Pomoc:Tworzenie linków

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „10:25, 14 lip 2022” przez „Ryk2 (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)
Pomoc / Dla edytorów / Tworzenie linków
Pomoc
Chcesz się dowiedzieć jak śledzić linki i walczyć z ich brakiem? Zobacz w Pomocy:
Śledzenie linków
Pomoc
Czy wiesz, że można dodawać linki dużo sprawniej? Zobacz w Pomocy:
Kreator linków

Linki (hiperłącza) pozwalają nawigować po Nonsensopedii klikając w wyróżnione kawałki tekstu. Na tej stronie pomocy dowiesz się, jak tworzyć linki. Jeśli szukasz informacji o tym, w jakich sytuacjach należy tworzyć linki, zajrzyj na tę stronę Kanciapy.

Link prosty[edytuj • edytuj kod]

[[link]]
link

Słowo lub grupę słów, które chcemy podlinkować, ujmujemy w podwójne nawiasy kwadratowe. Po prostu. Wielkość pierwszej litery w nazwie artykułu nie ma znaczenia, ale kolejnych już tak. Na przykład [[link]] oraz [[Link]] prowadzą do tej samej strony, ale [[LINK]] już nie.

A co jeśli chcemy, żeby w linku wyświetlał się inny tekst niż nazwa artykułu?

[[link|szkoła]]
szkoła

Znak „|” pozwala na oddzielenie w linku tego, gdzie prowadzi, i tego, jak jest opisany. Opisy zmienione przez dopisanie ich po „|” dotyczą wszystkich typów linków, z wyjątkiem linków zewnętrznych i linków do adresów e-mail.

W niektórych sytuacjach można zapisać taki link nieco krócej:

[[szkoła]]mi
szkołami

Przekierowanie[edytuj • edytuj kod]

Kanciapa
Szukasz informacji o tym, kiedy należy tworzyć przekierowania? Zobacz w Kanciapie:
Śmiało twórz przekierowania

Niekiedy hasło może być poszukiwane pod kilkoma nazwami np. Niemiecka Republika Demokratyczna i NRD. Aby nie tworzyć dwóch takich samych artykułów, możemy jedną z tych nazw przekierować na drugą. W tym celu należy w jednym z artykułów umieścić w pierwszej linii frazę #PATRZ, a następnie link do strony, na której znajduje się artykuł właściwy.

Całość wygląda tak: #PATRZ [[Nowa nazwa]]

Przekierowania są tworzone automatycznie przy przenoszeniu strony z zaznaczoną opcją Pozostaw przekierowanie pod dotychczasowym tytułem.

Link zewnętrzny[edytuj • edytuj kod]

https://nonsa.pl/
https://nonsa.pl/

Po prostu wpisz adres strony. Pamiętaj o http:// na początku lub o prefiksie innego protokołu, np. ftp://.

Link zewnętrzny z opisem[edytuj • edytuj kod]

[https://nonsa.pl/ Nonsensopedia]
Nonsensopedia

Link zewnętrzny z opisem tworzy się przez wpisanie po pojedynczym nawiasie kwadratowym linku. Spacja jest w tym wypadku separatorem, tak jak wcześniej „|”, po którym wpisujemy opis. Link zamykamy pojedynczym nawiasem kwadratowym.

Zwróć uwagę, że link nie może zawierać spacji, bo zostanie potraktowana jak separator. Spację można zastąpić ciągiem trzech znaków %20 lub podkreśleniem _. Opis linku może zawierać spacje (separatorem jest ta pierwsza spacja).

Ujęcie linku zewnętrznego w pojedyncze nawiasy kwadratowe, ale nieopisanie go, spowoduje, że zostanie wyświetlony w formie [1] i każdy kolejny link na danej stronie zostanie oznaczony kolejnym numerem (dotyczy kolejności występowania na stronie, a nie kolejności dodawania w czasie).

Link do grafiki lub kategorii[edytuj • edytuj kod]

[[:Kategoria:Biografie]], [[:Plik:Wiki.svg]]
Kategoria:Biografie, Plik:Wiki.svg

Wstawienie grafiki lub kategorii bez dwukropka na początku powoduje wyświetlenie grafiki lub skategoryzowanie strony. Po dodaniu dwukropka link funkcjonuje tak, jak normalny link.

Link rozpoczynający się od ukośnika[edytuj • edytuj kod]

[[:/dev/null]]
/dev/null

Linki rozpoczynające się od prawego ukośnika (/) są traktowane jako linki do podstron danej strony. Aby uniknąć tworzenia linków do podstron, należy na początku linku dodać dwukropek. Jeżeli go nie będzie, link – przykładowo – /podstrona poprowadzi do strony Pomoc:Tworzenie linków/podstrona.

Link międzyjęzykowy[edytuj • edytuj kod]

[[:en:Poland]]
en:Poland

Link międzyjęzykowy do link do siostrzanego projektu Nonsensopedii. Utworzenie go z dwukropkiem zapobiega dodaniu po lewej w sekcji W innych językach. Pełna lista prefiksów dla linków międzyjęzykowych znajduje się tutaj.

Jeżeli chcesz, aby link znalazł się w sekcji W innych językach, dodaj go bez dwukropka. Pamiętaj wcześniej sprawdzić, czy dana strona istnieje w innej wersji językowej.

Link interwiki[edytuj • edytuj kod]

[[wikipedia:pl:Strona główna]]
wikipedia:pl:Strona główna

Link interwiki to link do innego projektu (w większości są to inne wiki), np. do Wikipedii. Jest to link przenoszący poza Nonsensopedię. Pełna lista interwiki znajduje się tutaj.

Linki do polskiej Wikipedii tworzymy z prefiksem wikipedia:pl:.

Link do adresu e-mail[edytuj • edytuj kod]

[mailto:uzytkownik@domena.com uzytkownik@domena.com]
uzytkownik@domena.com

Podobnie jak w przypadku linków zewnętrznych, rozpoczynamy pojedynczym nawiasem, następnie wpisujemy prefix mailto:, a po nim adres e-mail. Adres można dodatkowo opisać tak samo, jak link zewnętrzny, lub pozostawić bez opisu, wtedy będzie wyglądał tak: [2].

HTML[edytuj • edytuj kod]

Na Nonsensopedii nie działają linki HTML (znacznik <a>). Należy korzystać ze sposobów opisanych powyżej.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]