Głośnik
Głośnik – urządzenie do rozwalania bębenków słuchowych. Mają postać pudła, z którego jakimś cudem wydobywa się hałas. Obecnie głośniki produkuje się w telewizorach i laptopach. Są różne marki, ale najpopularniejsza to rozwal mi bębenki. Ostatnio, w dobie miniaturyzacji stworzono słuchawki, które pudła głośnikowe pozwalają nałożyć bezpośrednio na uszy, dzięki czemu hałas jest bardziej słyszalny.
Głośniki działają na zasadzie karłów. W każdym głośniku siedzi ich kilkadziesiąt, każdy odpowiedzialny za inne dźwięki. Kablem przechodzi sygnał do głośników, karły interpretują sygnał i wydają odpowiednie dźwięki. Jakość dźwięku wydobywającego się z głośników zależy od ilości i jakości karłów, które są towarem dość drogim, dlatego najlepsze systemy nagłośnienia kosztują majątek.
Podział głośników[edytuj • edytuj kod]
Głośniki można podzielić według dwóch zasad. Są od siebie niezależne i przedstawiają dwa odmienne punkty spojrzenia na głośniki.
Zasada dzielenia według karłów[edytuj • edytuj kod]
- Niskotonowe – w środku głośnika siedzi najwięcej karłów (nawet do kilkuset). Karły są bardzo ruchliwe i wyją raczej niskimi częstotliwościami.
- Średniotonowe – średnia ilość karłów, które są już trochę ospałe i nie trzeba stosować super zawieszeń z gumy na kalosze, żeby je utrzymać. Częstotliwości przenoszone przez karły to średnie tony.
- Wysokotonowe – najbardziej zaawansowane typy głośników. Siedzi w nich najmniejsza ilość karłów, jednak dzięki kastracji wydobywają z siebie niewyobrażalne dźwięki. Karła wysokotonowego łatwo spalić, należy więc rozsądnie używać głośników, ze wskazaniem na zupełne ich nieużywanie.
- Szerokopasmowe – miks pierwszych dwóch typów głośników z domieszką karłów wysokotonowych. Dysproporcja pomiędzy karłami wysokotonowymi a resztą wynika dlatego, że te głośniki są bardzo słabe w przekazie częstotliwości wyższych niż 10 kHz.
Zasada dzielenia głośników ze względu na kraj pochodzenia[edytuj • edytuj kod]
- Głośniki Made in China – mają najwięcej karłów o najlepszych parametrach wyjściowych. Są to głośniki o wysokim standardzie, pochodzą z kraju rozwiniętego. Głośniki niskotonowe z tegoż kraju są wyjątkowo małe, lekkie i mają wyjątkowo dobry bas. Dla porównania, głośnik MiC (Made in China) o średnicy wewnętrznego przekroju cewki kosza, ma 1000 Wat i 23 Ohm, a głośnik innych firm, musi mieć przynajmniej 35 cm średnicy, żeby osiągnąć 100 Wat. Polecane są osobom starszym, mającym kłopoty ze słuchem, lub osobom, które słuch chcą szybko stracić.
- Inne – nie są głośnikami Made in China. Są duże, ciężkie, z wyglądu przypominają lodówkę. Mają mniej watów, co sprawia, że hałas z nich wydobywający się, jest mniejszy. Posiadają jedną zaletę – nie są w stanie uszkodzić słuchu. Polecane są osobom starszym, mającym problemy ze wzrokiem, lub osobom młodszym, które stawiają wyżej jakość od głośności dźwięku.