Gdynia: Różnice pomiędzy wersjami
M (ort.) |
|||
Linia 24: | Linia 24: | ||
* '''Cisowa''': Dzielnica jest sławna dzięki dwóm pętlom trolejbusowym. |
* '''Cisowa''': Dzielnica jest sławna dzięki dwóm pętlom trolejbusowym. |
||
Kulturalnym, politycznym i społecznym centrum dzielnicy jest plac przed Biedronką, gdzie znajduje się [[Apteka]], [[lumpeks]], [[Żabka]] i kolektura [[lotto]]. |
Kulturalnym, politycznym i społecznym centrum dzielnicy jest plac przed Biedronką, gdzie znajduje się [[Apteka]], [[lumpeks]], [[Żabka]] i kolektura [[lotto]]. |
||
* '''Działki Leśne''': blisko centrum miasta, więc można się tu kręcić po 22.00. Znajdują się tu dwa ważne punkty. |
* '''Działki Leśne''': blisko centrum miasta, więc można się tu kręcić po 22.00. Znajdują się tu dwa ważne punkty. Francuskie II LO, oraz kawalerka przerobiona na klub Rockz.pl, w którym lansują się wszystkie gdyńskie [[Emo (ludzie)|trzynastolatki]]. Można również tutaj lansować się chodząc o kulach i symulując choroby kolana. |
||
* '''Dąbrowa''': tak zwana DBR. Jesteś na głodzie, a twój diler gdzieś się zawieruszył? DBR to niskie ceny, miła obsługa i [[Narkotyki|produkty]] pierwszej klasy. |
* '''Dąbrowa''': tak zwana DBR. Jesteś na głodzie, a twój diler gdzieś się zawieruszył? DBR to niskie ceny, miła obsługa i [[Narkotyki|produkty]] pierwszej klasy. |
||
* '''Grabówek''': dzielnica-widmo. Wszyscy znają, nikogo tam nie było. Modnie jest mówić ''"Jadę na Grabówek"''. Nikt nie wie dlaczego. |
* '''Grabówek''': dzielnica-widmo. Wszyscy znają, nikogo tam nie było. Modnie jest mówić ''"Jadę na Grabówek"''. Nikt nie wie dlaczego. |
Wersja z 14:54, 30 mar 2013
Szablon:Tlicząca ćwierć miliona mieszkańców wieś rybacka nad Morzem Bałtyckim.
Położenie
Wioska położona jest u ujścia rzeki Kaczej - którą mieszkańcy szczycą się z trzech powodów:
- Nazwa zdecydowanie na czasie!
- Krystalicznie czysta woda o leczniczych właściwościach (potrafi skutecznie wyleczyć amatorów kąpieli z chęci wejścia do morza - działanie tej mocy odnotowano nawet w odległości kilkuset metrów od ujścia rzeki).
- Władze Wsi zgłosiły rzekę do Księgi Guinnessa w kategorii: "najczystsza, najdłuższa i najbardziej atrakcyjna turystycznie rzeka o pięcioliterowej nazwie, na literę K, uchodząca do Bałtyku w rejonie Gdyni, o czwartej klasie czystości i długości nieprzekraczającej 50 km)". Wygrała! To jeden z licznych i niemniej jak pozostałe spektakularnych sukcesów tutejszych władz.
- Kolejnym sukcesem Gdyńskich władz jest niewątpliwy zaszczyt, czyli pole w światowej grze Monopoly, które Gdynia otrzymała "dziką kartą".
Dzielnice
Gdynia została w zbyt skomplikowany i za bardzo niezrozumiały dla przeciętnego jej mieszkańca sposób podzielona na dzielnice. Najbardziej wyrazistym przykładem jest dzielnica Leszczynki:
- 31% gdynian nigdy nie słyszało o jej istnieniu
- 26% omyłkowo myśli, że w niej mieszka
- 19% nie ma zielonego pojęcia, że w niej mieszka
- 15% jest zdziwione, że ich wieś w ogóle ma jakieś dzielnice
- 6% uważa, że jest ona dzielnicą Krakowa i leży w Pakistanie
- 3% odmówiło udziału w ankiecie, argumentując, że nie ma czasu na głupie wywiady, bo właśnie jedzie do Pakistanu Kraków zobaczyć
Oprócz Leszczynek istnieją jeszcze:
- Babie Doły: Dzielnica składająca się z jednego osiedla i okolicznej osady rybackiej. Tego się opisać nie da. Trzeba tam być i doświadczyć na własnej skórze.
- Chwarzno-Wiczlino: tutaj arkowcy trenują przed sparingami z kibicami Lechii Gdańsk. Znajdują się tu również pola uprawne w liczbie wielu. Mieszkańcy Chwarzna uważają się za lepszych niż ci z Wiczlina. Odnotowuje się tu najniższe temperatury w Gdyni - minus piętnaście stopni Celsjusza. Jedzenie (na kartki) można tu dostać w jednym z nielicznych spożywczaków. Nie-gdynian ostrzega się przede wszystkim, przed wchodzeniem na czyjeś posesje. Można zostać ostrzelanym z kuszy, samopału lub muszkietu. Należy również uważać żeby nie wpaść pod trabanta lub dorożkę. Podobno tu parkuje legendarna "Czarna Wołga".
- Chylonia: jeśli jesteś spoza granic Gdyni, nie zapuszczaj się w pobliże ul. Zamenhoffa (AKA Zamena). Jeśli postąpisz inaczej, na 98% nie wrócisz. Chyba, że ważysz 160 kg, na klatę bierzesz 150 kg i na śniadanie jesz jajecznicę z ponad 20 jajek. Zamena to tak zwany gdyński Trójkąt Bermudzki... wchodzisz i wychodzisz bez komóry/mp-trójnika/portfela/fury/zębów (niepotrzebne skreślić) Co się z nimi dzieje? Tego nie wie nikt... prawdopodobnie znikają. Osoby przechodzące przez Zamenhoffa, które poddały się temu niewyjaśnionemu zjawisku zwykle nic nie pamiętają... może poza bólem głowy.
- Cisowa: Dzielnica jest sławna dzięki dwóm pętlom trolejbusowym.
Kulturalnym, politycznym i społecznym centrum dzielnicy jest plac przed Biedronką, gdzie znajduje się Apteka, lumpeks, Żabka i kolektura lotto.
- Działki Leśne: blisko centrum miasta, więc można się tu kręcić po 22.00. Znajdują się tu dwa ważne punkty. Francuskie II LO, oraz kawalerka przerobiona na klub Rockz.pl, w którym lansują się wszystkie gdyńskie trzynastolatki. Można również tutaj lansować się chodząc o kulach i symulując choroby kolana.
- Dąbrowa: tak zwana DBR. Jesteś na głodzie, a twój diler gdzieś się zawieruszył? DBR to niskie ceny, miła obsługa i produkty pierwszej klasy.
- Grabówek: dzielnica-widmo. Wszyscy znają, nikogo tam nie było. Modnie jest mówić "Jadę na Grabówek". Nikt nie wie dlaczego.
- Kamienna Góra: jeśli masz chatę na Kamiennej, oznacza to, że na Twoim koncie znajduje się przynajmniej siedmiocyfrowa suma. A przy okazji uważaj na kiboli, bo będą Cię tłukli za każdym razem, gdy wychylisz się zza swojej sterowanej pilotem bramy.
- Karwiny: Spokojna dzielnica, z pięknymi lasami i naprawdę miłą, wiejską atmosferą. Śnieg leży tu do maja... nie, do tego następnego. Co miesiąc przepadają tu bez wieści tylko 43 osoby. Czasami po ulicach (asfaltowych!) biegają tu spłoszone konie, największe skupisko Lechii Gdynia z Gdańska.
- Mały Kack: trzy ulice na krzyż oraz największe zagęszczenie nauczycieli na metr kwadratowy w całej Gdyni.
- Obłuże: największą rozrywką mieszkańców Obłuża jest obserwowanie przejazdu autobusu nr 194, zazwyczaj prowadzonego przez osławionego Pana Stasia, którego ulubioną rozrywką jest śpiewanie piosenek Dżordżyka. Czasem również przesiadywania nad osławionym Stawkiem i konsumpcja tanich win z pobliskiej "bezdomki". Temu ostatniemu zajęciu oddaje się głównie miejscowa młodzież.
- Oksywie: miejsce powstania legendarnego Klubu Kibica "Organizacja Oksywie". Dzięki niemu fani piłki nożnej mogą w przyjaznej atmosferze organizować pomeczowe spotkania z kibicami innych drużyn, odbywające się zawsze w pokojowej atmosferze. Jak głoszą wszechobecne Graffiti tu właśnie kończy się władza policji. Legenda głosi, iż "W tej krainie obcy ginie" Koniec świata miejsce, w którym psy szczekają dupami, konie chumi wodę ciągną, a na noc zwija się asfalt. Jedyna różnica względem pod kosakowskiej wsi Mosty to brak zalegającego lądolodu. Największą jak dotąd placówką handlową jest Biedronka, niedawno wybudowano też Lidla; najbardziej znaczącą atrakcją turystyczną jest śruba przy bramie Portu Wojennego. Ciekawostka głosi iż na terenach portu wojennego w bunkrach i na "Stodole" grasuje "POTWORA" straszliwa. przebywając na tamtych terenach należy uważać na Kaplice.
- Orłowo: główną atrakcją tej dzielnicy jest podróbka sopockiego Molo oraz Liceum Plastyczne, słynące z uczniów chodzących wyłącznie w czarnych płaszczach. Mieszkanie tutaj oznacza, że jesteś zbyt bogaty na Kamienną Górę, masz więcej znajomych na nk, jesteś na każdej imprezie, alkohol piłeś już w podstawówce. Od dzielnic poniżej Orłowo wyróżnia się niespotykaną
zajebistościąfajnością. - Pogórze: wbrew pozorom pasmo płaskiej ziemi. Czasami tylko pionowej zamiast poziomej. W tutejszych lasach masowo znajdowane są niezidentyfikowane artefakty w postaci plastikowych butelek z dziurką, wyposażonych w "perforowaną" folię aluminiową nałożoną na szyjkę. Naukowcy nie doszli jeszcze do czego mogą służyć, jednak datuje się je na wczesny paleolit ze względu na poziom ich wykonania. Bluza z kapturem już nie jest obowiązkowa.
- Pustki Cisowskie: las i trzy bloki mieszkalne. Tu i tu strumieniami leje się Lech.
- Redłowo: kraina mlekiem, miodem i winem płynąca. Mieszkają tu żołnierze, fani piłki nożnej i gdyńska elita, a jednak, mimo dzielących ich różnic, wszyscy żyją w dobrych stosunkach. Pogłoski o cotygodniowych demolkach sklepów i przewracaniu samochodów są nieprawdziwe.
- Śródmieście: czyli właściwie ulica Świętojańska i jej odnogi. Pamiętaj, jeśli jesteś w Trójmieście to: w Gdańsku chodzisz na wystawy, w Sopocie imprezujesz, a na Świętojańskiej robisz zakupy, takie jak na znanej i cenionej Lumpexstrasse (czyli ul.Starowiejska).
- Wielki Kack: od Małego Kacka różni tą dzielnicę liczba ulic. Tu są aż cztery.
- Witomino: Pomorska stolica muzyki szantowej. Wyróżnia się cztery rejony, Witawę, MPS'y, Hołotę i Dziewiątkę. Witomino uzbrojone jest w dwie parafie i kosmodrom zwany przez mieszkańców pomnikiem Matki Boskiej Witomińskiej lub Matki Boskiej Piłkarskiej. Ośrodkiem życia kulturowego, politycznego i religijnego jest Witawa pokolorowana w barwy jedynego słusznego klubu w Trójmieście.
- Wzgórze Św Maksymiliana: jeśli nie wierzysz, że istnieją takie rodziny jak ta z "Mody na sukces", tyle że w biedowym wydaniu, przyjedź na Wzgórze św. Maksymiliana! Tylko tu dzieci mają dzieci z braćmi kochanków swoich matek a nad wszystkim unoszą się opary wina Wiśnia.
- Demptowo: Zadupie złożone z 2 ulic i lasu. Mimo to - podobnie jak na ulicy Zamena, nie polecamy Nie-gdynianom przebywać na ulicy Demptowskiej. Nie zastosowanie się do tego grozi kradzieżą/porwaniem/obitą mordą/trwałym kalectwem/śmiercią. Największą atrakcją Demptowa jest burdel "Amor". I trzy autobusy tam dojeżdżają...
Komunikacja wiejska
Aby zapewnić pasażerom jak największe emocje, rozkłady jazdy układane są za pomocą maszyny losującej wypożyczonej od Totalizatora Sportowego. Również prawdopodobieństwo, że na przystanku pojawi się Twój Szczęśliwy Numerek, ma wiele wspólnego z Dużym Lotkiem.
Istnieją dzielnice, w których autobus zobaczyć można tylko wtedy, gdy kierowca trafi tam przez pomyłkę. Właśnie po to, aby zapobiec takim sytuacjom (i nadmiernej kreatywności kierowców) wprowadzono w Gdyni pojazdy mogące kursować wyłącznie ściśle wyznaczoną trasą - trolejbusy.
Jedynym wzorowo skomunikowanym osiedlem jest to zamieszkiwane przez tutejszych dygnitarzy - o wiele mówiącej (i znów na czasie!) nazwie Kacze Buki. Liczba autobusów, trolejbusów i ciągników rolniczych kursujących na to zadupie kilkakrotnie przewyższa liczbę jego mieszkańców. Obliczono, że wszystkich budynków na Kaczych Bukach nie wystarczyłoby, aby pomieścić kursujące tam autobusy i trolejbusy. Aby temu zaradzić, wybudowano tam zajezdnię. Dzięki temu pojazdy nie zajeżdżają sobie drogi, a droga nie zajeżdża spalinami.
Motto gdyńskiej komunikacji wiejskiej: „Nie płacz, kiedy odjadę”.
Zabytki
Są skrupulatnie rozbierane, by wieś nie straciła tytułu „Najmłodszej wsi w Polsce” i związanego z nim pamiątkowego dyplomu.
Muzea
Gdynia jest jedyną wsią w Polsce, w której muzea zlokalizowane są na statkach, a to z kilku przyczyn:
- gdyby były w budynku, miejscowi mogliby je pomylić z hipermarketem
- gdyby były pod gołym niebem - mogłyby zostać pomylone z targowiskiem
- statek można na noc odholować - i nie ukradną; z budynkami w Gdyni różnie bywa...
- gdyby już jednak umieścić muzeum w budynku, władze wsi najprawdopodobniej w końcu uznałyby go za zabytek i... rozebrały
Sport
Gdynia to siedziba pierwszoligowego klubu piłkarskiego Arka Gdynia. W ciągu ostatnich 5 lat dzięki wspólnym wysiłkom kibiców (pięć przebitych opon, siedem zablokowanych ulic, przymusowa wizyta dwóch radnych w szpitalu) powstał w Gdyni nowoczesny kompleks sportowy składający się z kładki nad torami, hali sportowej, stadionu rugby oraz najpiękniejszego piłkarskiego stadionu drugiej ligi. Cały gdyński sport trzyma w garści Keyser Soze'a trójmiejskiego sportu - Ryszard Krauze. Z uwagi, że Gdynia to nadal Polska, warto zwrócić uwagę na pewne liczby:
- Assecco Prokom Gdynia w latach 2004-2012 zajmował I miejsce w lidze ; średnia kibiców: 3000
- Rugby Club Arka Gdynia w latach 2004, 2006 został mistrzem Polski a w roku 2010 zdobył puchar Polski ; średnia kibiców: 2000
- Arka Gdynia zdobyła puchar Polski po dramatycznym meczu z Wisłą Kraków w roku...no w każdym bądź razie dinozaury, gdy się o tym dowiedziały to padły na zawał. Ostatnie lata to wielkie emocje dla kibiców, karna degradacja, wielki powrót do ekstraklasy po zajęciu 5 miejsca w II lidze i w każdym roku zażarta walka... o wyjście ze strefy spadkowej. Średnia kibiców: 8000
W Gdyni istnieje też drugi klub piłkarski.Bałtyk.Podobno.
Media
Raz na kilka miesięcy nadaje tu lokalna telewizja o nazwie „Tele-Top”, szerzej znana jako „Tele-Trup”. Jak głosi plotka, stacja powstała w wyniku nieszczęśliwego zakładu: jej właściciel założył telewizję... Stacja nadaje jeden program - serwis informacyjny „Wieś-CI” (gdzie CI - to najprawdopodobniej skrót do CNN International). Trzyminutowy serwis powtarzany jest co godzinę, w pozostałym czasie stacja nadaje jego zwiastuny - aby nikt owego dzieła nie przegapił. Co kilka miesięcy, jak już pisaliśmy, stacja robi sobie przerwę. W tym czasie pan Genio odłącza kamerę i nagrywa kolejny serwis...
W Gdyni działa też jedno radio! I to nie tylko jeden odbiornik, drogi Czytelniku, ale także tzw. rozgłośnia radiowa - Eska Nord. Fantastyczne brzmienie stacji osiągnięto dzięki zastosowaniu nowoczesnego toru audio: patefon(1) -> tuba(2) -> puszka po piwie(3) -> mikrofon(4). Wymieniony pod numerem 3 specjalistyczny procesor dźwięku ślicznie uwydatnia basy. Niemniej efektowne są jingle stacji - ich nagranie było możliwe, dzięki wykorzystaniu trzydziestoletniego magnetofonu kasetowego, który zacinając taśmę nowatorsko zmodulował głosy lektorów, dodając liczne interesujące efekty dźwiękowe.