Kultura
Religia
Wszyscy wiedzą, że w Toruniu siedzi Radio Maryja. Nie znaczy to wcale, że mieszkańcy są bardziej religijni czy popierają Prawo i Sprawiedliwość. Ot, mają to w dupie, a moherów jest tyle, ile w dowolnym innym miejscu, o.
Sport
Sport opiera się głównie na żużlu. Polonia Bydgoszcz wraz z friendsami z GKM Grudziądz i Apator Toruń toczą wieczną wojnę. Każdy w województwie emocjonuje się tymi rozgrywkami i popiera jakiś klub, z wyjątkiem... kibiców piłkarskiej Elany, którzy z bejzbolami w ręku szpanią swoim ledwo utrzymującym się w drugiej lidze klubem. Wyjątkiem Anwil Włocławek grający w kosza, który ostro trolluje pozostałe polskie zespoły. Raz nawet zdobył mistrzostwo, dzięki czemu nakurwił sobie halę mistrzów we Włocławku. Najpopularniejszym zespołem piłkarskim w regionie jest Zawisza Bydgoszcz, grający w Ekstraklasie.
Przypisy
- ↑ Jak to ka kujawsko-POMORSKIE, gdy ono w ogóle nie ma dostępu do morza? Nie lepiej pasowałaby nazwa kujawskie?