KS Toruń

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Apator Toruń)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

KS Toruń (dawniej[1] Apator Toruń) – toruński klub żużlowy.

Siedziba władz[edytuj]

Siedzibą szefostwa Kiboli były bloki zwane Rotkami, Czeczenią bądź też Watykanem na Rubinkowie II. Teraz głównymi, jak to mówią bastionami, zostały: Rubinkowo 3 zwane skarpą, oraz OHIO.

Nazwa[edytuj]

Wcześniej znany pod nazwą KS Apator Toruń, która jest nadal kultywowana przez zajadłych kibiców. Chociaż nazwa Apator nie jest oficjalna (z powodu wykupienia klubu przez pewnego bogacza), tych, co na stadionie wołają Unibax! "Toruń!" (w końcu KS to nie jest nazwa) – na szczęście, nie czeka przykra niespodzianka i wizyta w najbliższym szpitalu. Od 2014 roku po zmianie prezesa oficjalną nazwą jest KS Toruń. Głównym Sponsorem jest Get Well. Od 2016 roku drużyna przystępuje do rozgrywek pod nazwą Get Well Toruń. Sezon 2019 był dla Aniołów 44 z rzędu w najwyższej lidze.

Wrogowie[edytuj]

Drużyna nie jest zbytnio lubiana przez toruński klub piłkarski, więc regularnie dochodzi do drobnych potyczek. Innym wrogiem zespołu jest rywal zza miedzy – Polonia Bydgoszcz. Nie są mile widziani przez Falubaz Zielona Góra, Unię Leszno i GKM Grudziądz. Ich największymi wrogami jest Stal Gorzów i Włókniarz Częstochowa. Właściwie to… nikt ich nie lubi, ale cóż – karma wraca za ucieczkę z finału 2013.

Kibice[edytuj]

Przydomek kibiców Apatora to Krzyżacy. Są długoletnią ekipą w Toruniu. Na dzień dzisiejszy nie posiadają zgody albo układu z żadną grupą kibicowską w Polsce, lecz utrzymują bardzo dobre kontakty z Arką Gdynią i Legią Chełmżą natomiast największymi wrogami jest Elana Toruń i Polonia Bydgoszcz. W Ekstralidze największymi wrogami jest Stal Gorzów czy Włókniarz Częstochowa. Nie darzą sympatią Falubaz Zieloną Górę, Unię Leszno czy GKM Grudziądz.  Krzyżacy przez bardzo długi okres mieli sztamę z Chorzowskim Ruchem, ale im dłużej ona trwała tym gorzej funkcjonowała, aż do jej rozpadu, gównie przez dobre kontakty które Ruch utrzymywał z Elaną. W przeszłości trzymali sztamę z Falubazem Zieloną Górą.

Stadion[edytuj]

Jeszcze niedawno zarośnięta i rozpadająca się, a obecnie przeniesiona i wyremontowana Motoarena Toruń im. Mariana Rosego, przez co elanowcy nie mogą już tak łatwo wszczynać burd. Na jej przeniesienie i budowę całego nowego kompleksu wydano ponad 70 milionów złotych, czyli mniej więcej tyle, ile dostał wielebny toruński guru w zeszłym roku na majbacha nową świątynię, niestety część budżetu przeznaczona na zadaszenie obiektu została wydana na nie zawsze grającą czasem świecącą i prawie zawsze zepsutą fontannę.

Sukcesy[edytuj]

Klub zasłynął brawurową ucieczką z finału ligi w Zielonej Górze w 2013 roku. Właściciel klubu słusznie uznał, że aby uniknąć ryzyka porażki, najlepiej w ogóle nie rozgrywać meczu. Dlatego tuż przed rozpoczęciem meczu cała toruńska ekipa spakowała mandżur i wystrzeliła w drogę powrotną do domu niczym Usain Bolt z bloków startowych. Nikt inny wcześniej ani później nie wykorzystał tej innowacyjnej taktyki.

Skład[edytuj]

Seniorzy[edytuj]

 • Jason Doyle– indywidualny mistrz świata, często robi komplety, jednak zdarzają się częste kontuzje.
 • Jack Holder– młodszy brat Chrisa.
 • Chris Holder – kolejny Aborygen, wiecznie uśmiechnięty. Legenda głosi, że kiedyś ktoś widział go złego, ale wiadomo, jak bywa z legendami…
 • Niels Kristian Iversen – znany także jako PUK, Duński zawodnik, bardzo sympatyczny człowiek
 • Rune Holta – Norweg z polskim paszportem, nie umie mówić po Polsku. Mimo swego wieku czasem potrafi dobrze jeździć.

Juniorzy[edytuj]

 • Marcin Kościelski – najwyższy zawodnik w Polskiej lidze, takiemu ciężko coś osiągnąć, zawodnik rezerwowy
 • Igor Kopeć Sobczyński – jest uważany za talent Toruńskiego zespołu, na razie wygrywa że słabszymi a z lepszymi zostaje w tyle.
 • Daniel Kaczmarek – ważny zawodnik w ekipie Toruńskiej, potrafi przywieźć za plecami znane nazwiska

Zasłużeni Krzyżacy[edytuj]

 • Marian Rose – zmarł wskutek obrażeń odniesionych w wypadku na torze żużlowym w Rzeszowie. Pochowany na cmentarzu przy ul. Wybickiego w Toruniu. Motoarena Toruń, podobnie jak stary stadion toruńskiego zespołu, nosi imię Mariana Rose. (Ave ty !!!)
 • Per Jonson – podczas ligowych derbów Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy z Tyfusami w biegu XII Jonsson upadł już na pierwszym łuku i następnie uderzył w bandę. Uderzenie motocyklem skończyło się bardzo tragicznie: uraz kręgosłupa sprawił, że 28-letni wówczas zawodnik zakończył karierę i został przykuty do wózka inwalidzkiego, na którym zmuszony jest się poruszać do dziś.
 • Wiesław Jagoda Jaguś – Największa gwiazda Toruńskiego żużlu w XXI wieku. W 2010 roku skończył kariere znany przez każdego kibica Aniołów.
 • Ryan Sullivan – zdecydowanie najlepszy – o dziwo, nie Polak, lecz Kangur. Sam zdobył medal toruńczykom. Karierę zakończył w 2013 r.

Przypisy

 1. Wśród prawdziwych kiboli cały czas!