Pomoc:Edytowanie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Pomoc:Edittools)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomoc / Dla edytorów / Edytowanie

Nonsensopedia to wiki. Oznacza to, że każdy, nawet niezalogowany użytkownik może edytować jej zawartość. Oczywiście, każda zmiana jest sprawdzana na bieżąco i akceptowana, poprawiana bądź odrzucana, zależnie od tego, czy spełnia kryteria do jej wycofania. Przed przystąpieniem do edytowania warto zapoznać się z krótkim kursem redakcji. Jeśli masz jakieś wątpliwości – napisz do jakiegoś administratora, są tu by tobie pomóc.

Wprowadzenie edycji[edytuj]

Aby przejść do edycji artykułu (na przykład tego, który właśnie czytasz), kliknij na znajdujący się u góry strony przycisk Edytuj. Przejdziesz wtedy do strony edycji, umożliwiającej modyfikację kodu źródłowego strony (pod warunkiem, że nie jest ona zabezpieczona). Zmiana zawartości strony opiera się na kilku krokach:

  • Otwórz artykuł, który chcesz poprawić i przejdź do jego strony edycji.
  • Zmodyfikuj kod źródłowy w polu edycji.
  • Sprawdź wprowadzone przez siebie zmiany klikając znajdujący się pod polem edycji przycisk Podgląd. Podczas jednej edycji hasła możesz używać podglądu wiele razy, pamiętaj jednak, że od samego poglądu zmiany nie zostaną nigdzie zapisane!
  • Uzupełnij pole Opis zmian, wpisując tam krótki opis zmian przeprowadzonych w artykule. Możesz zostawić to pole puste, jednak zaleca się, by opisywać poprawki naniesione w kodzie.
  • Jeżeli nie chcesz wprowadzać więcej poprawek i masz pewność, że wszystko jest na miejscu – wciśnij przycisk Zapisz.

Inne bajery[edytuj]

Przycisk do włączania/wyłączania podświetlania składni

Kolorowanie składni[edytuj]

Domyślnie w oknie edycji jest włączone podświetlanie składni, które automatycznie oznacza w tekście nagłówki, linki, formatowanie i inne elementy wikitekstu. Możesz włączyć lub wyłączyć podświetlanie składni klikając w ikonę mazaka na górnym pasku edytora.

Kolorowanie składni może w niektórych przeglądarkach (Firefox) uniemożliwiać podświetlanie błędów ortograficznych w tekście czerwoną falką. Jeśli tak się dzieje, możesz wyłączyć na chwilę podświetlanie składni, by zobaczyć, czy w tekście nie ma jakichś błędów.

Zmiana wielkości okna edycji[edytuj]

Możesz powiększyć lub zmniejszyć okno edycji „chwytając” prawy dolny róg głównego pola tekstowego myszką i przeciągając go. Ta funkcja jest dostępna tylko jeśli masz włączone podświetlanie składni.

Znaki specjalne (edittools)[edytuj]

Edittools to narzędzie ułatwiające edycję, wyświetlające się pod oknem edycji. Pozwala dodawać pewne znaki, które nie wszyscy mają na klawiaturze oraz najpopularniejsze znaczniki.

Aby go użyć, wystarczy kliknąć wybrany znak, a wstawi się on w oknie edycji w miejscu, gdzie znajduje się w tej chwili kursor. Jeżeli jakiś fragment tekstu jest aktualnie zaznaczony, kliknięcie na większość wywołań spowoduje ujęcie fragmentu w dany tag (np. link, cudzysłów drukarski) i odznaczenie tekstu. Jeżeli wywołany znak jest pojedynczy, zostanie dodany na początku zaznaczonego tekstu, a tekst zostanie odznaczony. Nic nie można w ten sposób zepsuć, bo nie ma tu opcji zastępowania tekstu.

Pamiętaj o korzyściach płynących z edittools, w tym o łatwym dodawaniu znaków interpunkcyjnych: półpauzy (–) i cudzysłowu drukarskiego („”). Ten drugi występuje w dwóch wersjach. Pierwsza z lewej, zaraz po półpauzie, to połączone cudzysłów otwierający i zamykający, jest więc dobry do zaznaczonego wcześniej tekstu, a dwa następne to otwierający i zamykający, ale oddzielone.