Język gruziński

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Język gruziński (ქართული ენა [kʰɑrtʰuli ɛnɑ]) – język urzędowy planety Kartlos Alfa. W starożytności przyniesiony w drodze turystyki międzyplanetarnej na obszary południowego Kaukazu. Obecnie oprócz kosmitów posługuje się nim około czterech milionów Gruzinów.

Klasyfikacja

Zgodnie z badaniami wybitnego klingońskiego lingwisty o imieniu Sa'Hut, język gruziński należy do wspólnej rodziny językowej z językiem klingońskim. Ten ostatni powstał poprzez znaczne uproszczenie oryginalnego języka proto-kartwelo-klingońskiego, podczas gdy język gruziński pozostaje dość konserwatywny, zachowując stopień złożoności prajęzyka.

Alfabet i fonetyka

Współczesny alfabet gruziński powstał w X wieku w środowiskach wojskowych. Wykształcił się z rysunków tego, co żołnierze lubią najbardziej, stąd mnogość liter o podobnym kształcie: რ, ღ, თ, დ, ფ i tak dalej. Powstanie litery ლ na milenium przed nakręceniem filmu Pamięć absolutna miało charakter prorocki. Wymowę polską trudniejszych głosek gruzińskich ilustruje tabela:

Litera Wymowa polska
khhhh
kkkhkk
ghrrhrhrhrh
chrrrrr
hyyyyyy
khhgh… ehy o Cenzura2.svg, bym się ehy udusił, ja Cenzura2.svg ten język

Słówka

Przykładowe przydatne słowa i wyrażenia w języku gruzińskim:

Słowo Wymowa Znaczenie
მამა mama ojciec
დედა deda matka
ღვინო ghrrhrhrhrhwino wino
დავლიოთ dawliot napijmy się
ბაყაყი წყალში ყიყინებს Cenzura2.svg, nie bawię się Żaba rechocze w wodzie

Gramatyka

Język gruziński zaliczamy do języków aglutynacyjnych, co wynika z faktu, iż mówienie w tym języku doskonale usuwa kozy.

Rzeczownik

Ze względu na aseksualny sposób rozrodu mieszkańców Kartlos Alfa, język gruziński nie posiada rodzaju gramatycznego. Występuje siedem przypadków, które jednak są pokręcone na maksa:

  • Mianownik – w czasie teraźniejszym odpowiada mianownikowi, w czasie przeszłym – biernikowi, a czasami jeszcze celownikowi.
  • Dopełniacz – w miarę normalny.
  • Ergatyw – dodany żeby było trudniej – używany tylko w czasie przeszłym.
  • Celownik – odpowiada czasem celownikowi, czasem biernikowi, a czasem jeszcze innym przypadkom.
  • Narzędnik – w miarę normalny.
  • Adwerbial – przerabia przymiotniki na przysłówki, a dla rzeczowników działa jak narzędnik u ruskich.
  • Wołacz – w miarę normalny, dlatego zanika.

Przymiotnik

W języku gruzińskim, zamiast związku zgody między przymiotnikiem a rzeczownikiem, mamy do czynienia ze zjawiskiem zwanym fachowo upCenzura2.svgniem końcówki przymiotnika.

Czasownik

Za czasów królowej Tamary, wrogowie pochwyceni na polu bitwy otrzymywali możliwość przeżycia, jeśli ogarną gruzińską koniugację. Żadnemu się to nie udało. Język posiada oficjalnie cztery koniugacje, ale i tak wszystkie najważniejsze słowa odmieniają się nieregularnie. Poza tym mamy jedenaście czasów (mieszkańcy planet Karltlos Alfa posiadają możliwość podróży w czasie), odmianę przez osoby podmiotu i dopełnienia oraz fazę Księżyca i miesiąc. Wszystko to daje około pierdylion form do nauczenia się.