Rudak: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (usunięto lokalizację; zgłoszono stronę do przejrzenia)
M (+pusta lokalizacja)
Linia 11: Linia 11:
{{stub|mia}}
{{stub|mia}}
{{Toruń}}
{{Toruń}}
{{lokalizacja}}
[[Kategoria:Toruń]]
[[Kategoria:Toruń]]

Wersja z 17:11, 9 gru 2020

Rudak – dawna osada mennonicka, dzisiaj dzielnica Torunia. Niczym Persefona jesienią wraca do Torunia symbolizując nadciągającą recesję, a wiosną wraca wraz z pierwszą powodzią do Wisły. Nawiązań do mitologii greckiej jest więcej. Centrum kulturalnym Rudaka jest Dom Muz, jedyna znana w województwie instytucja kulturalna znana z tego, że chcąc zaoszczędzić pieniądze skróciła nazwę z Dom Muzyki na Dom Muz, chwaląc się tym samym oszczędnościami na tuszu w drukarce. Święto dzielnicy przypada 2 września. Zbieżność z odpustem w tamtejszej parafii nie jest przypadkowa.

Biada tym, którzy chcą badać historię Rudaka. Spośród zachowanych dokumentów 90% z nich znajduje się w plebanii na Okólnej, jednak tamtejsi księża nie udostępnią ich, gdyż nie mają czasu szukać starych akt na strychu. Pozostałe 10% to napisane w alfabecie gotyckim książki niemieckiego historyka Reinholda Heuera. W 2019 roku pewien student historii próbował odnaleźć odpowiednik kamienia z Rosetty, dzięki któremu zrozumiałby, co Heuer pisał. Co prawda udało się odnaleźć głaz, ale jedyne zapisane na nim litery układały się w słowa pomnik przyrody.

Obecnie dzielnica mostem podzielona. Świeci sygnalizacją prawa strona. Lewa strona działkami wygaszona. Na Skarpie widać obie strony.

Zobacz też


Koniec autostrady.jpg Ten artykuł dotyczy jakiejś pipidówy, sądząc po jego rozmiarze. Jeśli sprzeciwiasz się zaniżaniu znaczenia tej metropolii – rozbuduj go.