Pomoc:Komunikaty MediaWiki

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Pomoc / Zaawansowane / Komunikaty MediaWiki

Komunikaty MediaWiki to krótkie (lub całkiem długie) teksty wykorzystywane w różnych miejscach interfejsu Nonsensopedii. Praktycznie każdy tekst, jaki widzisz na ekranie jest opisany jakimś komunikatem i da się go edytować.

Jak znajdywać komunikaty?

Komunikatów są tysiące i znalezienie tego, którego chcemy zmienić może być sporym wyzwaniem. Przede wszystkim spis wszystkich komunikatów znajdziesz na stronie Specjalna:Wszystkie komunikaty, ta strona ma też wbudowane proste filtry i może być całkiem przydatna.

Drugą, bardzo skuteczną metodą jest zmiana języka interfejsu na specjalny język o kodzie qqx. Aby jednorazowo zmienić język na qqx, dopisz do paska adresu ciąg ?uselang=qqx, przykładowo https://nonsa.pl/wiki/Kot?uselang=qqx. Jeśli w twoim URL jest już jakiś parametr (tj. znak zapytania), dopisz tam parametr uselang po ampersandzie (&), przykładowo: https://nonsa.pl/wiki/Kot?action=history&uselang=qqx. W tym trybie wszystkie teksty zostaną zastąpione nazwami komunikatów w nawiasach, wystarczy skopiować nazwę komunikatu, dopisać z przodu MediaWiki: i gotowe, masz już nazwę strony z komunikatem. Dodatkowo w nawiasach pokażą się parametry komunikatów.

Parametry komunikatów

Inaczej niż w przypadku szablonów, parametry komunikatów nie są przekazywane przy pomocy składni {{{parametr}}}, a przy pomocy numerowanych argumentów z dolarami (jak w PHP). Pierwszy parametr oznaczany jest symbolem $1, drugi $2 i tak dalej.

Przykładowo, jeśli komunikat mówi o tym, kto usunął stronę, a nick użytkownika który popełnił ten straszny czyn jest przekazywany w pierwszym parametrze, to będzie on wyglądał jakoś tak:

$1 usunął tę stronę. Buuu!

Spis ważniejszych komunikatów

Oto skrócona i podręczna wersja komunikatów MediaWiki dostępnych na stronie. Lista, z dołączonymi krótkimi opisami, zawiera jedynie najważniejsze opcje – takie, które są najczęściej modyfikowane, takie które są modyfikowane okolicznościowo lub takie, które będzie się dostosowywać w toku dalszych zmian w ramach projektu.

Zobacz też