Nightwish: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(dodano link do artykułu Mikrofon)
 
(Nie pokazano 111 wersji utworzonych przez 61 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Nightwish wordmark.svg|thumb|200px|Nie, to nie jest logo [[anime]] dla nastolatek]]
'''Nightwish''' ('''Najtwisz''', '''Najtłisz''') – [[Finlandia|fiński]] zespół chybametalowy. Jedna z ulubionych kapel [[Kindermetal|kindermetali]]. Znienawidzony przez tró [[Metalowcy|metalowców]]. Znany głównie z wyrzucenia swojej wokalistki.
[[Plik:Nightwish au Rockhal 2015.JPG|thumb|[[Mrok|Mhrok]], [[Mrok|mhrok]] i jeszcze raz [[Mrok|mhrok]]]]
'''Nightwish''' (czyt. ''Najtłisz'') – grupka zarośniętych [[Finowie|Finów]] (i jednej nie-Finki), udających, że grają symfoniczny [[heavy metal]]. Ich muzyka to zazwyczaj walenie w bębny, rozstrojone gitary, organki i wycie do [[księżyc]]a, a od niedawna nieudolne pokrzykiwanie do [[mikrofon]]u. Całość jest usilnie ubarwiana przez orkiestrę ochotniczej [[straż pożarna|straży pożarnej]] z [[Wąchock]]a pod batutą niejakiego [[Piotr Rubik|Piotra R.]] Grupę cechują pseudo-poetyckie teksty, czyli tak naprawdę zlepek kilkudziesięciu ulubionych mhrocznych słów tekściarza zespołu (patrz: [[Nightwish#Jak napisać własną piosenkę a’la Nightwish – poradnik dla początkujących|jak napisać własną piosenkę a’la Nightwish]]). Teksty te, nie wiedzieć czemu, najczęściej traktują o [[Anioł]]ach i Martwych Chłopcach.


== Początki zespołu ==
== Historia zespołu ==
Idea założenia własnego zespołu narodziła się w chorej głowie „Lacholepa” Holopainena w 1996 roku, podczas spotkania przy ognisku, wedle świętej fińskiej tradycji, zakończonym [[Libacja alkoholowa|upiciem się w trupa]]. Chciał on utrzeć nosa swoim kolegom z [[Szkoła podstawowa|podstawówki]], którzy wiecznie śmiali się z jego miłości do [[Kaczor Donald|Kaczora Donalda]] i pokazać, jak bardzo potrafi być mhroczny. W tym celu opracował prosty system pisania „mhrocznych tekstów w pięć minut” (patrz niżej).
Nazwa Nightwish wzięła się od tytułu jednej z piosenek wydanych na pierwszym demo zespołu. Mówi się też, że wymyślił ją Tuomas równo o północy, podczas ogniska z przyjaciółmi.


Dzięki wsparciu mamy i korespondencyjnych przyjaciół z Disney clubu, wraz z dwoma innymi ofiarami losu z tej samej szkoły – [[Tarja Turunen|Tarją Turunen]] oraz Emppu Vuorinenem, nagrali pierwszą (akustyczną) płytę o niezwykle gotyckiej i oryginalnej nazwie ''Demo''. Znalazły się na niej trzy utwory napisane owej pamiętnej nocy, w tym ''Nightfish'', od którego później grupa miała wziąć nazwę. Zmienili jednak drugi człon, ponieważ Tuomas uznał, że z zespołu o Nocnej Rybie ludzie będą się śmiać tak samo, jak z Kaczora Donalda. Kilka miesięcy później do składu przybłąkał się garncarz – Jukka Nevalainen. Gdy stopniały lody i dopłynęły lodowce, w [[1997]] roku na światło dzienne wyszło ''Angels Fall First'' – pierwszy krążek zespołu.
Na początku 1997 roku projekt zaczął nabierać rozpędu. Do zespołu dołączył perkusista Jukka Nevalainen, a gitara akustyczna została zastąpiona elektryczną. W kwietniu nagrali swój pierwszy album, zawierający siedem utworów Angels Fall First. Płyta ta została wydana w limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy i miała inaczej zaprojektowaną okładkę niż późniejsze reedycje.


Po pewnym czasie zespół zgarnął z ulicy biedaka o imieniu Sami (bo tak stał i patrzył… a jak się potem okazało, nie potrafił patrzeć inaczej) i nauczyli go grać na basie. W grudniu, wydali kolejny krążek – ''Oceanporn'', na którym Tarja wyła jeszcze głośniej, a Tuomas jeszcze bardziej wzmocnił swój mroczny imidż.
W maju tego samego roku podpisali kontrakt z wytwórnią Spinefarm Records na wydanie dwóch albumów. Pierwszy z nich, rozszerzona edycja Angels Fall First, została wydana w listopadzie i zajęła 31. miejsce na fińskiej liście przebojów. Album poprzedzał singel The Carpenter, który zajął 8. miejsce liście najlepiej sprzedających się singli w Finlandii. W wydanym w 2003 roku dokumencie End of Innocence, Holopainen tak opisze to wydarzenie: Jednym z najwspanialszych momentów w historii Nightwish był ten, gdy pewnej niedzieli słuchaliśmy w radiu notowania singli i usłyszałem, że Carpenter wskoczył na 15. miejsce... To było lepsze, niż platynowa płyta za Century Child. Zimne ciarki przebiegły mi po plecach gdy słuchałem radia. Potem spacerowałem w parku, przez dwie godziny i myślałem: O mój Boże. W co ja się wpakowałem.


Kiedy Holopainen zdał sobie sprawę, że ludzie nie mogą bez końca słuchać coveru piosenki z bajki dla pięciolatków, napisał naprędce kilka nowych piosenek i Nightwish szybciutko nagrał nowy album. Zaś po premierze kolejnej płyty, znowu zgapionej, wszystkich zaczął irytować brak mimiki basisty. Wkrótce Tuomas, jak przystało na prawdziwego mężczyznę, zadzwonił do znajomego i kazał mu wywalić Samiego.
W roku 1998 do zespołu dołączył Sami Vänskä (gitara basowa). Tego samego roku został też wydany drugi album, Oceanborn, przez wielu uważany za najlepszy. Album ten był znacznie cięższy od poprzedniego. Był też ostatnim wydanym w tzw. erze niewinności grupy, jak określił okres 1996-1999 Holopainen. Album dotarł na piąte miejsce fińskiej listy przebojów, a poprzedzający go singel Sacrament of Wilderness wspiął się na sam szczyt listy singli. Album okazał się większym hitem niż się ktokolwiek spodziewał. Wydano do niego jeszcze jeden singel – Walking in the Air, cover utworu Howarda Blake’a, będącego częścią ścieżki dźwiękowej do filmu The Snowman. Ponadto, album był promowany w klubach Promo Passion and the Opera.


Na jego miejsce zespół przygarnął pod swe mhroczne skrzydła bezrobotnego Marco Hietalę, który grał ze swoim bratem do [[Kotlet schabowy|kotleta]]. Wspólnie nagrali płytę ''<del>Cebuli</del> Cabuli Czort'', było im wtedy miło i ciepło. I bardzo mhrocznie. Tuomas był zadowolony, bo koledzy w końcu przestali się śmiać z Donalda.
W 1999 roku wydany został singel Sleeping Sun (Four Ballads of the Eclipse), mający związek z zaćmieniem Słońca widocznym w niemalże całej Europie. W samych tylko Niemczech singel sprzedał się w ponad 15 000 kopii w pierwszym miesiącu. W sierpniu płyta Oceanborn uzyskała status złotej.


W 2004 roku Nightwish wydał album ''Lans'', nagrany ze znaną orkiestrą, która pracowała przy soundtracku m.in. do [[Klan]]u i [[Czterej pancerni i pies (serial telewizyjny)|Czterech pancernych i psa]]. Jak sama nazwa krążka wskazuje, zespół zaczął się lansować. Zarabiali kupę szmalu i wtedy zaczęło się Tarji przewracać w du… w głowie.
W roku 2000 zespół wystartował w preselekcjach do Konkurs Piosenki Eurowizji z utworem Sleepwalker. Zajęli trzecie miejsce i nie pojechali na finał, mimo iż w głosowaniu publiczności zwyciężyli ogromną przewagą głosów. W maju grupa wydała kolejny album – Wishmaster. Zajął on od razu pierwsze miejsce na fińskiej liście przebojów i pozostawał na nim przez trzy tygodnie. W ciągu tego czasu zyskał również miano złotej płyty. Pomimo tego, że w tym samym miesiącu wyszły też długo oczekiwane wydawnictwa grup Iron Maiden i Bon Jovi, to właśnie Wishmaster został uznany albumem miesiąca przez niemiecki magazyn „Rock Hard”. Jedynym oficjalnie wydanym singlem do tego albumu było Deep Silent Complete. Poza tym w klubach dostępne były jeszcze promo CD z utworami The Kinslayer oraz Wishmaster.


W październiku zagrali ostatni wspólny koncert, na którym średnia wiekowa wynosiła 14 lat. Zaraz po nim Tuomas się rozpłakał, powiedział, że dłużej tego nie wytrzyma i znów, jak przystało na prawdziwego faceta, przekazał Marco list do Tarji. Ten oddał go Jukce, Jukka Emppu, Emppu garderobianej, ona z kolei adresatce. W ten sposób zespół pozbył się Turunen.
Rok 2001 był najcięższym w historii zespołu. Z zespołu musiał odejść Sami Vänskä, ponieważ nie mógł dogadać się z Holopainenem. Sam Holopainen tak to opisuje: Pierwsze o czym pomyślałem, to to, że jeśli Nightwish miał nadal istnieć, ja i Sami nie mogliśmy pracować w tym samym zespole. To był fakt a innym faktem było, że nie potrafiłem mu tego powiedzieć. Nie wiem, czy jestem za łagodny czy za tchórzliwy, ale nie mogłem mu tego zrobić. Był moim przyjacielem przez dziesięć lat i nie potrafiłem mu tego powiedzieć. Po prostu nie mogłem być w tym samym zespole z nim i musiał odejść. Raczej odszedłbym sam od całego zespołu, niż powiedział mu to w twarz. To jedna z rzeczy, których żałuję najbardziej w całym życiu, że nie potrafiłem mu tego powiedzieć osobiście... Będę tego żałował do końca życia. To była podła rzecz. Jako przyjaciel i kumpel z kapeli powinienem był mu to powiedzieć osobiście. To byłoby uczciwe – delikatnie mówiąc. To był błąd, ale co możesz poradzić? Erno zadzwonił i powiedział Samiemu. Przyszedł się ze mną zobaczyć. Rozmawialiśmy o tym jak sprawy stoją przez około godzinę. Sami powiedział: OK i odszedł. Od tego czasu nie rozmawialiśmy. Po odejściu Samiego do zespołu dołączył Marco Hietala, doświadczony basista grający wcześniej m.in. z Alexi Laiho w zespole Sinergy. Jeśli idzie o działalność oficjalną, to grupa nagrała cover utworu Gary’ego Moore’a Over the Hills and Far Away. Utwór ten, wraz z kilkoma innymi, został wydany na EP Over the Hills and Far Away. Wydany został także From Wishes to Eternity zawierający koncert dany przez grupę 12 lipca w Tampere w Finlandii.


Tuomas zaoferował się, że na nowym albumie sam udzieli się wokalnie, jednak, nie wiedzieć czemu, reszta zespołu wolała wybrać jakąś nową wokalistkę. W tym celu Nightwish ogłosił się w [[Telegazeta|telegazecie]] i na łamach Przeglądu Rolniczego, jakoby poszukiwali kogoś potrafiącego trzymać mikrofon. Zgłosiły się oczywiście czytelniczki owego magazynu.
Rok 2002 to rok wydania piątego albumu w historii zespołu – Century Child. Wraz z nim wydane zostały single Bless the Child (w tym w wersji promo CD) oraz Ever Dream. Główną różnicą w stosunku do poprzednich wydawnictw było wykorzystanie fińskiej orkiestry jako tła dla wielu utworów aby spotęgować efekt muzyki klasycznej. Oprócz tego po raz pierwszy w historii zespołu został wykorzystany śpiew Marco Hietali, a nie tak jak wcześniej Tuomasa Holopainena. Century Child zyskał status złotej płyty po zaledwie dwóch godzinach od wydania, a platynowy stał się dwa tygodnie później. Ustanowił też swego rodzaju rekord na fińskiej liście przebojów – nigdy wcześniej drugi album nie był tak daleko w tyle za liderem. Po teledysku do Bless the Child wydany został drugi – End of All Hope, który jako jedyny jest klipem do utworu, który nie miał swojego singla. Teledysk ten zawiera sceny z fińskiego thrillera Kohtalon kirja (Księga przeznaczenia).


Jedną z nich była Anette Olzon, która chłopców urzekła kompletnym brakiem stylu i umiejętności wokalnych. Tuomas, zachwycony, że odnalazł bratnią duszę, szybciutko przyjął ją do zespołu. Teraz sobie koncertują, Anette popisuje się kusą odzieżą w czaszki i paski, tudzież swetrami do kolan, Tuomas świeci gołą klatą i pokazuje swoje cztery zajebiste dredy. Jukka hoduje brodę, nie chcąc zostać w tyle za kolegami, zmieniającymi imidż, Marco pije więcej, niż zwykle, a Emppu nic nie urósł.
2003 to wydanie DVD End of Innocence, zawierającego m.in. dokument o historii Nightwish. Latem tego roku Tarja wzięła potajemny ślub zapraszając tylko rodzinę i znajomych. Mężem został Argentyńczyk Marcelo Cabuli, co stało się powodem wielu plotek na temat rozpadu grupy. Okazały się one jednak nieprawdziwe i już rok później grupa wydała swój kolejny album.


A Kaczor Donald stał się modny i już nikt się z niego nie śmieje.
2004 rok to czas wydania szóstego albumu zespołu – Once. Równocześnie z nim wydany został singel Nemo. Once zawiera podkład orkiestry w dziewięciu z jedenastu utworów. Jednak w przeciwieństwie do Century Child, grupa nie zdecydowała się tym razem na fińskich muzyków i w Once tło stanowi London Symphony Orchestra, która znana jest m.in. ze ścieżki dźwiękowej do filmowej adaptacji trylogii Władca Pierścieni. Album doczekał się też kolejnych singli: Kuolema tekee taiteilijan (jęz. fiński Śmierć czyni artystę) oraz Wish I Had an Angel. Stał się także potrójną platyną w Finlandii, platyną w Niemczech, złotem w Szwecji, a także zajął pierwsze miejsce na greckiej, norweskiej, niemieckiej i węgierskiej liście przebojów.


W 2012 roku zespół <del>wywalił po cichu</del> rozstał się z Anetką, podobno po obustronnym porozumieniu. Na jej miejsce przyjęli Floor Jansen, tym razem odrobinę doświadczoną wokalistkę z [[Holandia|Holandii]]. Jeszcze mhroczniejsza od poprzedniczek i dwukrotnie wyższa od gitarzysty. W przeciwieństwie do Anette, nawet wychodzi jej śpiewanie i nie ośmiesza się swoim ubiorem. Od czasu do czasu krzyczy.
W 2005 roku, zespół wydaje kolejny singel: The Siren (również w wersji promo CD). To także rok pierwszej wizyty grupy w Polsce (29 maja na Mystic Festival)[3]. We wrześniu została także wydana trzecia już składanka z serii The Best of: Highest Hopes[4].


== Jak napisać własną piosenkę a’la Nightwish – poradnik dla początkujących ==
Po zakończeniu trwającej ponad półtora roku trasy koncertowej Once, w październiku 2005 Tuomas Holopainen opublikował na oficjalnej stronie zespołu list otwarty, w którym pozostali czterej członkowie kapeli oznajmiają o zakończeniu współpracy z dotychczasową wokalistką Tarją Turunen, motywując to tym, że zbytnio poświęciła się sprawom finansowym związanym z działalnością grupy, zapominając o uczuciach, jakie powinna w nią wkładać[5][6]. List opublikowany został 22 października 2005.
Każdy z nas jest w stanie napisać gotycki song rodem z różowego pokoju Tuomasa.
Wystarczy stosować się do kilku prostych reguł, opracowanych przez samego Mistrza Pisania Mrocznych Tekstów W Pięć Minut.
Potrzebne ci będą:
* Długopis, koniecznie z czarnym wkładem (względnie ołówek, koniecznie szary)
* Kawałek papieru, w razie braku innego pod ręką, może być toaletowy (często stosowany przez Mistrza)
* Natchnienie
* Woda, czajnik, kubek i zupka w 5 minut, która zrobi się nam w trakcie naszej pracy


Przystępując do pracy musimy zgromadzić dowolną liczbę mhrochnych rzeczowników większą, niż dziesięć.
W liście Tuomas zapowiedział, że miejsce Tarji zajmie inna wokalistka[7]. Według niektórych źródeł, Tarja nie została poinformowana oficjalnie o tym, że zespół zamierza zakończyć z nią współpracę – przez co miała żal do pozostałych członków zespołu.
Oto zbiór słów, na których dziś będziemy operować, aby zademonstrować przebieg powstawania liryku.
Rzeczowniki: anioł, śmierć, piekło, niebo, skrzydła, zło, dobroć, miłość, zapomnienie, smutek, niewinność, marzenie, dziecko, czas, nadzieja, ocean, dusza.


Następnie ułóż słowa w przypadkowej kolejności. UWAGA! Musisz pamiętać o zamienieniu niektórych rzeczowników na czasowniki i przymiotniki, tak, aby tworzyły spójną całość. Przykład:
30 maja 2007 roku w Internecie ukazał się utwór pt. "Eva". 24 maja ujawniono nazwisko nowej wokalistki – Anette Olzon. Występuje ona w kolejnych dwóch singlach: "Amaranth" i "Bye Bye Beautiful". Kolejny pełny album grupy – Dark Passion Play ukazał się 28 września 2007[8]. W grudniu 2007 roku na terenie Finlandii został wydany kolejny singel Erämaan Viimeinen. Jest wersją instrumentalnego utworu "Last of the Wilds" z albumu Dark Passion Play zawierającą fiński tekst. Z uwagi na fakt że Anette Olzon jest z pochodzenia Szwedką i nie zna fińskiego, jako wokalistka gościnnie wystąpiła Johanna "Jonsu" Salomaa z zespołu Indica. 19 lutego 2008 roku zespół wystąpił w krakowskiej Hali Wisły[9]. Koncert Nightwish poprzedził występ zespołu Pain[10]. 21 maja tego samego roku ukazał się singel The Islander, a 14 kwietnia 2008 ukazał się video-klip do tego utworu, który wyemitowano pierwszy raz w Fińskim MTV o 7 wieczorem (Fińskiego czasu).
''„Skrzydlaty anioł śmierci utracił nadzieję na niebo poprzez smutek i zapomnienie zatracił niewinność swej miłości. Dziecięce marzenia niczym ocean unosi czas. Dusza pragnie miłości, zatracić się w niewinności gdzie smutek odpływa w dal pośród miłości fal.”''


Aby piosenka wyglądała faktycznie, jakby wyszła spod pióra Tuomasa, nie zapominaj o kilku zależnościach:
== Dalsza twórczość ==
* Piosenka rozpoczyna się ciekawym intro, im dłuższe tym lepsze;
Potem Nightwish wydawał jakieś płyty dwa lata, zawsze w tydzień po imprezie, na której się spotykali. Dalej ich olewano, jednak nie przeszkodziło to zdeterminowanemu Tuomasowi namówić wytwórni do zaangażowania orkiestry. Była ona absolutnie niezbędna w nagraniu takich kawałków jak ''Homo'' (utwór, w którym lider grupy przyznaje się do swoich zainteresowań; oficjalnie nazwany "Nemo") i ''Wish I Had An Angel''. Wtedy też pierwszy raz pojawili się w mediach.
* Następuje zwrotka;
* Refren w skróconej wersji;
* Krótsza zwrotka;
* Refren w dłuższej wersji;
* Solówka gitary elektrycznej/klawiszy;
* Super-hiper fikuśna wstawka;
* Refren w dłuższej wersji razy dwa.


== Wyrzucenie Tarji ==
== Zobacz też ==
* [[Tarja Turunen]]
Mimo to, nadal mało kto słuchał Nightwisha. Dlatego Tuomas w 2005 roku postanowił wywalić Tarję na zbity pysk i narobić rabanu wokół zespołu.
Dlaczego ? "Tarka" odrzuciła umizgi nieszczęśliwego poety i wyszła za mąż za miejscowego Don Juana, Marcelo Cabuli. Tuomas: "Była wobec mnie zimna jak śledzie w supermarkecie."
Udało się - zaraz po wyrzuceniu wokalistki pojawiło się ogromne grono nowych fanów. Większość z nich zaraz zaczęła rozpaczać, że bez Tarji ten zespół to już nie będzie to.
Wciąż (niestety) jest wiele osób zwanych "Tarja zombie", którzy pod każdym klipem (np. na Youtube) wypisują "Anette sucks" ; "Tarja come back" a tak naprawdę mają niecałe 14 lat i nie rozumieją, że świat się zmienia.


{{Power Metal}}
A tak w ogóle to ile można oglądać tą samą żółtą firankę albo czerwony koc na pościeli?

== Przyjęcie Anette ==
Następne dwa lata zespół miał fanów gdzieś i pił, palił i imprezował. W listopadzie 2006 roku przyjęto [[Anette Olzon]].
Zaraz nagrano kilka mrocznych kawałków żeby zrobić Tarce na złość. W ten sposób powstało wątpliwe dzieło pod tytułem ''Dark Pussy Play'', na którym uraczono fanów piskami, jękami i sapaniem nowej wokalistki. Zawsze lepsze to od uciekających trzech płuc Tardży.
Album promowany dwoma nakręconymi po pijaku teledyskami, w których Tuomas szpanuje gołą klatą z pięcioma włosami i pojawia się dużo ładnych dziewczyn z miejscowego domu opieki, natychmiast osiągnął znakomite wyniki sprzedaży (trzeba było wykupić i zniszczyć jak najwięcej krążków, aby ludność świata nie zaczęła masowo obcinać sobie uszu), a także wkupił się w łaski słuchaczy muzyki całkiemnieambitnej.

== Dyskografia ==

'''Albumy studyjne:'''

* [[Angels Fall First|Angels Fall Last]]
* [[Oceanborn|Oceanborn]]
* [[Wishmaster|Wishmaster]]
* [[Over the Hills and Far Away|Over the Hills and Far Away]]
* [[Century Child|Century Child]]
* [[Once|Once]]
* [[Dark Passion Play|Dark PassionPlay]]

'''Defałde''':

* [[From Wishes to Eternity|From Wishes to Eternity]]
* ''Rape'' (znane również jako [[End of Innocence]])
* [[End of an Era|End of an Era]]
* [[Made In Hong-Kong|Made in Hong Kong]]

'''Single''':

* The Carpenter
* Sacrament of Wilderness
* Walking in the air
* Sleeping sun
* Depp Silent Complete
* Wishmaster
* Ever dream
* Bless The Child
* Nemo
* Wish I Had an Angel
* Kuolema Tekee Tateiljan
* The Siren
* Sleeping Sun
* Eva
* Amaranth
* Bye Bye Beautiful
* The Islander

'''Kompilacje'''

*Wishmaster 2000
*Nightwish
*Whorstwishes
*Highest Hopes
*The Sound of Nightwish Reborn


[[Kategoria:Fińskie zespoły]]
[[Kategoria:Zespoły metalowe]]


[[en:Nightwish]]
[[cs:Nightwish]]
[[cs:Nightwish]]
[[da:Nightwish]]
[[da:Nightwish]]
[[en:Nightwish]]
[[es:Nightwish]]
[[es:Nightwish]]
[[fi:Nightwish]]
[[fi:Nightwish]]
[[it:Nightwish]]
[[it:Nightwish]]
[[no:Nightwish]]
[[no:Nightwish]]
[[pt:Nightwish]]
[[sk:Portviš]]
[[sv:Nightwish]]
[[sv:Nightwish]]
[[Kategoria:Fińskie zespoły]]
[[Kategoria:Zespoły metalowe]]

Aktualna wersja na dzień 10:04, 28 sie 2021

Nie, to nie jest logo anime dla nastolatek
Mhrok, mhrok i jeszcze raz mhrok

Nightwish (czyt. Najtłisz) – grupka zarośniętych Finów (i jednej nie-Finki), udających, że grają symfoniczny heavy metal. Ich muzyka to zazwyczaj walenie w bębny, rozstrojone gitary, organki i wycie do księżyca, a od niedawna nieudolne pokrzykiwanie do mikrofonu. Całość jest usilnie ubarwiana przez orkiestrę ochotniczej straży pożarnej z Wąchocka pod batutą niejakiego Piotra R. Grupę cechują pseudo-poetyckie teksty, czyli tak naprawdę zlepek kilkudziesięciu ulubionych mhrocznych słów tekściarza zespołu (patrz: jak napisać własną piosenkę a’la Nightwish). Teksty te, nie wiedzieć czemu, najczęściej traktują o Aniołach i Martwych Chłopcach.

Historia zespołu[edytuj • edytuj kod]

Idea założenia własnego zespołu narodziła się w chorej głowie „Lacholepa” Holopainena w 1996 roku, podczas spotkania przy ognisku, wedle świętej fińskiej tradycji, zakończonym upiciem się w trupa. Chciał on utrzeć nosa swoim kolegom z podstawówki, którzy wiecznie śmiali się z jego miłości do Kaczora Donalda i pokazać, jak bardzo potrafi być mhroczny. W tym celu opracował prosty system pisania „mhrocznych tekstów w pięć minut” (patrz niżej).

Dzięki wsparciu mamy i korespondencyjnych przyjaciół z Disney clubu, wraz z dwoma innymi ofiarami losu z tej samej szkoły – Tarją Turunen oraz Emppu Vuorinenem, nagrali pierwszą (akustyczną) płytę o niezwykle gotyckiej i oryginalnej nazwie Demo. Znalazły się na niej trzy utwory napisane owej pamiętnej nocy, w tym Nightfish, od którego później grupa miała wziąć nazwę. Zmienili jednak drugi człon, ponieważ Tuomas uznał, że z zespołu o Nocnej Rybie ludzie będą się śmiać tak samo, jak z Kaczora Donalda. Kilka miesięcy później do składu przybłąkał się garncarz – Jukka Nevalainen. Gdy stopniały lody i dopłynęły lodowce, w 1997 roku na światło dzienne wyszło Angels Fall First – pierwszy krążek zespołu.

Po pewnym czasie zespół zgarnął z ulicy biedaka o imieniu Sami (bo tak stał i patrzył… a jak się potem okazało, nie potrafił patrzeć inaczej) i nauczyli go grać na basie. W grudniu, wydali kolejny krążek – Oceanporn, na którym Tarja wyła jeszcze głośniej, a Tuomas jeszcze bardziej wzmocnił swój mroczny imidż.

Kiedy Holopainen zdał sobie sprawę, że ludzie nie mogą bez końca słuchać coveru piosenki z bajki dla pięciolatków, napisał naprędce kilka nowych piosenek i Nightwish szybciutko nagrał nowy album. Zaś po premierze kolejnej płyty, znowu zgapionej, wszystkich zaczął irytować brak mimiki basisty. Wkrótce Tuomas, jak przystało na prawdziwego mężczyznę, zadzwonił do znajomego i kazał mu wywalić Samiego.

Na jego miejsce zespół przygarnął pod swe mhroczne skrzydła bezrobotnego Marco Hietalę, który grał ze swoim bratem do kotleta. Wspólnie nagrali płytę Cebuli Cabuli Czort, było im wtedy miło i ciepło. I bardzo mhrocznie. Tuomas był zadowolony, bo koledzy w końcu przestali się śmiać z Donalda.

W 2004 roku Nightwish wydał album Lans, nagrany ze znaną orkiestrą, która pracowała przy soundtracku m.in. do Klanu i Czterech pancernych i psa. Jak sama nazwa krążka wskazuje, zespół zaczął się lansować. Zarabiali kupę szmalu i wtedy zaczęło się Tarji przewracać w du… w głowie.

W październiku zagrali ostatni wspólny koncert, na którym średnia wiekowa wynosiła 14 lat. Zaraz po nim Tuomas się rozpłakał, powiedział, że dłużej tego nie wytrzyma i znów, jak przystało na prawdziwego faceta, przekazał Marco list do Tarji. Ten oddał go Jukce, Jukka Emppu, Emppu garderobianej, ona z kolei adresatce. W ten sposób zespół pozbył się Turunen.

Tuomas zaoferował się, że na nowym albumie sam udzieli się wokalnie, jednak, nie wiedzieć czemu, reszta zespołu wolała wybrać jakąś nową wokalistkę. W tym celu Nightwish ogłosił się w telegazecie i na łamach Przeglądu Rolniczego, jakoby poszukiwali kogoś potrafiącego trzymać mikrofon. Zgłosiły się oczywiście czytelniczki owego magazynu.

Jedną z nich była Anette Olzon, która chłopców urzekła kompletnym brakiem stylu i umiejętności wokalnych. Tuomas, zachwycony, że odnalazł bratnią duszę, szybciutko przyjął ją do zespołu. Teraz sobie koncertują, Anette popisuje się kusą odzieżą w czaszki i paski, tudzież swetrami do kolan, Tuomas świeci gołą klatą i pokazuje swoje cztery zajebiste dredy. Jukka hoduje brodę, nie chcąc zostać w tyle za kolegami, zmieniającymi imidż, Marco pije więcej, niż zwykle, a Emppu nic nie urósł.

A Kaczor Donald stał się modny i już nikt się z niego nie śmieje.

W 2012 roku zespół wywalił po cichu rozstał się z Anetką, podobno po obustronnym porozumieniu. Na jej miejsce przyjęli Floor Jansen, tym razem odrobinę doświadczoną wokalistkę z Holandii. Jeszcze mhroczniejsza od poprzedniczek i dwukrotnie wyższa od gitarzysty. W przeciwieństwie do Anette, nawet wychodzi jej śpiewanie i nie ośmiesza się swoim ubiorem. Od czasu do czasu krzyczy.

Jak napisać własną piosenkę a’la Nightwish – poradnik dla początkujących[edytuj • edytuj kod]

Każdy z nas jest w stanie napisać gotycki song rodem z różowego pokoju Tuomasa. Wystarczy stosować się do kilku prostych reguł, opracowanych przez samego Mistrza Pisania Mrocznych Tekstów W Pięć Minut. Potrzebne ci będą:

  • Długopis, koniecznie z czarnym wkładem (względnie ołówek, koniecznie szary)
  • Kawałek papieru, w razie braku innego pod ręką, może być toaletowy (często stosowany przez Mistrza)
  • Natchnienie
  • Woda, czajnik, kubek i zupka w 5 minut, która zrobi się nam w trakcie naszej pracy

Przystępując do pracy musimy zgromadzić dowolną liczbę mhrochnych rzeczowników większą, niż dziesięć. Oto zbiór słów, na których dziś będziemy operować, aby zademonstrować przebieg powstawania liryku. Rzeczowniki: anioł, śmierć, piekło, niebo, skrzydła, zło, dobroć, miłość, zapomnienie, smutek, niewinność, marzenie, dziecko, czas, nadzieja, ocean, dusza.

Następnie ułóż słowa w przypadkowej kolejności. UWAGA! Musisz pamiętać o zamienieniu niektórych rzeczowników na czasowniki i przymiotniki, tak, aby tworzyły spójną całość. Przykład: „Skrzydlaty anioł śmierci utracił nadzieję na niebo poprzez smutek i zapomnienie zatracił niewinność swej miłości. Dziecięce marzenia niczym ocean unosi czas. Dusza pragnie miłości, zatracić się w niewinności gdzie smutek odpływa w dal pośród miłości fal.”

Aby piosenka wyglądała faktycznie, jakby wyszła spod pióra Tuomasa, nie zapominaj o kilku zależnościach:

  • Piosenka rozpoczyna się ciekawym intro, im dłuższe tym lepsze;
  • Następuje zwrotka;
  • Refren w skróconej wersji;
  • Krótsza zwrotka;
  • Refren w dłuższej wersji;
  • Solówka gitary elektrycznej/klawiszy;
  • Super-hiper fikuśna wstawka;
  • Refren w dłuższej wersji razy dwa.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]