Gwiezdne wrota (brama)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Schemat przedstawiający Gwiezdne wrota

Muszą się kręcić! Są okrągłe. Kręcenie jest dużo fajniejsze od nie kręcenia. Jestem generałem. Chcę, żeby się kręciły! Natychmiast.

Generał George Hammond o kręceniu się Gwiezdnych Wrót

Gwiezdne wrota (ang. Stargate) – urządzenie stworzone przez Pradawnych. Jest to pierścień o średnicy 22 stóp służący do zakrzywiania czasoprzestrzeni i tworzenia stabilnych tuneli czasoprzestrzennych. Wchodząc w jedne wrota wychodzi się przez inne w zupełnie innym miejscu. Fenomen ten nie został do końca wyjaśniony przez amerykańskich naukowców. Prawdopodobnie ma to jakiś związek z szewronami (ang. Chevrons) oraz tym, że wrota się kręcą.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Bardzo dawno temu[edytuj • edytuj kod]

Miliony lat temu wrota zostały rozsianie po całej galaktyce przez Pradawnych. Niestety Pradawni ascendowali i zamienili się w energię. Potem wrota w galaktyce Drogi Mlecznej przejęli Goa'uldowie. Na szczęście ziemscy niewolnicy zbuntowali się i zakopali nasze wrota. Były też drugie wrota na Antarktydzie ale nikt o nich nie pamiętał. Już ich tam nie ma i są teraz pod bazą NORADu, w SGC, koło Colorado Springs.

Nie tak dawno[edytuj • edytuj kod]

Wielki Brat Patrzy
Uwaga!

Warning / Achtung / Attention / Attenzione / Advertencia / Pozor / Atenção / Внимание / Увага / Προσοχή / Figyelem / Advarsel / Įspėjimas / Waarschuwing / გაფრთხილება / Զգուշացում / 危ない / 警告 / 注目 / 경고 / אזהרה / चेतावनी / คำเตือน / تحذير !

W dalszej części artykułu znajdują się tajne informacje.
Kontynuowanie czytania może poskutkować odwiedzinami smutnych panów w garniturach.

W roku 1928 w Gizie wrota zostały ponownie odkryte. Potem przewiezione statkiem do USA (statek ten został zniszczony w alternatywnej rzeczywistości, ale to teraz nie ważne). Rząd USA myślał, że jest to jakaś broń, ale ponieważ nie umiał ich używać odesłał je do magazynu. Wiele lat później roku 1994 Daniel Jackson odkrył jak używać wrót i razem z grupą żołnierzy z sił powietrznych (której dowodził Jack O'Neil przez jedno L) przedostali się przez nie na planetę Abydos, rządzoną przez Ra. Zniszczyli jego statek bombą atomową a potem wszyscy wrócili na Ziemię, ale Daniel został na planecie razem ze swoją nową żoną którą tam poznał.

Po roku 1997[edytuj • edytuj kod]

W roku 1997 wrota zostały otwarte ponownie, ale niestety z zewnątrz. Wszedł przez nie zły Goa'uld Apophis i porwał strażniczkę która pilnowała wrót. Na pomoc zostaje wysłana ekipa SG-1. Najpierw odwiedzają Daniela który mówi im, że wrota prowadzą do różnych miejsc, a nie tylko na Abydos, jak wcześniej uważali. W trakcie ich wizyty, przybywa Apophis i porywa żonę Jacksona. Wracają na Ziemię, a potem przechodzą na Chulak, gdzie poznają Teal'ca. Jest on przedstawicielem rasy Jaffa i pierwszym przybocznym Apophisa. Co oznacza że jest na swojej planecie pierwszy po bogu. Niemniej pod wpływem nalegań Jacka O'Neill'a i własnej głupoty postanawia porzucić swoją rodzinę, majątek i stanowisko w imię robienia za pomagiera dla amerykanów niezwykłego heroizmu postanawia poświęcić własne szczęście przechodząc na jasną stronę mocy i stając się sprzymierzeńcem Ziemian by kiedyś uwolnić galaktykę. Zostaje za to uwięziony w nagrodę zakwaterowany, dziesięć pięter pod ziemią na osiem sezonów z możliwością robienia za murzyna dla Jacka O'Neila pomagania Jack-owi O'Neil-owi podczas wielu niebezpiecznych zadań. Potem odbywali jeszcze bardzo dużo wypraw.

Anomalie[edytuj • edytuj kod]

Czasami wrota mogą działać jak wehikuł czasu. Dzieje się to wtedy gdy tunel przecina rozbłysk słoneczny. W roku 1999 ekipa SG-1 przeszła przez wrota, których tunel przecinał właśnie taki rozbłysk i znaleźli się w roku 1969, w silosie rakietowym (wrota przez który przeszli rozpłynęły się w powietrzu). Zostali schwytani przez żołnierzy i uznani za szpiegów. Na szczęście pomógł im uciec George Hammond który w przyszłości będzie generałem Georgem Hammondem – dowódcą SGC. Znaleźli oni magazyn w którym były wrota i dzięki innemu rozbłyskowi trafili w odległą przyszłość, z której zostali odesłani z powrotem do roku 1999.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

Język Goa'uldów
  • Wrota powodowały osadzanie się szronu na przechodzących przez nie obiektach, ale potem ta funkcja została w nich wyłączona w związku z cieciem kosztów.
  • Na wszystkich planetach do których prowadzą wrota, niezależnie od poziomu zaawansowania cywilizacji które tam mieszkają, językiem używanym jest język angielski. (Wyjątek: język którym posługują się Jaffa i Goa'uldowie).
  • Podczas otwierania wrót wytwarza się na chwilę kilkumetrowy wir horyzontu zdarzeń dematerializujący wszystko co spotka na swojej drodze oprócz pochylni prowadzącej do wrót. Dowodzi to rozsądku (pochylnie nie są tanie) i wrażliwości ekologicznej Pradawnych.
  • Po otwarciu wrota działają 38 minut, albo akurat tyle ile potrzebują członkowie SG-1 na przejście przez nie.