Język hindi

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Język hindi (हिन्दी) – język urzędowy Indii. Używa go 480 000 000 osób, nie tylko z Indii. Posługują się nim także Nepalczycy, mieszkańcy Fidżi, Mauritiusu i Surinamu. Język hinduskich imigrantów na zachodzie Europy i rosyjskich analfabetów. Częściej językiem tym posługują się mężczyźni, ponieważ kobiety w Indiach nie mają prawa głosu.

Język ten jest na tyle popularny, że powstała nawet Wikipedia w języku Hindi. Oto jego klasyfikacja genetyczna:

  • Języki indoeuropejskie
    • Języki indoirańskie
      • Języki indoindyjskie
        • Języki indyjskie
          • Języki indohindi
            • Język hindi

Język hindi i język urdu to dwie odmiany literackie języka hindustani (XIII wiek), który był czwartą odnogą języka indostani (XI wiek), który był z kolei dwunastą odnogą języka bajdagogo (IX wiek). Dzięki temu powstaje wiele prac doktoranckich badających ten język. Jest to temat wdzięczny, lecz obszerny, który doskonale nadaje się do zapisania wielu stron, z których większą część zajmują przypisy.

Najczęściej można usłyszeć język hindi podczas oglądania filmów indyjskich. Użytkownicy języka nie są z niego jednak całkowicie dumni, ponieważ w filmach tych równie często słychać język angielski.

Bogactwo tegoż języka nie kończy się na milionach słów, powiedzeń, stwierdzeń, frazeologizmów. Istnieją również piosenki w tym języku, z których dumni są zarówno ich twórcy, jak i wykonawcy. Piosenki te często pojawiają się w filmach indyjskich, dzięki czemu można odnieść mylne wrażenie, że w Indiach każdy potrafi śpiewać. Niestety utwory te rzadko występują w formacie MP3, można posłuchać tylko wersji oryginalnej, która nieraz pozostawia wiele do życzenia.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Crystal Clear app applixware.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny językoznawstwa. Jeśli nie jesteś Ruskiem z bazarurozbuduj go.