FotoŁowca 2021
Zostały już tylko 2 dni do końca FotoŁowcy 2021! To ostatnia szansa by wrzucić zabawne zdjęcie i zdobyć tytuł FotoŁowcy 2021!

Becherovka

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Becherówka)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beherovka – źródło utrzymania tysięcy mieszkańców Karlowych Warów
Becherów (Johann-Becher-Stadt)
Toruńska podróbka. Najprawdopodobniej zawiera metanol

Becherovka je příjemný požitek, ať už v deset ráno nebo pozdě večer.

Miloš Zeman o Becherovce

Becherovka (pol. becherowka, becherówka) – dwustuletni czeski likier, choć można dostać nowsze egzemplarze.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Wszystko zaczęło się od tego, że dr Josef Becher miał aptekę, w której w pewnym okresie przesiadywał inny doktor, nazwiskiem Frobrig. Frobrig nudził się, bełtał, ucierał i porcjował zioła, a gdy wyjeżdżał, wsunął Becherowi pod drzwi karteczkę z najlepszym przepisem, jaki wykoncypował.

W początkach XVIII wieku Becherovka sprzedawana była jako krople na żołądek i nazywana, obok dwunastu źródeł karlowskiej okowity – tym trzynastym.

Produkcja[edytuj • edytuj kod]

Do produkcji Becherovki używa się ręcznie kleconych dębowych beczek. Beczki są niestety tylko jednorazowe, bo jedynym ich zadaniem oprócz dopilnowania, aby likier nie rozlał się po podłodze, jest oddaniem mu swojego drewnianego aromatu.

Zioła najpierw przez tydzień namacza się w alkoholu, aby potem nie wyciągnęły z butelki wszystkich procentów przed tym, jak zechcesz ją otworzyć.

Zastosowanie[edytuj • edytuj kod]

W chwili obecnej Becherovka uświetnia Festiwal Filmowy w Karlowych Warach, gdzie to dla niej przyjeżdżają turyści, a nie dla filmów o cierpieniu młodego Gregora.