Rotokas

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Rotokas – język z grupy wschodniopapuaskiej. Charakteryzuje się wielkim uproszczeniem systemu fonetycznego, które w efekcie stało się ogromnym jego utrudnieniem. W efekcie jeszcze nikomu z zewnątrz nie udało się go nauczyć. Dzięki temu jest idealnym materiałem na badania językoznawcze dla żądnych przygód doktorantów (któż by nie chciał spędzić dwóch, trzech lat stypendium na wyspach Melanezji?)

Charakterystyka języka[edytuj • edytuj kod]

Ciężko napisać wiele o charakterystyce tego języka. Wiadomo, że składa się z około 6 spółgłosek (z czego jedna nie jest dokładnie nieokreślona) i niewiadomej liczby samogłosek – niestety, native speakerzy nie znają innych języków i nie są w stanie opisać swojego języka, natomiast językoznawcy nie rozumieją i nie są w stanie się nauczyć tego języka. No bo jak nauczyć się języka, o którym wiadomo, że ma od 5 do 10 samogłosek i nie wiadomo, czy akcent i iloczas[1] mają jakieś znaczenie?

Problemy użytkowników języka[edytuj • edytuj kod]

To, że nikt nie potrafi się nauczyć rotokasu, nie jest większym problemem. Gorzej mają jego użytkownicy, którzy nie są w stanie nauczyć się żadnego innego języka. Dlaczego? Otóż potrafiąc wypowiedzieć raptem 6 spółgłosek ciężko jest się zabrać za naukę np. języka słowiańskiego, gdzie jest ich kilkadziesiąt. To bardziej podobne do nauczenia się mówienia od nowa…

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

Niektóre zwierzęta, np. papugi, są w stanie wydawać więcej fonemów, niż użytkownicy języka rotokas.

Przypisy

  1. Długość samogłoski – nauczyłeś się nowego trudnego słowa!