Ostrołęka: Różnice pomiędzy wersjami
Ostrzyciel (dyskusja • edycje) M (commons (wreszcie)) |
M (Wycofano ostatnie edycje autorstwa Dreńkalo Taras; przywrócono ostatnią wersję autorstwa Ostrzyciel.) Znacznik: rewert |
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika) | |
(Brak różnic)
|
Aktualna wersja na dzień 00:21, 12 sty 2023
Jak żyleta ostrym dźwiękiem, zmienić Londyn w Ostrołękę.
- Paweł Kukiz wpadł na głupi pomysł
Nie ma w życiu gorszej męki, niż dziewczyna z Ostrołęki
- Życiowa prawda o Ostrołęce
Prawdziwa afera to jest w Ostrołęce
- Pancerny Marian o Ostrołęce
Ostrołęka – miasto w województwie mazowieckim i siedziba powiatu ostrołęckiego. Znajduje się pomiędzy Warszawą a Białymstokiem w północno-wschodniej Polsce, więc widać już „podlaską” mentalność mieszkańców, mimo że do Podlasia de facto nie należy. Słynie z produkcji szynki Pekpol i mleka Piątnica. Do 2018 roku był to bastion PiS, jednak po ostatnich wyborach władzę przejęła Lewica. Ostrołęka ma również największą gęstość supermarketów na metr kwadratowy – w mieście jest aż osiem Biedronek[1], dwa Lidle, E.Leclerc i dwie Stokrotki.
Historia[edytuj • edytuj kod]
Ostrołęka została wymyślona za czasów Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski znanego ze swoich podbojów. W 1373 roku książę mazowiecki Siemowit III postanowił nadać tej wsi prawa miejskie. Jak się okazało, ta decyzja była wielkim błędem. Po rozbiorach Polski miasto trafiło do zaboru rosyjskiego.
W 1807 roku Napoleon postanowił odwiedzić Ostrołękę. Rosjanie odmówili mu tego prawa, więc zdobył ją siłą. Polacy nie zgodzili się na takie potraktowanie gościa, dlatego oburzeni postanowili wywołać powstanie listopadowe. Po wszystkim pół miasta zostało rozane w pył. Do powtórki doszło w czasie II wojny światowej, lecz tym razem destrukcję spowodowali też panowie z Zachodu.
Za lepszych czasów otwarto elektrownię węglową, dzięki której smog w Ostrołęce jest niewiele mniejszy niż na Śląsku.
Atrakcje[edytuj • edytuj kod]
- Kino Jantar – jedyne kino w Ostrołęce. Znane w całej Polsce z tego, że na rozkaz poprzedniego prezydenta, zablokowało projekcję filmu „Kler”. Ostatecznie po zmianie władzy film został wyemitowany.
- Muzeum Żołnierzy Wyklętych – wydano na nie ogromne pieniądze, mimo to z uwagi na położenie nikt go nie odwiedza.
- Most tymczasowy – jak nazwa wskazuje, most powstały do czasu zbudowania nowego. Był remontowany kilka razy[2], mimo to po każdym jest w jeszcze gorszym stanie.
- Galeria Bursztynowa – miejsce obowiązkowe dla wszystkich ostrołęczan, ostrołęczanek i WOS-ów[3]. Obojętnie kiedy do niej przyjdziesz, a i tak nigdy nie znajdziesz wolnego miejsca parkingowego.
- Stora Enso – celulozownia, dzięki której jest smród w całym mieście.
- Most Madalińskiego – zbudowany w latach 90. Do niedawna uważany za symbol miasta, lecz ten „zaszczytny” tytuł zabrała mu Galeria Bursztynowa.
- Dworzec PKS – relikt poprzedniego systemu. Wchodząc do niego można się poczuć, jak za komuny. Gdy PKS Ostrołęka został sprzedany, nowy właściciel podjął decyzję o remoncie. Okazało się jednak, że działka nie należy do miasta, a do kurii, w związku z tym księża znacznie podwyższyli opłaty za wynajem dworca i firma do której należał PKS się wyniosła.
- McDonald's – Znajduje się niedaleko trasy nr 53 Warszawa-Ostrołęka-Szczytno, więc większość klientów stanowią tam Warszawiacy jadący na Mazury.
- Pomnik i park im. Lecha Kaczyńskiego – pozostałość po poprzedniej władzy.
Dzielnice[edytuj • edytuj kod]
- Śródmieście – to o tej dzielnicy śpiewali bracia Golec w piosence pt. Ściernisco, gdyż do niedawna dzielnica znana była z tego, że było tam ogromne pole[4], jednak od niedawna stoi tam Galeria Bursztynowa, komenda policji i nowo pobudowane bloki.
- Stare Miasto – w zasadzie powinno się nazywać Miasto Sądowe, gdyż jest tam od groma wszelakiego rodzaju kancelarii prawnych.
- Osiedle Parkowe – zapuszczona dzielnica z starymi blokami pamiętającymi Edwarda Gierka.
- Wojciechowice – sam smród, nic więcej. Dzielnica otoczona jest ogromnymi
fortyfikacjamirurami. - Pomian – mała dzielnica na odludziu, w większości to sam las.
- Krańcowa – jak wyżej.
- Sienkiewicza – dzielnica, która poza ruiną opuszczonego szpitala (ulubione miejsce pieszych pielgrzymek i pseudo urbexów tutejszych nastolatków) niczym się nie wyróżnia, a mimo to 1/3 autobusów ostrołęckiego MZK prowadzi właśnie tam.
- Stacja – najmniej bezpieczna dzielnica w całej Ostrołęce, z uwagi na rzeszę mieszkających tam meneli.
- Za Narwią – mimo, że Ostrołęka nie kończy się za rzeką Narew, nikt nie wymyślił żadnej nazwy dla dzielnicy znajdującej się po drugiej stronie rzeki. W wakacje i weekendy jest zakorkowana prawie tak samo jak Warszawa, z uwagi na turystów jadących na Mazury.
Sport[edytuj • edytuj kod]
W mieście tym działają dwa kluby – Korona Ostrołęka i Narew Ostrołęka. Kibole obu drużyn wykłócają się o to, która z drużyn jest lepsza, a i tak oba kopią w podrzędnych ligach. Co innego można powiedzieć o ostrołęckiej siatkówce – to z tego miasta pochodził Arkadiusz Gołaś, znany siatkarz występujący w reprezentacji Polski.
Edukacja[edytuj • edytuj kod]
Szkoły wyższe[edytuj • edytuj kod]
- Wyższa Szkoła Administracji Publicznej – Szkoła znana z tego, że uczyła tam nijaka Krystyna Pawłowicz. Została zwolniona z powodu wpisu na Twitterze. Po ukończeniu tej szkoły czeka cię praca co najwyżej w Maku.
Szkoły średnie[edytuj • edytuj kod]
- I Liceum Ogólnokształcące im. gen Józefa Bema – Najstarsza szkoła w mieście. Uczy się tam elita intelektualna miasta i okolic jadąca na opinii sprzed lat. Konkuruje z II LO o tytuł najlepszej szkoły w okolicy.
- II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida – podobnie jak wyżej. Na mat-fiz uczęszczają tam praktycznie same kujony.
- III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej – tu chodzą ci, co zabrakło im punktów by dostać się do jedynki albo dwójki.
- II Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Toniego Halika w Ostrołęce – mimo, że nazywa się „społeczna”, ma z tym kierunkiem niewiele wspólnego, bo i tak większość uczniów chodzi tam na profil policyjno-mundurowy. Nieznane jest, dlaczego szkoła nazywa się druga społeczna, mimo że nie ma jedynki.
- Zespół Szkół Zawodowych nr. 1 im. Józefa Psarskiego lub Metalówa – szkoła najczęściej wybierana przez dresów.
- Zespół Szkół Zawodowych nr. 3 im. Kardynała Wyszyńskiego – szkoła znana z tego, że jest jedną z niewielu w Polsce, która posiada kierunek e-sport.
- Liceum Klasyczne im. Jana Pawła II – szkoła dla przyszłych księży i zakonnic.
Sąsiednie wiochy[edytuj • edytuj kod]
- Rzekuń – z tej miejscowości, mieszkańcy powiatu ostrołęckiego uwielbiają robić liczne memy, z uwagi na wiele absurdów tam występujących. Niedawno część gminy została pożarta przez Ostrołękę. W 2018 roku doszło tam do zamachu terrorystycznego – w urzędzie gminy jedna z pracowniczek rozsypała
kwas siarkowysól egzorcyzmowaną. Tłumaczyła się, że chciała odpędzić demony i złe moce. - Olszewo-Borki – druga kopia Ostrołęki. Mieszkańcy gminy cały czas boją się, że zostaną wchłonięci w skład miasta. Z racji tego, że ostatnie wybory wygrał tam PiS, większość dawnej ostrołęckiej rady miasta przeszła właśnie tam.
- Goworowo – całe centrum
miastawsi, to dawne pożydowskie domy, które jakimś cudem uchowały się przed niemiecką pożogą. Starsi mieszkańcy uparcie twierdzą, że to miasto, mimo że jest to nieprawdą już od XIX wieku. - Myszyniec – ostatni cywilizowany punkt, przed rozpoczęciem się biedy[5]. Rywalizuje z Ostrołęką i Kadzidłem o tytuł stolicy Kurpi.
- Czerwin – jeden wielki skansen, same pola, krowy i stare zapadające się gospodarstwa.
- Kadzidło – jak wyżej.
- Łyse – proletariacka wioska znana z produkcji wyrobów mięsnych i palm kurpiowskich, w związku z tym nie prowadzi się tam żadnych koncertów dla gwiazd trzeciej klasy (nie wspominając o drugiej i pierwszej). Chwilę po bankructwie PKS, był tam tylko jeden autobus do stolicy powiatu.
Zobacz też[edytuj • edytuj kod]
Przypisy
- ↑ To nie żart!
- ↑ W przeciągu pół roku
- ↑ Nie Wiedzy o Społeczeństwie jełopie, a mieszkańców powiatu ostrołęckiego
- ↑ w samym środku miasta!
- ↑ czyt. województwa warmińsko-mazurskiego